Ege'nin En Güzel Dalış Rotaları

Yorum Yok

Rota Önerileri Merve Aygün Engin

Ege'nin En Güzel Dalış Rotaları
Berrak, masmavi denizler; yemyeşil ağaçlarla kaplı düzlükler ve zeytin, badem ağaçlarının verdiği huzur...Yaz tatili denilince aklınıza ilk olarak bu saydıklarım geliyorsa siz de bir Egelisiniz ya da Ege demek sizin için yaz esintisi demek, yanılıyor muyum?

Ege Bölgesi yerli ve yabancı turistlerin her daim ilgi odağı olsa da özellikle yaz mevsiminde bu coğrafya çok daha popüler oluyor. Sadece deniz, kum ve güneş üçlemesinden hoşlananlar için değil, aynı zamanda dalış tutkunlarının da uğrak noktası olan Ege Bölgesi, her anlamda ziyaretçilerini memnun ediyor. Peki Ege'de nerelerde dalış yapılıyor? Hadi gelin, bu muhteşem coğrafyadaki dalış noktalarını birlikte inceleyelim.

Afkule, Fethiye

Ege'nin En Güzel Dalış RotalarıMuğla'nın kuşkusuz en güzel ve en çok tercih edilen beldelerinden olan Fethiye, yamaç paraşütü ve doğa tutkunları için vazgeçilmez noktalardan. Ancak dalış meraklıları için Afkule denince akan sular duruyor. Su altında yer alan mağaralar nedeniyle bu dalış noktasına Türk Hamamı deniyor. Yaklaşık 27 metre derinlikte olan mağaraya indikçe sizi çeşit çeşit mercanlar karşılıyor. Türkiye'nin en iyi duvar dalış noktalarından olan Afkule, kesinlikle bölgenin en güzel dalış noktalarından. Fethiye'de ayrıca Akvaryum ve Sancaklı Koyu'nda da dalış yapabilirsiniz.

Büyük Resif, Bodrum

Ege'nin En Güzel Dalış RotalarıEge Bölgesi'ndeki bütün su altı canlılarını bir arada görmek ister misiniz? O halde sizi Bodrum'daki Büyük Resif'e alalım. Yaklaşık 4 metreden başlayıp, 32 metreye kadar dalış yapılabilen bu bölgede ayrıca Kızıldeniz'den göçen balıkları da görmek mümkün. Yeni başlayanlar için de uygun olan dalış bölgesine sabah erken saatlerde giderseniz su daha berrak oluyor, aklınızda olsun. Bodrum'da ayrıca resif dalışı da yapabilirsiniz. Delikli Mağara da en güzel dalış noktalarından biri.

Deli Mehmet, Ayvalık

Ege'nin En Güzel Dalış RotalarıKuzey Ege denilince ilk akla gelen tatil beldelerinden olan Ayvalık, her mevsim ayrı bir güzel olsa da yaz mevsiminde cıvıl cıvıl oluyor. Özellikle İstanbul'a yakın konumu sebebiyle de tercih edilen Ayvalık, dalış yapmak isteyenler için de elverişli bir yer. Gorgonia denilen bir mercan türüne ev sahipliği yapan bölgede dalış yapmak çok keyifli. Ayvalık'ın berrak sularında keşifler yapmak, mercanları yakından tanımak kesinlikle bambaşka bir deneyim olacak.

Kocadağ, Gökova

Ege'nin En Güzel Dalış RotalarıTürkiye'nin en mavi, en güzel körfezlerinden olan Gökova Körfezi bir gidenin tekrar tekrar gitmek isteyeceği eşsiz güzellikte bir yer. Koyları ve berrak deniziyle unutulmaz bir deniz tatili sunan Gökova, dalış yapmak için de ideal yerlerden. Kocadağ eteklerinde yapılan dalışta Ege Bölgesi'ne ait pek çok su altı canlısını görebilirsiniz. Su üstünde olduğu gibi su altında da sizi hayallere sürükleyen Gökova, her zaman özel ve güzel yerlerden.

Karaburun, İzmir

Ege'nin En Güzel Dalış RotalarıBakir koyları ve tertemiz deniziyle yaz mevsiminde capcanlı olan Karaburun, aynı zamanda bölgenin en güzel dalış noktalarından. Ahtapotların sıkça görüldüğü, eğitim dalışlarının yapıldığı ve İzmirlilerin sık sık tercih ettiği Karaburun, dalış tutkunlarını mutlu etmeye yetiyor. Yıl boyu açık olan dalış merkezlerinde dilediğinizce dalış yapabilir, bu konuda eğitim de alabilirsiniz. Karaburun koylarını tanımak, İzmir'in farklı bir yönünü keşfetmenizi sağlayacak.

Hisarönü Körfezi, Muğla

Ege'nin En Güzel Dalış RotalarıYunanistan'ın Simi Adası'na doğru dalış yapmak nasıl olurdu? Bu deneyimi Hisarönü Körfezi'nde yaşamanız mümkün. Tertemiz sularda dalış yaparken pek çok deniz canlısıyla tanışmak inanılmaz bir deneyim olabilir. Az kişi tarafından bilindiği için su altı canlı hayatı oldukça zengin olan bölge, özellikle nisan ve mayıs aylarında izmarit balıklarına ev sahipliği yapıyor. Bu dönemde bölgede dalış yaptığınızda sürüler halinde yol alan izmarit balıklarını görebilirsiniz.

Yeşil ve mavinin iç içe olduğu Ege Bölgesi, hem deniz ve doğa tatili hem de dalış yapmak isteyenler için Türkiye'nin gözde bölgelerinden. Dört mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen bölgede de dalış yapmak bambaşka bir deneyim sunuyor. Görsel şölen yaşatan bu dalış bölgesinde bir kez olsun dalmak kesinlikle denemeye değer. Ne dersiniz?

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)