Akdeniz’in En Güzel Dalış Rotaları

3 Yorum

Rota Önerileri Arzu Aksaya

Akdeniz’in En Güzel Dalış Rotaları
Özgürlüğün tanımlarından biri de maviliğin içinde balık olmak! Madem öyle yukarıdaki seslerden, kalabalıklardan ve telaşlardan uzaklaşıp "an"da kalmanın başarılabildiği yegane yerlerden olan derin maviliklere dalalım dedik biz de.

Akdeniz'in en güzel dalış noktaları sizin için derlediğimiz listede artık yolunuz nereye düşerse, canınız nerede dalmak isterse!

1 - Fransız Sosyete Batığı – Antalya

Akdeniz’in En Güzel Dalış Rotaları1942 yılında Kaleiçi Yat Limanı açıklarında batan Fransız savaş gemisinin adı aslında ‘St. Didier'. Onu sosyetik bir batığa dönüştüren ise gemi batarken can değil de kişisel eşyalarının peşine düşen Fransız mürettebatı. Çöl şartlarında kullanılabilen arabalar ve silahlar taşıyan geminin yükü en son 1974 yılındaki kurtarma çalışmalarıyla çıkarılmış. Yat limanından 1 km ötedeki batık artık bomboş ama yine de deneyimli dalgıç ziyaretçilerin ilgi odağı. Hatta dünyadaki batıklar içinde ilk 10'da gösteriliyor.

35 metre derinlikteki bu dalışın en tedbir gerektiren yönü bulunduğu yerde tekne trafiğinin fazla olması. Batığa dalış yaparken Antalya Valiliği ve Deniz Polisi Şube Müdürlüğü'nden izin alınması gerekiyor.

2 - Paris Batığı – Kemer / Antalya

Akdeniz’in En Güzel Dalış RotalarıFransızlar da amma gemi batırmış diye düşünebilirsiniz çünkü bu batık da onlardan! Kemer Yat Limanı'nın 1-1,5 km kadar yakınındaki batığın hikayesi ise 1917 yılına dayanıyor. I. Dünya Savaşı esnasında Türk zabiti topçu Mustafa Ertuğrul tarafından batırılan gemi 33 metre derinde kum bir zeminde konumlanıyor. İçinde halen savaş yıllarından kalma torpil kovanları ve uçaksavar topları olan Paris Batığı'nın en sakin zamanları genelde sabah saatleri oluyor. Diğer vakitlerde dalış okullarının dalgıç akınına uğradığı için su bulanıyor ve görüş açısı daralıyor. Deneyimli dalgıçlar için en keyifli dalış bölgelerinden olan batık, dünyada ilk 100 arasında gösterildiği gibi uluslararası birçok derginin sayfalarında da tanıtılmış.

3 - Kanyon – Kaş / Antalya

Akdeniz’in En Güzel Dalış Rotalarıİster deneyimli ister deneyimsiz olun, Kanyon her seviye dalgıç için çok uygun bir dalış noktası. Zaten Kaş denince akan sular duruyor ve direkt derinlere çağırıyor. Çünkü Kaş denizi yılın her ayı sıcak ve duru, içindeki dünya ise rengarenk. Kanyon'da dalarken sanki bir zirveden kayarmış gibi yavaş yavaş süzülüyor ve 42 metre derinliğe kadar inebiliyorsunuz. Dalışın 20-22 metresinde kumluk ve kayalık zemine ulaştığınızda bir yengeçler ve anemonlar metropolüne gelmiş gibi hissedebiliyorsunuz mesela. Daha derinlere devam ettiğinizde ise bu zengin cennetin ganimetlerine bir de batık ekleniyor. Eski bir Yunan gemisi olan ve 1968 yılında sulara gömülen bu batığın taşıdığı yük pamuk olduğundan ‘Pamuk Batığı' olarak anılıyor. Kanyonun en güzel zamanları gümüş balıklarının yakamoz gibi parladığı temmuz – ağustos ayları.

4 - Uçak Batığı - Kaş / Antalya

Akdeniz’in En Güzel Dalış RotalarıII. Dünya Savaşı sırasında Kaş'ın hemen karşısındaki Meis Adası açıklarına düşen bir İtalyan uçağına dalmaya ne dersiniz? Uçak tam 57 metre aşağıda ama parçaları 70 metre derinlere kadar yayılmış durumda. Uçağın içindeki cephaneden bazısı patlamış bazısı ise öylece kalmış. Bu batığın olduğu alanda birçok dalış noktası olduğundan hemen hemen her gün aktif bir şekilde ziyaret ediliyor. Batığın yanında zengin bir deniz altı florası da sizi bekliyor.

