İstanbul'un Semtleri İle Özleşmiş Lezzetleri, İstanbul

İstanbul'un Semtleri İle Özleşmiş Lezzetleri

1 Yorum

Gezi Rehberi Sevgi Özdil

İstanbul'un Semtleri İle Özleşmiş Lezzetleri
Yüzyıllardır sayısız uygarlığa ve kültüre ev sahipliği yapmış olan İstanbul'un güzelliklerini biz saymakla bitiremeyiz sizler de gezmekle. Bu yazımızda ise size tarihi çağları bile değiştirme özelliğine sahip, taşı toprağı altın İstanbul'un bambaşka bir yüzünü anlatacağız.
İstanbul'un yöresel lezzetleri. Bu lezzetler adının önüne semtleri almakla kalmamış onlarla resmen bir olmuş lezzetler. Bu en özel lezzetlere imza atan İstanbul semtlerini ve hangi semtin nesi meşhur, gelin hep birlikte yeniden keşfedelim.

1 - Kumpir / Ortaköy

Ortaköy kumpircileriOrtaköy, İstanbul'un Avrupa Yakası'nda yer alan Beşiktaş'ın tarihi bir semti. İstanbul'un simgelerinden de biri olan Ortaköy Camii'ye de ev sahipliği yapan semt, yıl boyunca yerli ve yabancı milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmekte. Ancak Ortaköy'ün bir de ünlü lezzetleri var; kumpir ve waffle. Sadece turistlerce değil İstanbullular tarafından da çok sevilmektedir.

Hotel Myrina

  Tatil Oteli
 • Bodrum /
 • Muğla
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

2 - Börek / Sarıyer

Kol böreğiTaklitlerinden sakınınız, başka şubemiz yoktur. Bu iki cümle işte Sarıyer'deki börekçiler için yapılmış. Tarihi ve eski Sarıyer Hünkar Börekçisi, Çayırbaşı'nda bulunan Bilice Börekçisi ve Meşhur Sarıyer Börekçisi'nde bu eşsiz lezzeti tadabilirsiniz. Sarıyer'e gelmişken de Belgrad Ormanı'nı ya da Atatürk Arboretumu'nu da keşfedebilirsiniz.

Deniz Kızı Otel

  Butik Otel
 • Kaş /
 • Antalya
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

3 - Yoğurt / Kanlıca

Kanlıca Yoğurduİstanbul'un Anadolu Yakası'ndaki cennet köşesi Kanlıca. Sahil boyunca sıralanan tarihi yalıları, koruları ve sokakları ile eski İstanbul'u yaşatıyor. İstanbulun yoğurdu ile ünlü semti olarak bilinen Kanlıca sokakları ve mekanları dışında insanın aklına direk ünlü Kanlıca yoğurdunu getiriyor. Hafif pembemsi olan Kanlıca yoğurdu üzerine pudra şekeri konularak yeniliyor. Yoğurdun özelliği yoğurt yapımında kullanılan süt tozu ve üzerine konulan pudra şekerinden geliyor. İstanbulun yoğurdu ile ünlü semti Kanlıca'ya geldiğinizde, Kanlıca yoğurdunu tatmadan gitmeyiniz deriz.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

4 - Balık Ekmek / Eminönü

Eminönü Balık EkmekTarihi Yarımada sınırları içerisinde yer alan Eminönü, İstanbul'un tarihi çekirdeği olan sur içinde yer alır ve bu yarımadanın en canlı bölgelerinden biridir. Tarihi Mısır Çarşısı, Gülhane Parkı, Sepetçiler Kasrı, Kadırga Hamamı yanında Eminönü'nün simgelerinden biridir saltanat kayıklarında yapılan balık ekmek. Hatta öyle ki burada yediğiniz balık ekmeğin tadını başka hiçbir yerde bulamazsınız.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

