İstanbul'da Trekking Parkuru ve ATV Safari: Ballıkayalar Tabiat Parkı, Gebze

İstanbul'da Trekking Parkuru ve ATV Safari: Ballıkayalar Tabiat Parkı

2 Yorum

Yapmadan Dönme Editor

İstanbul'da Trekking Parkuru ve ATV Safari: Ballıkayalar Tabiat Parkı
Haftanın son iş günlerinin bitmesine yakın başlar arkadaşlar, çiftler arasında “'bu hafta sonu ne yapıyoruz?”' sohbetleri. Üstelik bir de İstanbul'da yaşıyorsanız ve hafta sonu da havanın güzel olacağını duyduysanız doğaya gitmek, kafanızı dinlemek şart olmuştur artık.
Geçtiğimiz hafta sonu biz de arkadaşlarla birlikte havanın güzelliğini fırsat bilerek, İstanbul yakınında gezilecek yer aradık ve Gebze Ballıkayalar'ın adını duyduk. “'Zaman keşif zamanıdır”' dedik ve Pazar sabahı erkenden çıktık yollara.
Gebze BallıkayalarBallıkayalar Tabiat Parkı'na ulaşım oldukça kolay. Kozyatağı'ndan tam 50 km sürüyor. Detay isterseniz; E5 Karayolu'ndan dümdüz devam edin, Gebze'yi geçtikten birkaç km sonra Tavşanlı tabelasını göreceksiniz. Tavşanlı yol ayrımından girdikten sonra, sağa doğru dönen yolu takip edin. Bundan sonra zaten Ballıkayalar Tabiat Parkı yazan kahverengi tabelaları izleyerek 10 – 15 dakika daha gidin ve oradasınız!
Kahvaltı yapmadan gelmenizi tavsiye ederim. Arabaları park ettiğiniz yerde kahvaltı servisi veren küçük bir işletme var. Sade bir kahvaltısı var, öyle çok çeşit beklemeyin. Ancak kuymak (muhlama), menemen ya da gözleme seçenekleri ile kahvaltıyı eşsiz kılmanız mümkün. Ispanaklı gözleme gayet lezzetli. Tabi dilerseniz piknik alanındaki masalarda kendi getirdiğiniz yiyeceklerle de güzel bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz.
İstanbul Ballıkayalar

Ballıkayalar Trekking Parkuru

Kahvaltınızı yaptıktan sonra trekking parkuruna geçiş yapın. İlk başlarda, suyun daha az olduğu yerlerde ilerlemek kolay ve keyifli. Bu noktada dikkat etmeniz gereken; altı kaymayacak bir ayakkabı giymeniz gerektiği. Derenin kenarından ilerleyeceğiniz parkurda yaklaşık 1 km boyunca dikkatli olmak kaydıyla çocukla da gidilebilir. Ancak sınırlarınızı biraz daha zorlamak istiyorsanız devamında çocukla yürüyüşe devam etmek tehlikeli. Kimi yerlerde, kayaların bir hayli üst kısmında ilerliyorsunuz ve parkur zorlaşıyor. Doğa ile haşır neşir olan bizler bile zaman zaman geri dönmeyi düşünmedik değil. :) Toplam 1.5 km içeri doğru ilerledik ve dönüşe geçtik ancak isteyenler için daha ileri gitmek mümkün.
Ballıkayalar genel

Gebze Ballıkayalar ATV Safari

Biz, Ballıkayalar Tabiat Parkı'na giderken sol tarafta gördüğümüz Ballıkayalar ATV / Paintball merkezini aklımızın bir kenarına not etmiştik ve dönüşte trekkingden sonra biraz da burada ter atalım dedik.
Ballıkayalar, ATV Safari konusunda oldukça uygun bir alana sahip. Safari yaklaşık 1 saat sürüyor ve oldukça keyifli. Kişi başı ücreti ise 60 TL. Araba / motor sürüşleri konusunda tecrübeniz olmasa da, ATV kullanmak oldukça kolay. Zor olan parkurdaki engebeli yollar. :) Bisiklet kullanmak gibi de diyebiliriz aslında. Yalnızca direksiyona ve dengenize biraz daha hakim olmalısınız. Önden giden rehberi de dinlerseniz eğer keyifli bir macera sizi bekliyor demektir.
Ballıkayalar trekkingTecrübeli olmanıza gerek yok. Zira bizim 5 kişilik ekibimizdeki herkes tecrübesizdi ve herhangi bir problem yaşamadık. İlk başta düz yolda ilerliyorsunuz, sonra ormanın içinde, ağaçların arasında dar yollardan geçiyorsunuz, iniş yokuşlar, büyük taşlar, çamurlar derken oldukça maceralı 1 saat farkında olmadan geçiyor. İyi ter atıyorsunuz söyleyeyim. : )
Dolu dolu bir pazar günü geçirmek için kesinlikle bu rotayı tavsiye ederim.
Ballıkayalar ATV safariÖnemli Notlar: Trekking rotasında altı kaymayacak bir ayakkabı giymeyi, yanınızda yedek tişört / çorap getirmeyi, kaliteli bir fotoğraf makinesi almayı unutmayın. Bir de telefonunuzu, gözlüğünüzü koymak için yanınıza sırt çantası almanızda fayda var.
Tabi her şeyden önemlisi dereye düşse söylenmeyecek, ATV parkurundan çıksa tedirgin olmayacak, sürekli harika fotoğraflar çekecek ve ekibin neşesine neşe katacak arkadaşlarınızla yola çıkmak olacaktır. :)
2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

Böyle bir yer yok. Hayal kırıklığı. Büyük bir hevesle gittik. Çamur yığınıyla karşılaştık. Zaten kapalı gibiydi.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

İlknur hanım merhaba, 27 Temmuz 2018 tarihinde bölgede yaşanan sel afetinden dolayı ATV tesisi büyük zarar gördü ondan dolayı çevrenin durumu iyi değildi.Şuan çok kaliteli hizmet vermekte.Google busines ile aratabilirsiniz.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)