İçinizi Huzurla Dolduracak 10 İlkbahar Rotası, Türkiye

İçinizi Huzurla Dolduracak 10 İlkbahar Rotası

4 Yorum

Rota Önerileri Diley Kuru

İçinizi Huzurla Dolduracak 10 İlkbahar Rotası
Güneş yavaş yavaş gösteriyor yüzünü. Ağaçlar bir bir yeşeriyor, meyveler olgunlaşıyor. Her an her yeri papatyalar basabilir. Rüzgarın ılık ılık yanağımızı okşayacağı günler yakındır. Yılın bu dönemi en enerjik, en huzurlu hissettiğimiz zamanları. İçimizdeki bu enerjiyi boşa harcamamalı, hemen bir rota seçmeli ve keşfetmeye başlamalı. Listelemiş olduğumuz yerlerin hepsi de ‘şimdi tam zamanı' diyebileceğimiz türden. İşte içinizi huzurla dolduracak 10 ilkbahar rotası.

1 – Bergama

bergamaEge'nin o tertemiz havasını en güzel hissedebileceğiniz yerlerden Bergama. İlkbaharda keşfetmenin verdiği tat ise gerçekten de bambaşka. İzmir'in en nadide incilerinden biri olan Bergama, geçmişten günümüze miras kalan tarihi eserleri, antik kentleri ve sımsıcak insanıyla, bu mevsim gidilebilecek yegane rotalardan biri.

2 – Filyos

filyosFilyos, mavi ile yeşilin iç içe geçtiği güzide yerlerden biri. Bu renk cümbüşünü siz bir de ilkbaharda görün. Zonguldak'ın keşfedilmemiş güzelliklerinden biri olan Filyos'a, hisardan bakmak ise şimdiye kadar göreceğiniz en büyüleyici manzarayı sunar sizlere. Karadeniz bile hırçınlığını bir kenara bırakır, uysal uysal vurur Filyos kıyılarına ilkbaharda.

3 – Köyceğiz

koycegizEge desen Ege değil, Akdeniz desen Akdeniz değil. Öyle bir yer ki Köyceğiz, sanki hep masallarda anlatılan diyarlara benzer. Bu iki şahane bölgenin tüm güzelliklerini toplamış bünyesinde Köyceğiz. Muğla'ya 60 km mesafede bulunan Köyceğiz, ilkbaharda adeta bir renk cümbüşü yaşatıyor ziyaretçilerine. Bizden söylemesi.

4 – Kapadokya

kapadokyaİlkbaharda keşfetmenin ayrı bir heyecan verdiği en güzide rotalardan biri de burası. Gökyüzüne baktığımızda rengarenk balonlar selamlar bizi Kapadokya'da. Nevşehir'in bu en otantik bölgesi, kendimizi bir masalın başrol kahramanı gibi hissettirir. O yüzden de her zaman güzel ve hep özeldir Kapadokya.

5 – Büyükada

buyukadaMarmara Denizi'nin çiçek bahçesi gibi bir yer Büyükada. İlkbahar dendi mi, İstanbullunun aklına düşen ilk rotalardan biri aynı zamanda. Büyükada'nın sokaklarını bisikletle turlamak, İstanbul'un karmaşık yaşantısından bunalan bizlerin en büyük zevklerinden biri.

6 – Mürefte

murefteVe işte maviyle yeşilin uyumunu gözler önüne seren bir başka rota; Mürefte. Tekirdağ'ın şirin bir sahil kasabası olan Mürefte, daha çok bağbozumu ve şaraplarıyla biliniyor. Yazın kalabalıktan geçilmeyen Mürefte'yi keşfetmek için ilkbahar kesinlikle doğru zaman.

7 – Amasra

amasraTarihin ve doğanın o eşsiz uyumunu gözler önüne seren güzide yerlerden biri Amasra. Bartın'ın biz insanlara emanet ettiği yegane güzelliklerden biri burası. İlkbaharın yaydığı huzuru, bir de Amasra'dan yakalayın deriz.

8 – Cide

cideMisafirperver insanları, doğal güzellikleri ve Anadolu kültürü ile Cide, ilkbaharda görmenizi tavsiye ettiğimiz rotalardan biri. Kastamonu'nun bu şirin bölgesi, Karadeniz'in bakir kalmayı başarabilmiş sahilleri ile karşılıyor bizleri.

9 – Halfeti

halfetiFırat Nehri'nin acımasız suları altında kalmış, belki de en hüzünlü rotalardan biri Halfeti. Tüm yaşanmışlıklarını sular altına gömmüş olsa da, etkileyici güzelliğinden hiçbir şey kaybetmemiş. Şanlıurfa'nın bu hüzünlü güzelliğini keşfetmenin en uygun zamanı ise hiç şüphesiz ilkbahar mevsimi. Güneş ve rüzgar tam kıvamında. Hava ise bunaltmıyor.

10 – Maşukiye

masukiyeİstanbul'a yakınlığı nedeniyle, hafta sonlarının en sık uğranılan rotalarından biri Maşukiye. Doğayla iç içe olup, huzuru koklayacağınız yegane adreslerden biri. Kocaeli'nin en güzel köşelerinden biri olan Maşukiye'yi keşfetmek için en uygun zaman ise kesinlikle ilkbahar. Bu mevsim yeşilin tonları bile göze daha bir canlı gözüküyor çünkü.
4 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
4
/

-

Üstelik hava yollarının kampanya yaptığı şu günlerde bu rotalar kaçmaz. :)

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Oh be! Soğuk havalar bitiyor. Gelsin bahar, yaz... Gezelim, yeni yerler keşfedelim.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Amasra ile Cide'yi aynı gezide tamamlamak daha akılcı olur, bir taşla iki kuş vurulur. Diğer yerler farklı rotalarla birleştirilebilir. Yaz aylarının kalabalığı artık bizleri rahatsız eder oldu, fiyat, kalite ve beklentiler birbirini tutmuyor. Fırsatları ilkbaharda değerlendirmek daha huzur verici olabilir.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Hepsi de birbirinden muhteşem yerler. Ülkemizin her yerinin ayrı güzelliği var.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)