Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Aktivite-Eğlence
Turistik Yerler
Yerleşkeler
Müzeler

Marmara Adası Gezilecek Yerler

Marmara civarında görülmesi gereken 2 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Çınarlı Köyü Plajı
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4/5 Mükemmel
(3 yorum)
Balıkesir
Manastır Plajı
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
Balıkesir

2 mekandan 2 tanesi gösteriliyor

Marmara Adası Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Marmara Adası, yüzölçümü bakımından neredeyse ormanlık alanlar ile kaplı olan bir yer olma özelliği taşıyor. Denize girmeye en elverişli sahilleri ve koyları olsun, doğal lezzetleriyle olsun bu şirin tatil bölgesini birlikte tanımaya ne dersiniz? İlk adı Geyik Adası olan bu yere, antik çağda yerleşenlerin de Miletoslular olduğu söyleniyor. Bağlantısı deniz kolonileri ile yapılmış olan bu yerleşim yerinin, 15. yüzyıldan itibaren de Türklerle birlikte devam ettiği biliniyor. 

Bölgede yer alan mermer ocakları, Türkiye'nin mermer ihracatının yaklaşık %50'sini karşılıyor denilebilir. Marmara Adası Saraylar Beldesi'nde üretilmiş olan mermerlerin ise başta Suriye, Ürdün ve Almanya olmak üzere pek çok sayıda yabancı ülkeye ihraç ediliyor. Bunun yanı sıra Çırağan ve Dolmabahçe Sarayları'nda da Marmara Adası mermerlerinin kullanıldığı biliniyor.

Marmara Adasına Ulaşım Nasıl Sağlanır? Burada Neler Yenir?

Marmara Adası, Marmara Denizi'nin en büyük adası olup, balıkçılığa daha çok elverişli bir konumda yer alıyor. Bu sebeple adayı ziyaret edenler, balık çeşitleri ve deniz ürünlerinden oluşan menülerle keyifli bir yemek deneyimi yaşayabiliyor. Farklı balık türlerini adadaki restoran ve balıkçılarda deneyebilirsiniz. Ada’nın köylerinde ise zeytin ürünleri, doğal zeytinyağı ve adaçayı gibi ürünler yetiştiği için bu ürünler de adanın popüler lezzetleri arasında yer alıyor. 

Marmara Adası’na ulaşım nasıl sağlanır? Adaya gitmek için farklı şehirlerden yolculuk yapabilirsiniz Marmara Adası’na İstanbul'dan direkt deniz otobüsü vasıtası ile geçebilirsiniz. Tercihini arabadan yana kullanacaklar ise; İstanbul Sarayburnu İskelesi, Yenikapı ve Tekirdağ Barbaros veya Erdek’ten feribotu kullanması gerekiyor.  Konaklama için Marmara adası otelleri sayfasını inceleyebilirsiniz. 

Marmara Adası Gezilecek Köyler ve Koyları

Marmara Adası'nda gezilecek yerler, adanın köylerinden oluşurken, koylarında da tekne turlarına katılabilirsiniz. İşte Marmara Adası gezilecek yerler;

 • Avşa Adası
 • Çınarlı Köyü
 • Topağaç Köyü
 • Saraylar Beldesi
 • Asmalı Köy 
 • Gündoğu Köyü 

Bu yerler doğal ve tarihî güzellikleriyle Marmara Adası gezilecek yerler listesi içerisinde yer alıyor. Eşsiz manzaralara sahip koylarında gezebileceğiniz rotalar; Aba, Kole, Manastır ve Mestanağa gibi bakir koylardan oluşuyor. Bu koyların bazıları karadan ulaşıma kapalı olup, tekne turlarıyla ulaşımı mevcut. 

