Türkiye'de Kaplıca Turizmi, Haber - Duyuru

Türkiye'de Kaplıca Turizmi

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Haber - Duyuru Editor

Türkiye'de Kaplıca Turizmi

Kaplıca, termal kaynağın çıktığı yerde veya yakınında inşa edilmiş olan mineralize termal suyunun yalnız ya da çamur ile birlikte kullanılmasıyla insan sağlığına yararlı uygulamaların yapıldığı tesislerdir.

Kaplıcalar da termal suyundan, banyo, içme, solunum yolu ile kullanılması şekilleriyle faydalanılmaktadır. Kaplıcalarda termal suyunun çeşitli şekillerde kullanılması ile birlikte aynı zamanda rehabilitasyon, fizik tedavi ,beden eğitimi gibi yan tedavilerde ugulanmaktadır.

Ülkemiz tam bir Kaplıca cennetidir. Ülkemizin önemli bir jeotermal kuşak üzerinde yer alması Kaplıca kültürünün oluşmasını sağlamıştır. Ülkemizde 1000'in üzerinde sıcaklıkları 20 ile 110 derece arasında değişen kaynak bulunmaktadır. Bu kaynaklar üzerinde 200'ün üzerinde Kaplıca bulunmaktadır.

Ülkemizin dört bir tarafına yayılmış olan Kaplıcalar hem yurtiçinden hemde yurtdışından gelen misafirler tarafından ziyaret edilmektedir.

Kaplıcaların bulunduğu iller ve ilçeleri saymak gerekirse; Afyonkarahisar Kaplıcalar, Balıkesir Kaplıcalar, Bursa Kaplıcalar, Denizli Kaplıcalar, İzmir Kaplıcalar, Kütahya Kaplıcalar, Nevşehir Kaplıcalar, Alanya Kaplıcalar, Balçova Kaplıcalar, Çekirge Kaplıcalar, Çeşme Kaplıcalar, Edremit Kaplıcalar, Gönen Kaplıcalar, Ilıca Kaplıcalar, İnegöl Kaplıcalar, Kemer Kaplıcalar, Kozaklı Kaplıcalar, Pamukkale Kaplıcalar, Karahayıt Kaplıcalar, Diyarbakır Kaplıcalar, Çermik kaplıcalar, Konya kaplıcalar, Ilgın kaplıcalar, İsmil kaplıcalar, Çitgöl Kaplıcalar, Eynal Kaplıcalar, Yoncalı Kaplıcalar, Sakarya kaplıcalar, Kuzuluk Kaplıca, Sivas kaplıcalar.

Kaplıca tedavisi termal suyundan içme yada banyo yapma şeklinde yararlanılması ile mümkündür. Kaplıca tedavisi, vücudumuzun direncini arttırır, hastalıkların önlenmesini sağlar, mevcut hastaklıkların giderilmesini, kalıcı hasarların önlenmesini sağlar. Kaplıcanın etkinliği suyun sıcaklığına, içindeki kimyasal maddelere bağlıdır. Kaplıca tedavisi, kireçlenme, bel ve boyun problemleri, kas hastalıkları gibi problemlerin giderilmesinde fayda sağlar. Kaplıca tedavisi ile kan dolaşımında artma, ağrılarda azalma, eklem ve kaslardaki ağrıların azalması, psikolojik rahatlama sağlanır. Kaplıca tedavi süresi hastalığın türüne göre değişiklik göstermekle birlikte, Kaplıca da tedavi süresi 2-3 haftadır.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)