Diyarbakır Gastronomi Rehberi

Yorum Yok

Gezi Rehberi Seyhan Ahen

Diyarbakır Gastronomi Rehberi
Türkiye sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış, kadim uygarlıkların kültürlerini günümüze kadar sürdürmüş bir mozaiğe sahip. Türkiye'nin her bir köşesi altın değerinde iken, Güneydoğu Anadolu bölgesi tarihi güzellikleri yanında sayamayacağınız kadar lezzetli sofralara da ev sahipliği yapıyor. Son yıllarda çeşitli bölgesel kalkınma stratejileri kapsamında Türkiye'nin birçok şehri UNESCO Dünya Mirasları komisyonu ile işbirliği içerisinde. Gastronomi alanında yürütülen projeler içerisinde bir bölgenin kalkınması ilkelerinde yöreye ait yemek kültürü de kalkınma için önemli noktalardan. Coğrafi işaretli ürünler, katma değerli lezzetler, usta şeflerin dokunuşları ile farklılaşan geleneksel yemeklerin yerli ekonomiye katkı sunması yanında, ülkemizin uluslararası arenada da boy göstermesine ve turizm ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunması bir gerçek.

Gaziantep, Adana, Hatay gibi başarılı örneklerden sonra Diyarbakır ilimiz içinde benzer çalışmalar ve projeler bu yıl başladı. 2022 yılı Mart ayında ilki düzenlenen Mezopotamya Turizm ve Gastronomi Fuarı ülkemizin bir gastronomi cenneti olduğunu kanıtlar nitelikte hazırlanan programı ile 9 bin yıllık Mezopotamya coğrafyasına ait olan Diyarbakır yemeklerini ulusal ve uluslararası arenada başarılı bir şekilde tanıttı. Önümüzdeki yıl Diyarbakır Gastaronomi Festivali'ni kaçırmamanızı öneririz.

İsterseniz gelin Diyarbakır seyahatinizi planlamadan önce Diyarbakır Gezilecek Yerleri sitemizden okuyarak seyahat planınızı oluşturabilir, ''Diyarbakır'da Ne Yenir?'' sorusunun cevabını ise bu yazımızda bulabilirsiniz. Diyarbakır'ın meşhur yemeklerini, otantik ve lezzetli Diyarbakır mutfağını gelin, bu yazımızda sizler için sıralayalım.

Diyarbakır'ın Meşhur Yemekleri

Diyarbakır Gastronomi Rehberi

1- Diyarbakır Kahvaltısı: Diyarbakır seyahatinizde ilk yapacağınız iş herhangi bir konağa gidip, meşhur Diyarbakır Kahvaltısı ile güne başlamak. Kahvaltı diyoruz ama böyle serpme bir kahvaltı başka yerde bulamazsınız...Otlu peynirinden, köy peynirine, kavurmalı yumurtasından, karpuz reçeline, yöresel tat Murtuğa'dan, Lor kavurmasına kadar sayamayacağınız çeşitle birlikte hemen hemen her mekan zengin bir kahvaltı sunuyor. Kahvaltı denilince aslında herkesin aklına Van gelir fakat Diyarbakır bu algıyı değiştirmiş durumda. Diyarbakır'a gittiğinizde Hasanpaşa Hanı kahvaltı konusunda meşhur fakat çok fazla turistik. Alternatif olarak Hevsel Bahçeleri Konağı, Han Kapısı Kahvaltıcısı, Meşhur Kahvaltıcı Kadri'yi önerebiliriz.

2- Diyarbakır Ciğeri: Ciğer, Güneydoğu Anadolu ile bütünleşen ve sabah kahvaltılarından tutun günün her saatinde en çok tüketilen yemeklerden birisi. Cartlak Kebabı olarak da bilinen Ciğer kebabı, Diyarbakır mutfak kültürünü oluşturan ana yemeklerden. İster bir restoranda, ister salaş bir mekanda, isterseniz Diyarbakır Suriçi'nde sokak aralarında dumanı tüten tezgahlarda ciğer yiyin, hepsi kendince ‘'en iyi ciğeri yapan yer'' olarak kendisini tanıtıyor. Tane boyutu olarak Adana'nın aksine büyük boyutlarda kesilerek pişiriliyor. Diyarbakır'ın meşhur atıştırmalığı olarak da kabul edilen Ciğer kebabını Diyarbakır'a gittiğinizde yiyebileceğiniz yerler; Dağkapı ciğercisi, Hüsnü Usta, Ciğerci Xale Meheme ve Suriçi'nde gezerken görebileceğiniz herhangi bir sokak ciğercisi.

3- Diyarbakır Kaburga Dolması: Diyarbakır yöresel yemekleri denilince akla gelen ikinci geleneksel yemek Kaburga dolması. Koyun kaburgasının baharatlı bir iç pilavla doldurulup uzun pişmesi ile hazırlanan yemek yumuşacık bir et yemenizi sağlıyor. Türkiye'nin birçok noktasında şubesi olan Tavacı Recep Usta'da bu lezzeti yiyebilir, Diyarbakır'a yolunuz düştüğünde Selim Amca veya Fırın-cı adlı restoranlarda bu lezzeti tadabilirsiniz.

