Karadeniz’in En Güzel Dalış Rotaları, Türkiye

Karadeniz’in En Güzel Dalış Rotaları

1 Yorum

Rota Önerileri Arzu Aksaya

Karadeniz’in En Güzel Dalış Rotaları
Dalış dendiğinde Ege ve Akdeniz'in karşısında daha bir yalnızlaşan Karadeniz için henüz tam da keşfedilmedi diyerek başlayalım söze. Bazen derinlerinde es kaza bir batık bulunuyor ve kim bilir diplerde başka neler var diye iştah kabartıyor. Ama diğer denizlere göre görüş mesafesinin az olması ve balık kolonilerindeki mütevazilik dalgıçları biraz da güneye yönlendiriyor.

Karadeniz Bölgesi'nde yerin üstü yemyeşil bir cennetken denizin payına ne düşmüş merak ediyorsanız ve maviliğin koynunda iyi ki yaptım diyeceğiniz bir keşfe çıkmak istiyorsanız buyurun kıyılarındaki dalış noktalarına! Bizce sevecek, yine geleceksiniz.

Ordu ve Giresun'daki Dalış Noktaları

Karadeniz’in En Güzel Dalış RotalarıBirbirine yakın mesafedeki bu iki şehrin dalışları da iç içe ve sualtı turizmi neredeyse 10 yıl öncesine dayanıyor. Ordu'da Perşembe ilçesinde Hoynat Adası, Yason Burnu, Aktaşlar ve Dedeoğlu Mevkii; Altınordu ilçesinde ise Liman ve Bozukkale mevkiinde dalış yapılabiliyor. Giresun'un en çok dalış yapılan yeri ise Giresun Adası. Ordu'da Fatsa ve Ünye de dalış için uygun parkurlar olmasına rağmen henüz turizme açılmamış bu noktalar. Dalgasının bolluğu ve hırçınlığıyla tanıyıp bildiğimiz Karadeniz'in durgun zamanlarında dalış yaparsanız kıyı bölgelerinde birçok deniz canlısı görebiliyorsunuz. Yengeçler, kaya balıkları, horozbinalar, tekir, karagöz ve lapinler kalabalık bir şekilde ortamı şenlendiriyor. Yaz aylarında 20 -25 metre olan görüş alanı kışın 10 -15 metreye düşse de sualtı florasının güzelliğini her daim gözlemleyebiliyorsunuz. Bu bölgelerdeki dalış noktalarının dezavantajı ise denizanalarının da tıpkı balıklar gibi bol olması. Bu arada dalış için en güzel zamanların temmuz – eylül arası olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Sinop Dalış Noktaları

Karadeniz’in En Güzel Dalış RotalarıKaradeniz'de batığın ve sualtı arkeolojisinin en yoğun olduğu yer Sinop. Ama gelgelelim bir Akdeniz, bir Kaş gibi tanıtımı yapılmamış, bir parkur oluşturulamamış. Oysa ki Sinop'un derinliklerinde 1990'lı yıllarda tescillenmeye başlanmış birçok batık var. M.Ö. 7. yüzyıldan bu yana deniz ticaretiyle haşır neşir olan şehrin en bilinen batıkları ise Antik Dönem'den kalma yük gemileri, Osmanlı-Rus Savaşı'ndan kalma donanma gemileri ve II. Dünya Savaşı'nda Almanların vurduğu bir Yunan gemisi. Daha önce yapılan keşiflerde Antik Dönem gemisinin yükü olan tuğlaların deniz dibinde ilk günkü gibi durduğu gözlemlenmiş. Bu gemilerin bulundukları derinlikler 8 ila 120 metre arasında değişiyor. Kısacası Sinop dalgıçlar için bir cennet ve bakın şehirde nerelerde dalınıyor!

Adabaşı Mevkii: Bizans Dönemi'nden kalma lahitler ve Osmanlı – Rus Savaşı'ndan kaldığı düşünülen Osmanlı toplarıyla, batığı göreceğiniz bu nokta tarihi buluntu açısından çok zengin bir dalış noktası.

Karakum Plajı: Burada tarihi kalıntı yok ama dibi kumlu ve bol balıklı olan bu noktada en çok da kalkan, yengeç, iskorpit, kırlangıç, pisi, horozbina ve tekir gibi kalabalık sürüleri görebiliyorsunuz. Eğer eğitim için dalıyorsanız Sinop dalışlarında en çok tercih edilen nokta burası.