5 - Üç Adalar – Kemer /Antalya

Akdeniz’in En Güzel Dalış RotalarıDünyanın yakinen tanıyıp bildiği Akdeniz dalış noktalarından biri de Üç Adalar. Buraya hem Kemer'den hem de Tekirova'dan yarım saatlik mesafede ve teknelerle ulaşılabiliyor. 2 su altı mağarası ve 9 resifle oldukça geniş bir keşif alanı sunan Üç Adalar'da gece dalışları da yapılabiliyor. Üç Adalar'da dalmanın en güzel yönlerinden biri de her türlü deniz canlısının görsel şöleniyle karşılaşma olasılığı. Yalnız gezen barakudalar, kocaman vatozlar, Akdeniz fokları derinlerin sürprizlerinden. Ağustos – eylül aylarında dalarsanız orkinoslarla, gece dalışı yaparsanız ahtapot ve deniz tavşanlarıyla rastlaşmanıza karşı kameralarınız hazır olsun.

6 - Uluburun Antik Batığı - Kaş / Antalya

Akdeniz’in En Güzel Dalış RotalarıAntalya 650 km sahil şeridiyle dalışçılar için kalabalık bir rota. Mağarası, kanyonu, batığı derken insanın sudan çıkası gelmiyor. 1984 senesinde süngerci bir dalgıcın keşfettiği batık ise şaka gibi gelse de tam 3.400 yıldır suların altında. Kaş'a 8,5 km mesafedeki bu noktadaki antik gemi yaklaşık 15 metre boyunda ve sedir ağacından yapıldığı tahmin ediliyor. Keşfedildikten sonra yapılan dalışların 60 metre derine ittiği gemi batığından çıkanlar ise altın ve gümüş gibi takılarla, kılıç gibi eski silahlar. Ayrıca 149 tane amfora ve küp tarzında gıda saklama kabı da bulunmuş. Buradan çıkan onlarca eser Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor.

7 - Akvaryum Koyu – Fethiye / Muğla

Akdeniz’in En Güzel Dalış RotalarıEge'yle Akdeniz'in kesiştiği noktada, her iki denizin suyuyla mavileşen Akvaryum Koyu'nun güzelliğinden bahsedelim şimdi de. Her seviye dalgıç için uygun bir dalış alanı bölgede turuncu süngerler, kum balıkları ve ahtapotlarla birlikte kameralara poz verebiliyorsunuz. 10 metreyi geçmeyen derinliğinde hem kumlu bir zemin hem de kayalık bir yapı görebiliyorsunuz. Gece dalışı da yapabileceğiniz Akvaryum Koyu çok şükür ki şimdilik koruma altında.

8 - Samandağ – Mersin

Akdeniz’in En Güzel Dalış RotalarıAntalya'dan biraz uzaklaşıp Hatay'a doğru uzandığınızda yaklaşık 15 km uzunluğundaki muhteşem bir sahil karşılayacak sizi, burası Samandağ! İşte bu sahilde mitolojiye konu olmuş Keldağ adında bir bölge var ki dalmayı hayat tarzı haline getirenler burayı çok iyi tanıyor. Samandağ'ı diğer dalış noktalarından ayıran en önemli özellikler kırık bir fay hattının üzerinde olması ve Kızıldeniz'e çok benzemesi. Hatta buraya Türkiye'nin Kızıldeniz'i de deniliyor. Sualtı fotoğrafçılarına cennet gibi gelen derinlerdeki yaşam ise oldukça renkli. Ekim – aralık ayları arasında çiftleşmek için bir araya gelen ve çoğalan vatozlar, kışın gelip burada yavrulayan köpekbalıkları, mercanlar, orfozlar ve nicesi Samandağ sahillerinde yılın her zamanı tecrübeli dalgıçları bekliyor. Samandağ'ın farklı bir bölgesinde daldığınızda ise 16 -25 metre arasında ters dönmüş Aksu-1 yük gemisiyle karşılaşıyorsunuz.

Biz en renkli, en hikâyeli yerlere değindik ama üç yanı denizlerle çevrili ülkemizde dalış yapabileceğiniz daha birçok yer, dinlenmesi gereken daha yüzlerce derinlik hikayesi var. Deniz canlılarına vatan olan denizlerin tek maddelik anayasası ise hiçbir vatandaşın huzurunu bozmadan, yaşam alanlarını kirletmeden ülkelerini gezip dönmek. İyi keşifler dileriz.

3 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
3
/

-

Samandağ Mersin değil Hatay da ve Adrasan ı yazmamış olmanızda üzücü ve efsane dalış noktaları arasında Kekova da olmalıydı ?

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Türkiye 'de dalış konusunda en iyi yer Kaş. Üstüne tanımam! Herkese tavsiye ederim.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Yahu ne dalış.bunlar zengin işi.biz ekmegimizin peşindeyiz.Buradan kaş a gidecek parayı nereden bulayim.para yok.avrat yok.is yok.aş yok.o dalma takımları dunya para.kol gibi.ben ekmeği bulsam dakla atıyorum gülüm.Dalmaymiş.ne damlası hayat milleti dallama yaptı ve gülüm.Ey diye sahibi karnım açıktı bana pilav üstü kuru fasulye ısmarla zikkimlanayim.tupgaz gibi olmak istiyorum ulan şaban

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)