Koyları ile Ünlü Olan Marmara Adası

Doğal ve turistik yerleri ile hem de birbirinden eşsiz manzaralara tanıklık edebileceğiniz koyları kısaca tanıtmak gerekirse;

 • Avşa Adası Manastır Plajı: Marmara Adası turistik yerler listesi içerisinde yer alan Avşa Adası Manastır Plajı, Rumlar zamanından kalmış bir plaj. Eski adı Aya Yorgi olarak da bilinen plaj, Avşa’nın Güney Batı sahil bölgesinde konumlanıyor. Avşa Adası’na gittiğiniz zaman, gezilecek yerler kategorisinde 300 metre uzunluğunda değerlendirebileceğimiz Manastır Plajı’nın, aynı zamanda tarihî Bizans dönemine de tanıklık ettiği biliniyor. Manastır bölgesi, Bizans dönemlerinde Constantinople`den sonra 2. büyük kütüphane konumunda.

Tarihi ise kısaca şu şekilde;

Avşa Adası‘nın Manastır mevkiisi, Bizans İmparatorluğu zamanında bir sürgün yeri olarak kullanılıyor. Bölgeye aynı zamanda, papazlar başta olmak üzere dönemin pek çok devlet insanlarının sürgün ediliyor. Buraya sürülmüş olan papazlar ise boş durmayarak adada bulmuş olduğu birkaç üzüm çekirdeği sayesinde üzüm yetiştiriciliğine başlamış. Yani bu adada bağcılığı başlatan ilk kişiler papazlar olmuş. Dolayısı ile Manastır Plajı alanında şarapçılıkta başlamış oluyor. Avşa’da üretilmiş olan şarapları almak amacı ile ise gemilerin kullanıldığı biliniyor. Bölge, bu arada Osmanlı İmparatorluğu’na kadar kütüphane, şarapçılık ve kilise olarak kullanılıyor. Manastır Koyu’nda ayrıca, tarihî yapı diye nitelendirilebilecek su kuyusu ve adanın karşısında yer alan Fener Adası’na deniz altından geçilebilecek şekilde yapılmış bir tünel bulunuyor. Mübadele dönemlerinde ise Rumların, Avşa Adası’nı terk etmeye başladığı söylenenler arasında. Adada geriye kalan bir kısım Rum göçmeni ise hayatını hâlen şarapçılık ve pansiyonculuk ile sürdürüyor. 

Koya ulaşım sağlayabilmek için ise merkezden kalkan Çınar Koyu minibüslerine binmeniz gerekiyor. Avşa’da tarihî yapının oldukça az olduğunu söylenebilir. Manastır kısmı adanın tarihî yerlerinden biri. Fakat bölge, tam anlamı ile belediyenin imkânları sayesinde korumaya alınsa bile zamanla kendi hâline bırakılmış. Adanın güneyinde kalan plajında ise denize girmek için pek fazla tercih edilmiyor. Çünkü, Avşa’da denize girilebilecek yerler oldukça fazla. Güney kısımdaki plajın devamında ise sizleri Beyaz Saray Koyu karşılıyor.

Doğal Güzelleri ile Marmara Adası Gezilecek Yerler

Marmara Adası’nın doğal güzelliklerini keşfe çıkabileceğiniz bazı alanlar ise şu şekilde özetlenebilir;

 • Asmalı Köyü: Marmara Adası'nın en doğusunda yer alan bu yerleşim yeri, Marmara Adası turistik yerler listesi içerisinde yer alıyor. Zeytincilik ve balıkçılık ile geçinen oldukça şirin ve küçük bir belde konumunda olan köy, doğa içinde tertemiz bir havaya sahip. Doğa ve denizle iç içe, geçmiş olan ve geleneksel bir atmosfer içerisinde ekonomik bir tatil yapmak isteyenler açısından Asmalı Köyü, en ideal seçeneklerden birini oluşturuyor. Nem oranının düşük ve bol oksijenli bir havaya sahip olan bu köyde, denize girebilmeniz için kumsallar ile birlikte bir de küçük bir tekne limanı yer alıyor. Ayrıca Asmalı Köyü’nde, Çınar ağaçlarının gölgesi altında dinlenip, vaktinizi geçirebileceğiniz pek çok kafe ve restoran da yer alıyor.