4- Kibe Mumbar:Güneydoğu Anadolu demek sakatat demek. Küçükbaş hayvanın daha çok tüketildiği bölgede mumbar tıpkı Mardin ve Adana'da olduğu gibi çok fazla tüketiliyor. Diyarbakır'daki mumbarı özel kılan işkembenin baharatlı bir iç pilavla doldurulması ile hazırlanması. Selim Amca, Recep Usta, Fırın-cı'da bu lezzeti yiyebilirsiniz.

5- Saç Tava: Diyarbakır'da en çok tüketilen ve sevilen yemeklerden biri de saç tava. Sacdan yapılan özel bir tavada et, biber, sarımsak, domates ve bolca baharatın birleşmesi ile hazırlanan yemek, yanında yufka ekmek ile birlikte tüketiliyor. Bu lezzetli et yemeği için Diyarbakır'da herhangi bir yere gidebilirsiniz fakat bizim önerilerimiz Tavacı Recep Usta ve Fırın-ci'dan yana olacak.

Diyarbakır Gastronomi Rehberi

6- İçli Köfte: Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu mutfağının vazgeçilmez yemeklerinden biri olan içli köfte Diyarbakır'da da oldukça fazla tüketilmektedir. Haşlanarak servis edilen içli köfteyi herhangi bir restorana gittiğinizde tadabilirsiniz. Bazı restoranlarda ikram olarak bile servis ediliyor içli köfte.

7- Lahmacun: Soğanı bol olarak hazırlanan içi ile birlikte çıtır çıtır lezzetli bir lahmacun yemek kim istemez. Diyarbakır'a geldiğinizde bol salatası ile birlikte mutlaka lahmacun denemelisiniz. Diyarbakır en iyi yemek yerleri arasında Fırın-ci'da tüm Diyarbakır lezzetlerini tadabilirsiniz.

8- Meftune: Diyarbakır ev yemekleri denilince meftune yöresel yemekler içerisinde en sevileni. Kış mevsiminin vazgeçilmez yemeği olan meftune et ile birlikte bal kabağının pişirilmesi sonucu hazırlanan bir yemek. Diyarbakır'a kış mevsiminde gidiyorsanız yöresel yemek yapan herhangi bir yerde bu yemeği tadabilirsiniz. Fırın-ci yine önereceğimiz yerler arasında.

9- Ayvalı Kavurma: Güneydoğu mutfağında tatlı ve tuzlular bir arada çok kullanılır. Osmanlı mutfağının vazgeçilmez unsurlarından biri olan ayva da Diyarbakır mutfağına bu dönemde girmiş. Özel davetlerde ve organizasyonlarda yiyebileceğiniz bu yemek kuzu eti ve ayvanın birlikte baharat eşliğinde kavrulması ile hazırlanıyor. Çok özel restoranlarda da tadabilmeniz mümkün.

10- Tırşik: Bir çeşit türlü yemeği olan Tırşik, Diyarbakır'ın vazgeçilmez yemekleri arasında. Soğan, sarımsak, kabak, biber, domates, kabak, patlıcan konularak yapılan bu yemeğe kimisi nohut da ekleyerek hazırlıyor. Hemen hemen her lokantada bulabileceğiniz bir yemek türü.

11- Elma Düzmesi: Osmanlı mutfağından kalan bir yemek Elma Düzmesi. Elmanın içi özenlice oyularak iç pilavla doldurulup, fırında pişiriliyor. Tatlı ve tuzluyu bir arada denemeyi sevenler için tadıulacak bir lezzet. Diyarbakır yemek yerlerinde bulamayacağınız bu lezzeti ancak özel organizasyonlarda tadabilirsiniz.

12- Habenisk Çorbası: Diyarbakır yöresel yemekleri arasında özellikle ev yemeklerinde Diyarbakırlıların vazgeçemediği bir lezzet Habenisk çorbası. Buğday ve nohutların bir gece önceden şişirilmesi sonrasında et, et suyu, kuru patlıcan, mercimek, buğday ve nohut katılarak pişirilen bu çorba her derde deva.

Diyarbakır'ın Meşhur Tatlıları

Diyarbakır Gastronomi Rehberi

1- Diyarbakır Burma Kadayıf: Doğu ve genel olarak Anadolu bölgesinde şerbetli tatlılar seviliyor. Baklava ailesinden sayabileceğimiz Burma Kadayıf, Diyarbakır'ın en meşhur tatlısı. Diyarbakır'a geldiğinizde herhangi bir tatlıcıdan bu leziz tatlıyı deneyebilirsiniz. İçi cevizli, üstü ise fıstık tozlu. Özellikle yemekten sonra tatmanızı tavsiye ederiz.

2- Karpuz: Adana'dan sonra karpuzu meşhur olan tek yer Diyarbakır. UNESCO Kültür Miras Listesi'nde bulunan Hevsel Bahçelerinde organik olarak yetiştirilen Diyarbakır karpuzu sıcak havalarda serinlemek için birebir.

