Kış Mevsimi Doğa Yürüyüşleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler, Türkiye

Kış Mevsimi Doğa Yürüyüşleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yorum Yok

Faydalı Bilgiler Sinan Sofuoğlu

Kış Mevsimi Doğa Yürüyüşleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Doğa yürüyüşü, geçmişten günümüze kadar tabiatla iç içe olmayı seven ve keşfetmekten hoşlananlar tarafından tercih edilen bir aktivite olmayı sürdürüyor. Değişen mevsimle birlikte değişime uğrayan doğa, güzelliklerinin görünmeyen taraflarını ziyaretçilerine sunuyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında tercih edilen doğa yürüyüşü aktivitesi, kışın özellikle zorlu tabiat koşulları sebebiyle diğer mevsimlerde olduğu kadar rağbet görmüyor. Fakat, her doğa sporunda olduğu gibi, karşılaşılabilecek olumsuz durumlara karşı gerekli tedbir ve önlemleri aldıktan sonra kış aylarında doğa yürüyüşü yapmak için önünüzde herhangi bir engel bulunmaz. Bu yazımızda bu tedbirlerden ve bilinmesi gerekenlerden bahsedeceğiz çünkü doğanın kış mevsimi büründüğü güzellikler ve barındırdığı gizemler, keşfetmeye değer. Kışın tüm güzellikleriyle görmeye değer rota önerilerimiz için buraya tıklayın.

Ekipman ve Kıyafetler

Kış Mevsimi Doğa Yürüyüşleri Hakkında Bilmeniz GerekenlerKışın doğa yürüyüşlerinde ekipman ve giyinme şekli oldukça önemli bir yere sahip. Tüm şartlar altında tüm elbiselerinizin, özellikle ayaklarınızın, kuru kalması hipotermi riskini azaltmak için elzem. Yürüyüşün genelinde kullanacağınız botların su geçirmez özelliğe sahip olması çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Fakat longoz ormanları gibi su birikintilerinin yoğun olduğu yerlere gidiyorsanız gerekirse yağmur çizmelerinizi de çantanıza alabilirsiniz çünkü botunuz ne kadar kaliteli olursa olsun bilek boyunuzu aşan sıvılara karşı koruma sağlamaz. Sonrasında şartlara göre ikisi arasında değişim yapabilirsiniz.

Eğer bir günden fazla süren, kampın da dahil olduğu bir doğa yürüyüşü planlıyorsanız iç çamaşırlarınızın en az bir çiftini yedek olarak almanız, beklenmeyen durumlar karşısında güvenliğinizi artırır. Başta da söylediğimiz gibi ıslanmak hayati tehlikelere yol açan senaryolar doğurabilir. Sırt çantanız su geçirmez özelliğe sahip değilse, makbul fiyatlara bulabileceğiniz çanta yağmurluklarından satın alabilirsiniz.

Kış Mevsimi Doğa Yürüyüşleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kış yürüyüşlerinde yapılan en büyük hatalardan biri de olabildiğince kalın giyinmek. Yün kazak, kürk gibi giysiler sadece çantanızda fazla yer kaplamakla kalmaz aynı zamanda bedeninizi de ağırlaştırarak daha çabuk yorulmanızı sağlar. Bunun yerine fermuarlı, kolayca çıkarabileceğiniz ve terlemeye başladığınız zaman önünüzü açabileceğiniz şekilde giyinmeniz daha faydalı olur. Hastalanmanıza neden olacak aşırı terleme olayının da böylelikle önüne geçebilirsiniz. Özellikle en alt katmanda bir termal içlik kullanılması hem terin dışarı atılmasına hem de vücut sıcaklığının muhafaza edilmesine olanak sağlar. Yeri gelmişken şunu da hatırlatalım; herhangi bir acil durum anında üstünüzde canlı renkler ve reflektörlü aksesuarlar olması, sizi aramaya gelenlerin işini fazlasıyla kolaylaştırır. Bu yüzden canlı ve parlak renkleri tercih etmeye dikkat edin.

Ek olarak bere, eldiven ve atkı gibi aksesuarlar da size kolaylık sağlayacaktır. Özellikle alın, boyun, burun ve kulak gibi soğuğa hassas yerlerin korunması açısından önemli bir yere sahipler. Stilinize uyan bir bereyi, eldiveni ve atkıyı yanınızdan eksik etmeyin. Ayrıca yoğun kar ve kristalize olmuş bölgelerde ışık yansıması fazla olduğundan gözleriniz yorulabilir ve soğukla birlikte baş ağrıları, migren gibi sorunları tetikleyebilir. Aynı zamanda bu yansımalar "Kar körlüğü" olarak da adlandırılan, korneaya ciddi zararlar veren göz hastalıklarını da doğurabilir. Bu yüzden UV korumaya sahip bir kar gözlüğünü de ihmal etmemek gerek.

