Belgrad Ormanı
Belgrad Ormanı - Görsel 1
Belgrad Ormanı - Görsel 2
Belgrad Ormanı - Görsel 3
Belgrad Ormanı - Görsel 4

Belgrad Ormanı

+ 7 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretli

Belgrad Ormanı Hakkında

Bir gezi ve piknik alanı olan Belgrad Ormanı, insanların boş vakitlerinde kendilerine alan yaratabilecekleri, temiz hava alarak rahatlayabilecekleri ve keyifli vakit geçirebileceği yeşilliklerle dolu bir alandır. Yeşilin her tonunu içinde barındıran ve binlerce çeşit ağaç ve bitkinin bulunduğu bu orman, doğal bir güzelliğin nasıl olduğunu gözler önüne seren bir manzara tablosu gibi hayranlıkla kendini izletiyor.

“Belgrad Ormanı nerede?” diye merak edenler için İstanbul’un Sarıyer ilçesine yakın olan Belgrad Ormanı, Karadeniz kıyılarına 45 kilometre kadar yakındır. Karadeniz yağmurlarının tertemiz oksijenle buluştuğu bir ferahlık içinde yer alan bu ormanın en yüksek yeri Kartaltepe olmakla birlikte buranın yüksekliği yaklaşık 230 metredir.

Uçsuz bucaksız bir alanda yer alan bu ormanın adının Belgrad Ormanı olmasının nedeni ise farklı bir hikayeye dayanıyor. Döneminde bu bölgeye Osmanlı İmparatorluğu’nun su ihtiyacını karşılamak için su bentleri yapılmış. Kanuni Sultan Süleyman, Belgrad seferinden döndüğü sırada getirdiği esirleri de buraya yerleştirmiş. Fakat köyün yeni sakinlerinin bu içme suyunu kirlettiği fark edilince köy hemen boşaltılmış ve sonrasında hem orman ve içme suyunun sağlandığı alanın korunması için birçok önlem alınmış. Böylelikle de burada kısa sürede olsa yaşayan esirlerden dolayı bu ormanın adı Belgrad Ormanı olarak kalmış.

700 dönümlük bir alanda konumlanan Belgrad ormanı halka açık olmakla birlikte her gün yüzlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Alanının halka açık olduğu ormanın bir de giriş ücreti bulunuyor. Bazen temiz hava almak istediğinizde bazen ise hafta sonlarınızı değerlendirmek, güzel ve keyifli bir gün geçirmek için Belgrad Ormanı’na gitmeye değeceğine emin olabilirsiniz. Yeşillikler arasında dostlarınız ve ailenizle zamanın nasıl geçtiğini anlayamazken tekrar gelebilmek için hemen plan yaptığınızı fark edeceksiniz.

Belgrad Ormanı’na Nasıl Gidilir?

İstanbul için adeta bir akciğer görevi gören Belgrad Ormanları, metropol bir şehirde nefes almanıza yardım eden yeşil alanlar arasında yer alıyor. Bu nedenle korunmasına özellikle önem gösterilen Belgrad Ormanı, İstanbulluların uğrak mekanı diyebiliriz. “Belgrad Ormanı nasıl gidilir?” sorusunun cevabını vermek gerekirse Belgrad Ormanı, Avrupa Yakası’nda Çatalca Yarımadası’nın doğusunda yer alıyor. İstanbul’un birçok yerinden farklı uzaklıklarda olan orman, Taksim baz alınarak yola çıkıldığında trafiksiz günlerde yaklaşık 45 dakikalık bir mesafede kalıyor. İster özel araç ile isterseniz de toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabileceğiniz Belgrad Ormanı gitmek için; Taksim, Sarıyer, Kilyos ya da Bahçeköy, Kilyos, Ayazma istikametini kullanmanız gerekiyor. Eğer yaz aylarında ve özellikle hafta sonu gitmek isterseniz çok erken saatlerde yola çıkmanızda fayda var. Zira ziyaretçi akınına uğrayan ormana giderken trafik çilesini çekmenizi istemeyiz.

Belgrad Ormanı’nda Neler Yapılır?