5 - Acıbadem Kurabiyesi / Kuzguncuk

Kuzguncuk Acı Badem KurabiyesiAnadolu Yakası'nda yer alan tarihi semt Kuzguncuk, Boğaziçi'ne açılan bir vadi içinde gelişmiştir. Oldukça eski bir yerleşim olan tarihi semt Kuzguncuk'un gezilip görülmesi gereken rengarenk eski evlerle dolu sokakları dışında Ayios Panteleimon Kilisesi, Fethi Paşa Korusu, Üryanizade Camii'si bulunmaktadır. Ayrıca tüm bu yerleri gezdikten sonra da dinlenmek için boğaz kenarında yer alan kafelerin birinde oturduğunuzda çayınızın ya da kahvenizin yanında mutlaka Kuzguncuk'un meşhur acıbadem kurabiyesinin de tadına bakın.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

6 - Köfte / Sultanahmet

Sultanahmet köftecisiTarihi Yarımadanın en uç noktasında bulunan Sultanahmet, Sultanahmet Camii ve Ayasofya Camii başta olmak üzere çok sayıda tarihi esere ev sahipliği yapmakta. Bu kadar çok gezilip görülecek yerinin yanında adı ile özleşmiş bir de ünlü Sultanahmet köftesi var. Birçok mekanda yapılsa da asıl yerinde yediğinizde köftelerin ne kadar güzel ve lezzetli olduğunu anlarsınız.

Hotel 1001 Gece

  Pansiyon
 • Uçhisar /
 • Kapadokya /
 • Nevşehir
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

7 - Çikolata / Beyoğlu

Beyoğlu çikolatacısıTarihi Beyoğlu. Sokağı, esnafı, alışveriş dükkanları, lokantaları, kafeleri, eğlence mekanları, tarihi binaları ve çikolatası ile efsanelerin sokağı. Beyoğlu'nun 1950'li yıllardan bu yana efsane lezzeti ile İstiklal Caddesi'ndeki büfelerin vitrinlerini süsleyen bol fındıklı çikolataları. Beyoğlu büfelerinin vitrinindeki tezgahlarda dizilmiş bu çikolatalar her görenin iştahını kabartmakta oldukça başarılı. Hele içinden fırlayacak gibi duran fındıkları görüp de bu çikolatalardan almadan geçip gitmek irade ister.

True Blue Boutique Hotel

  Butik Otel
 • Kalkan /
 • Kaş /
 • Antalya
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

8 - Boza / Vefa

Vefa BozacısıVefa, sadece İstanbul'da bir semt adı değildir! Bu söz altında psikolojik bir mesaj içerse de biz bu cümlenin başka bir anlamından bahsedeceğiz. Bu anlamı da sevenleri için soğuk kış akşamlarının vazgeçilmezlerinden biri olan; boza. Hala sokakları arşınlayan bozacıların da hakkını vermek gerek ancak bozanın hası, Fatih'in bir semti olan Vefa'da içilir. Vefa Bozacısı İstanbul'un 1876 yılından bu yana devam eden bir klasiği.

Nesos Otel

  Butik Otel
 • Cunda /
 • Ayvalık /
 • Balıkesir
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Bonus: İstanbul Simidi / Şehir Hatları Vapuru

İstanbul Şehir Hatları Martı ve simitİstanbul simidi. Türkiye'nin birçok yerinde İstanbul simidi adı altında satılan bu simit asla İstanbul'dakiler kadar lezzetli olmuyor. Hatta bu lezzetin farkını martılara bile sorsanız hemen anlarlar. İstanbul Şehir Hatları vapurlarının bir klasiği de simit ve çaydır. Yurdum insanı öyle güzel ki kendi yerken çevredeki martıları da asla es geçmez ve simidini paylaşır. Öyleleri de var ki; kendileri için bir tane martılar için de bir tane alır. Bu yüzden de İstanbul simidi vapur yolculuğunda ayrı bir lezzetlidir.

The Tower Hotel

  Otel
 • Ölüdeniz /
 • Fethiye /
 • Muğla

Tesis Fiyatı

10 Temmuz 2022 giriş oda fiyatı

1583 TL

En Uygun Fiyata Git
1 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
1
/

-

İstiklal Caddesi'de İnci Pastanesi'nde profiterol. Yeni yerinde eski havası yoksa da tat hala mükemmel. Bir de Kadıköy'de Baylan Pastaneleri Kadıköy'ün rokokosu.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)