Yürüyüş Süresi, Rota ve Mesafeler

Kış Mevsimi Doğa Yürüyüşleri Hakkında Bilmeniz GerekenlerBilindiği gibi kış aylarında günlerin kısalmasıyla birlikte geceler daha uzun olur. Yürüyüş sürenizi ve mola noktalarınızı kararlaştırırken bu faktörü göz ardı etmemek gerek. Özellikle karda ve buzlu zeminlerde yürümek daha yorucu ve yavaş olduğundan dolayı yürüyüş sürelerinizi ve mesafeleri olabildiğince pratik şekilde kısaltmanız, hem boşa enerji harcamanızı hem de yolda kalma gibi olumsuzlukları engeller. Aslında temel olarak güvenliği sağlamanın en önemli kuralı bu; olabildiğince pratik ve verimli rotalar oluşturmak. Molalarda seri bir şekilde ihtiyacınızı karşılayacak kadar sıvı ve gıda tüketimi yapmak ve mola bölgesine gün ışığını kaybetmeden ulaşmak oldukça önemli.

Sıvı Tüketimi ve Beslenme

Kış Mevsimi Doğa Yürüyüşleri Hakkında Bilmeniz GerekenlerPek yaygın bilinen bir gerçek olmasa da aslında kışın, yaza oranla çok daha fazla su tüketimine ihtiyaç duyarız. Özellikle hareket halinde bu ihtiyaç daha da artabilir. Bunun en temel sebebi, vücudumuzun ısısını sabit tutmak için ciddi miktarda enerji ve su harcaması. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu susuzluğu hissedemeyişimiz. Yaz aylarındaki gibi ağız içindeki kurumalar kış aylarında pek rastlanmayabilir fakat bu size suya ihtiyacınız olmadığını düşündürmesin. Yürüyüşünüz sırasında belli aralıklarla su içme rutini oluşturarak tedbir alınabilir. Genel su tüketimi, bünyenize göre 3 ila 5 litre arasında değişiklik gösterebilir.

Kar suyu tüketimine de küçük bir parantez açmak gerek. Metal mataraların içinde kar eritmek, soğuktan ötürü mataranızın delinmesiyle sonuçlanabilir. Ayrıca bir bardak dolusu karı erittiğinizde bardağın çeyreği kadar bir su elde edersiniz. Ek olarak kar suyunun içerisinde bulunan mineraller, kaynak sularına kıyasla açık farkla daha azdır, bu nedenle daha çok susamanıza bile sebep olabilir. Bu yüzden yanınızdaki içme suyunuzun tükenmesi ve çok susuz kalmanız gibi durumlar haricinde kar suyu eritmenizi tavsiye etmeyiz.

Kış Mevsimi Doğa Yürüyüşleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Beslenme bakımından kamp yapmayacaksanız yanınızda çikolata ve protein barı gibi yiyecekler bulundurmanız, kısa yürüyüşlerde yeterli olabilir. Kamp yapacaksanız da bölgede oluşabilecek ve yürümenizi engelleyecek fırtınalara karşı fazladan yiyecek taşımanız gerekiyor. Hatırlatalım; kış aylarında vücut daha fazla enerji harcıyor ve karda yürümek, normal bir zeminde yürümekten çok daha yorucu. Özellikle kaymamak için tedbirli adımlar atarken ayak bileğinizin işlevini dizlerinize yüklemek, bu enerji tüketiminin temel sebeplerinden biri. Bu yüzden kısa yürüyüşlerde bile çikolata ve protein barı gibi yiyeceklerin yanında tercihe göre besinler getirmek, çantanızda kapladığı alana değecektir.

Hava Durumu ve Arazi

Kış Mevsimi Doğa Yürüyüşleri Hakkında Bilmeniz GerekenlerHava durumu hakkında kesin bir bilgiye sahip olmak göz ardı edilmemesi gereken bir durum. Yağışın hangi saatte ne kadar olacağı, sıcaklığın ne seviye hissedileceği gibi bilgiler kolayca öğrenilse de bunları hep bir saat daha erken, birkaç derece daha az olarak düşünmek size avantaj sağlayabilir.

Yürüyüş yapacağınız arazideki çığ durumu, hipotermiyle, belki de kışın en önemli tehlikelerden biri sayılabilir. Özellikle dağlık bir arazide iseniz bu bölge hakkında kesinlikle bir bilene danışın. Unutmamak lazım ki felaketlerden doğan trajedilerin çoğunluğunu maalesef, ne de olsa başıma gelmez düşüncesi oluşturuyor. Doğada her an her şey olabilir ve keyif alırken tedbirleri elden bırakmamak her mevsimde, her şartta dikkat edilmesi gereken bir konu.

Kış Mevsimi Doğa Yürüyüşleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ve son olarak arazideki yaban hayat da oldukça önemli. Yürüyüş yapacağınız yer bilindik bir rota olsa bile hakkında bilgi sahibi olmadığınız hayvanlar yaşıyor olabilir. Bu konuda da bölgede bulunan yerliler ve benzeri kişilerden bilgi alabilirsiniz. Özellikle çığ bölgelerinde herhangi bir yaban hayvanı ile karşılaşınca panikleyip düdük gibi uzaklaştırıcı eşyaları kullanmamanız gerekiyor. Bu gibi durumlarda sakin kalıp daha önce edindiğiniz bilgiler dahilinde bir önlem alarak rota değişikliğini düşünebilirsiniz.

Kış Mevsimi Doğa Yürüyüşleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğa yürüyüşü için tabiatı ve güzellikleriyle kış rotanızı oluşturacak Abant için konaklama önerilerimiz;

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)