3- Arap Kadayıfı: Adana'da taş kadayıf ya da yassı kadayıf olarak bilinen tatlı, Diyarbakır'da da oldukça popüler. Şerbetli olan Arap kadayıfı aslında bir hamur tatlısı. Hamurun içine ceviz konularak hamur kapatılıp, kızgın yağda kızartılıyor ve en son şerbete batırılarak yeniliyor. Diyarbakır'da tüm tatlıcılarda bulmanız mümkün.

Diyarbakır'ın Meşhur İçecekleri

Diyarbakır Gastronomi Rehberi

1- Kahve: Diyarbakır'da kahve olmazsa olmaz bir içecek. Her köşe başında, her kafede çeşit çeşit farklı lezzetlerde kahve mevcut. Birden fazla baharatın karıştırılması ile elde edilen Dibek kahvesinin tarihi buraya dayanıyor. Diyarbakır'a gittiğinizde mutlaka güzel bir dibek kahvesi içmenizi öneriyoruz. Özellikle Tarihi İnciraltı Kafe'ye uğrayarak özel kahvesinden içmenizi tavsiye ediyoruz.

2- Çay:Kaçak çay olarak tabir ettiğimiz milli içeceğimiz çay Diyarbakır'da en çok tüketilen içeceklerden. Aslında Sri Lanka menşeli çayların bir takım farklı çaylarla karıştırılarak bir karışım elde edilmesi sonucu oluşan kaçak çay kimisine ağır gelebilir. Diyarbakır'a gittiğinizde Suriçi bölgesinde bulunan, bir çok tarihi konağın restore edilerek kafeye çevrildiği mekanlarda bu leziz çayı yudumlayabilirsiniz. Önerimiz ise Sülüklü Han.

3- Meyan Şerbeti: Yaz mevsiminde Diyarbakır'a geldiyseniz sokaklarda eski usule göre satılan Meyan şerbetçilerini göreceksiniz. Meyan kökünden yapılan bu ferah içeceğin aynı zamanda bir çok hastalığa da iyi geldiği biliniyor. Sindirimi kolaylaştıran, mide yanmalarının önüne geçen şerbet genelde yemek sonrası tercih ediliyor.

4- Şarap: Meşhur Boğazkere cinsi üzümün yetiştiği topraklardan biri olan Diyarbakır'da şarap sınırlı olsa da tüketilen bir başka içecek. Boğazkere Anadolu'nun en eski ve yerli üzümüdür. Suriçi'nde Kervan Şarap evinde yöreye ait şarapları deneyebileceğiniz gibi, Süryanilerin kendilerine ait şaraplarını da tadabilirsiniz.

Bonus: Diyarbakır'ın Meşhur Atıştırmalıkları

Diyarbakır Gastronomi Rehberi

1- Diyarbakır Çöreği: Özellikle Bayramlarda tüketilen, evlerde, fırınlarda her daim taze taze çıkan Diyarbakır çöreği, tuzlu bir atıştırmalık. Bayram sabahlarında Diyarbakır sokaklarını mis gibi mahlep kokusu kaplarken, evlerde de bu çörek tepsilerce yapılıyor. Diyarbakır seyahatinizde bir fırına uğrayıp, mutlaka bu çörekten tatmanızı öneririz.

2- Üzüm Pestili ve Üzüm Sucuğu: Anadolu'nun pek çok yerinde olduğu gibi Diyarbakır ve civarında da üzümlerin kaynatılarak kurutulmasından elde edilen, kimisi cevizli, kimisi sade yapılan bu atıştırmalık tatlı niyetine yenmesi yanında enerji veren doğal bir atıştırmalık olarak da tüketilmekte. Diyarbakır'a gittiğinizde baharatçılarda, kuruyemişçilerde ve tatlıcılarda bulabilirsiniz.

3- Susamlı Helva: Şekercilik Diyarbakır'da oldukça gelişmiş bir sektör. Üstü susamlı, kendisi kağıt helva görünümünde olan atıştırmalığı Diyarbakır'a gittiğinizde helvacılarda, kuruyemişçilerde bulabilirsiniz.

4-Mavi Renkli Badem: Mardin'den sonra Diyarbakır'da tüketilen badem şekeri mavi, kahverengi renklerinde üretilip, satılmaktadır. Yolda yürürken bir baharatçıdan veya kuruyemişçiden biraz satın alarak, yöreye özgü badem şekerini tadabilirsiniz.

Diyarbakır Gastronomi RehberiDiyarbakır kadim toprakların zenginliğini günümüze kadar taşıyan ve günümüzün değişen tatlarına da açık olan bir mutfak kültürüne sahip. Ülkemizde yer alan gastronomi çalışmaları neticesinde yakın gelecekte bir Gaziantep, bir Hatay mutfağı kadar ilgi göreceği pek aşikar. Siz de Diyarbakır planlarınızı şimdiden özellikle bahar ayları için yapın ve Diyarbakır Otelleri'ni Neredekal.com üzerinden inceleyin.
Afiyet olsun!

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)