Ağaçlık tepeleri ile çevrili olan bu köyün ada merkezine olan mesafesinin ise 18 kilometre civarı olduğunu söylemek gerekiyor. Özel aracınız ile çok kısa bir süre içerisinde ulaşabileceğiniz Asmalı Köyü’ne, merkezden hareket eden minibüs ve taksiler ile de ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • Gündoğdu Köyü: Marmara Adası gezilecek mekânlar listesi arasında yer alan bir diğer köy ise Gündoğdu Köyü. Marmara Adası'nın en güneyindeki kalan yerleşim yerlerden birisi. Bu köy, zeytin ağaçlarıyla çevrili olan ve temel geçim kaynağının zeytincilik ile yapıldığı bir köy olma özelliği gösteriyor. Her geçen gün konaklama ve pansiyon seçeneklerinin de çokluğu nedeni ile sıklıkla ziyaret edilen beldelerden biri. 
 • Çınarlı Köyü Plajı: Türkiye’nin en büyük 2. adası konumunda olan Marmara Adası, özellikle yaz turizmi bakımından turistlerin sıklıkla ziyaret etmiş oldukları plajlarından birini oluşturuyor. Marmara Adası’nın keşfedilmeyi bekleyen rotalardan biri de Çınarlı Köyü. Aynı ismi de taşıdığı Çınarlı Köyü Plajı ile kendine hayran bırakan bu köyün Marmara Adası’na olan uzaklığı ise yaklaşık 33 kilometre.
 • Türkeli Adası: Türkeli Adası Köyü yeni ismi ile bilinen Avşa Adası yaklaşık 36 kilometre karelik bir yüzölçümüne sahip. Ülkemizin ilk turizm beldeleri arasına girmiş olan Türkeli Adası, geniş plajları ile de dikkat çekiyor. Ada genelinde ise pansiyonculuğun hâkim olduğunu belirtmek gerekiyor. Az sayıda butik otel olmakla birlikte genelde kış aylarında halk geçimini, şarapçılık ve balıkçılıktan sağlıyor. Marmara Adası Butik Otelleri sayfasından kendinize uygun oteli bulabilirsiniz. Türkeli’nin yani diğer bir adı ile bilinen Avşa’nın Yiğitler Köyü’ nde yer alan üzüm bağlarında yetişmiş ve Ada Karası üzümünden elde edilmiş olan şaraplar, şarap severler için vazgeçilmez lezzetlerin başında geliyor. Türkeli Köyü’nün ünlü plajlarına ise kısaca değinmek gerekirse;
 • Altınkum
 • Çınar Koyu
 • Manastır
 • Mavikoy 
 • Kumtur

Kadınlar Plajı’nı da ünlü olan plajlar arasında vermek gerekiyor. Sizler de bu doğal güzelliklere ev sahipliği yapan koy ve pek çok plajı keşfe çıkabilir, sevdikleriniz ile birlikte eşsiz zamanlar geçirebilirsiniz.

Marmara Adası Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Marmara Adası için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Marmara Adası için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Manastır Plajı, Çınarlı Köyü Plajı, Marmara Adası konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Marmara Adası için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Marmara Adası için gezilecek ücretsiz yerler : Manastır Plajı, Çınarlı Köyü Plajı, Asmalı Köyü, Marmara Adası konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Marmara Adası için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Marmara Adası için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Manastır Plajı, Çınarlı Köyü Plajı, Asmalı Köyü, Marmara Adası konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Marmara Adası için gezilecek yerler nelerdir?
Marmara Adası için gezilecek yerler : Manastır Plajı, Çınarlı Köyü Plajı, Asmalı Köyü, Marmara Adası konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.