Limanın hemen girişinde ise Almanların batırdığı Yunan gemi batığı konumlanıyor. Batığa dalmak isterseniz tehlikeli olduğu için çok zor izin verildiğini ayrıyeten söylemiş olalım.

Sinop'ta dalış noktalarının genel özelliklerine gelince; Su bulanık olduğu için görüş açısı da dar. Denizin dibi genellikle yosunlu fakat temmuz ayında gelirseniz akıntı yosunları alıp götürüyor ve size duru bir deniz bırakıyor.

Samsun Dalış Noktaları

Karadeniz’in En Güzel Dalış RotalarıKaradeniz'in en uzun sahil şeridinin olduğu Samsun'un, doğal yapısından dolayı su altında çok renkli bir seyri olduğunu söyleyemeyeceğiz. Ama liman içi ve Kirazlık Sanayi dolum tesisleri dışındaki noktalarda dalış aktiviteleri gerçekleşiyor. Şehirde dalış turizmi gelişsin diye 2016 yılında Atakum Yat Marina'nın biraz ötesinde bir sahil güvenlik botu batırılmış. Şamandıralarla işaretlenen konumu da dalışçılar için yeni bir rota olmuş. Bu noktada ayrıca mavi bayraklı plajlar da bulunuyor ve suyu temiz olduğundan iyi bir görüş alanı sunuyor.

Karadeniz'deki Diğer Dalış Noktaları

Karadeniz’in En Güzel Dalış Rotaları
  • Zonguldak merkezindeki Fener Mevkii sualtı sporlarına ilgi duyanlar için bölgedeki başka bir rota.
  • Amasra'da ise dalgıçların hazine gibi diye nitelendirdiği bir nokta var ki kıyıya 5 km mesafedeki bu yer turistlerin de yoğun ilgi gösterdiği Tarlaağzı.
  • Karadeniz'in batısındaki Düzce'ye bağlı Akçakoca ise dalmışken bir batık görmeden çıkmayım diyen dalgıçlar için organize edilmiş bir nokta. 2009 yılında C47 modelinde tarihi bir nakliye uçağı sırf dalış turizmi artsın diye buraya getirilip Paşalar Köyü yakınlarında batırılmış. Dokunmak isterseniz yaklaşık 28 metre aşağı inmeniz gerekiyor.

Karadeniz'in En Heyecanlı Keşiflerinden Biri; Hitler'in 75 Yıl Önce Kaybolan Denizaltısı

Karadeniz’in En Güzel Dalış RotalarıII. Dünya Savaşı'nın geride bıraktığı hazin hikayelerden biri de bu denizaltı olsa gerek! Hitler'in Sovyetler Birliği'ni Karadeniz'de ekarte etmek için gönderdiği 3 denizaltı, boğazlardan geçmesine izin verilmediği için yine Almanlar tarafından batırılmış. U23 adındaki bu denizaltının şu an bulunduğu yer ise Karadeniz kıyısındaki Kocaeli'nin Kandıra açıkları. Kerpeli dalgıçların bulduğu denizaltının önce yeri tespit edilmiş, iki yıl sonra da 36 metreye inilerek resmen keşfedilmiş. Silahları ve periskobu hala yerinde duran bu batık ona dokunmak isteyen tecrübeli dalgıçların uğrak noktası. Diğer denizaltı batıklarından biri önceki yıllarda Sakarya açıklarında bulunmuş. Üçüncü denizaltının ise Zonguldak suları altında olduğu düşünülüyor.

Karadeniz Bölgesi'nde Dalış Okulu Var mı?

Karadeniz’in En Güzel Dalış RotalarıKaradeniz Bölgesi'nde Rize, Samsun, Ordu'da dalış okulları olmasına rağmen kalabalık grupların aynı anda dalabileceği parkurlar ve ekipmanlar yok. Sinop'ta ise sadece üniversite kampüsü içinde bir dalış okulu mevcut.

Dalgalarıyla kıyıları döven hali asabi gibi görünse de Karadeniz derinlerinde birçok sır saklıyor. Dileriz bir gün tıpkı Akdeniz, Ege gibi hareketlenir ve denizlerin altı keşfedilir!

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

Bu konuda çok makale yoktur. Okuduklarım arasında en iyisi buydu. Teşekkürler neredekal.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)