İstanbul gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer arasında yer alan Belgrad Ormanı, birbirinden farklı bitkilerin bir arada yaşamasıyla birlikte yeşilin her tonunu barındırıyor. Bu haliyle eşsiz bir güzelliğe sahip olan orman aynı zamanda ziyaretçilerin şehrin kaosundan sıyrılmak için uğradığı bir dinlenme alanı oluyor. Peki, “Belgrad Ormanı’nda neler yapılır? Belgrad Ormanı kapısından içeri girdiğiniz anda sizi masal gibi bir bahçe karşılıyor. Buradan ise yol ikiye ayrılarak tercihinize göre aktivitenizi şekillendiriyor. Yolun solundan giderseniz;

  • Neşet Suyu Yürüyüş Yolu’na çıkabilir sevdiklerinizle doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.
  • Yaban Hayatı Üretim İstasyonu’nda mola verebilir ve belki de burada soyu tükenmekte olan kızıl geyiklerden birine rastlayabilirsiniz.
  • Üçgen Ev’de bu yol üzerinde yer alan ve ilgi çeken yerlerden biri. Gezip görebileceğiniz bir işlevi olmasa da fotoğraf çektirmek isterseniz buraya da uğrayabilirsiniz.
  • Her iki tarafta da yer alan mesire alanlarında sevdiklerinizle piknik yapabilir ve birlikte keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Ya da yolun sağından giderseniz;

  • Roma ve Bizans döneminde yapılan ama asıl Osmanlılar tarafından geliştirilen bentleri ziyaret edebilirsiniz. Kuzey Ormanları’ndaki suyu İstanbul’a getirmek için inşa edilen bentlerin İstanbul’a katkısını ve sonrasında yaşananları da oradaki rehberlerden dinleyebilirsiniz. Belgrad Ormanı’a gitmeden önce bentler ile ilgili bilgi almak isteyenlerden iseniz Belgrad Ormanı İçindeki Bentler yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Tüm bu Belgrad Ormanı aktiviteleri dışında bölgede bulunan Marmaracık Koyu, Telli Baba Türbesi ve Emirgan Korusu da ziyaret edebilir hatta sizin için hazırladığımız İstanbul’da gezilecek yerler listemizi inceleyerek bir sonraki gezi planınızı oluşturabilirsiniz.

Belgrad Ormanına Giriş Ücretli Mi?

Haftanın 7 günü İstanbul ve çevresinden gelen herkese ziyarete açık olan Belgrad Ormanı, tertemiz havası ve doğası ile insanların terapi alanı oluyor. Hem yürüyüş yolu hem de mesire alanları ile özellikle havanın güzel olduğu günlerde park edecek alan bile bulmanın zor olduğu “Belgrad Ormanı’na girişler ücretli mi?” sorusu en çok merak edilen konulardan biri. Her gün yüzlerce ziyaretçinin geldiği bu ormana girişler de belirli bir ücret karşılığında yapılabiliyor.

Elimize yer alan verilere dayanarak 5 tür araç üzerinden ücretlendirme yapıldığı bilgisini verebiliriz.

Belgrad Ormanı Kamp Alanları

Belgrad Ormanı çok büyük bir alan üzerinde yer alan; birçok türde bitki, ağaç ve hayvana ev sahipliği yapan tamamen doğal bir orman. Burayı günübirlik ziyarete gelebileceğiniz gibi kampta yapabilirsiniz. Belgrad ormanı kamp alanları için bir alan belirtilmemiş bu nedenle de geldiğinizde sizin için uygun olan bir alana çadırınızı kurabiliyorsunuz. Temel ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabilmek için piknik alanları etrafındaki elektrik direkleri, tuvalet ve çeşme gibi alanların yakınında kamp kurmanızı tavsiye ederiz.

Doğayla baş başa kalmak isteyenler için ideal bir alan olan Belgrad Ormanları, burada gerçek bir doğal ortamda keyifli vakit geçirilmesine olanak sağlıyor. Fakat burada kamp yapacak olanların birkaç önemli detaya dikkat etmesi gerekiyor.

  • Kamp alanına gelmeden önce yiyecek ve içecek alışverişinizi yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü ormana giriş yaptıktan sonra market bulamayacaksınız.
  • Ormanda yaktığınız ateşin işiniz bittiğinde tamamen sönmüş olduğuna dikkat etmeniz gerekiyor. 18 farklı türde ağaç ve binlerce çeşit bitki türünün olduğu bu alanda oluşabilecek bir yangın için tüm önlemlerinizi almalısınız.
  • Belgrad Ormanı aynı zamanda soyu tükenmekte olan hayvanların üretim merkezi olduğu için burada geyik, çakal, kuş ve sürüngene en sahipliği yaptığı için onlarla karşılaşma olasılığınız çok yüksek. Bu hayvanlardan korkmak ve zarar vermek yerine uzak durursanız zaten yaktığınız ateşten dolayı onlar da size yaklaşmayacaktır.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Belgrad Ormanı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?