Çubuk Gölü'nde Sonbahar Kampı

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Rota Önerileri Merve Aygün Engin

Çubuk Gölü'nde Sonbahar Kampı
Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen Bolu ve çevresi, doğada olmak ve temiz havayı içine çekmek isteyen herkesin mutlaka ziyaret ettiği bölgeler arasında bulunuyor. Abant Gölü, Yedigöller, Göynük, Mudurnu gibi pek çok doğal ve tarihi güzelliklere ev sahipliği yapan Bolu'da ziyaretçi nüfusu hiç azalmıyor.

Bolu'nun son zamanlarda öne çıkan bir diğer gölü olan Çubuk Gölü ise özellikle kampseverlerin rağbet ettiği, yaz-kış demeden kamp kurulabilen bir yer. Sonbahar mevsimine girdiğimiz bu günlerde sararan yapraklar eşliğinde göl kenarında kamp yapmak ya da dolaşmak isterseniz Çubuk Gölü bu anlamda sizi memnun edecek.

Çubuk Gölü Nerede?

Çubuk Gölü'nde Sonbahar KampıBolu'nun Göynük ilçesinde yer alan Çubuk Gölü, ilçenin 11 km kuzeyinde bulunuyor. Yaklaşık 15 hektarlık bir alanı kapsayan göl ve çevresi, ağaçlarla çevrili yapısı ve sunduğu nefis manzaralarla herkesi büyülüyor. Deniz seviyesinden 1150 metre yükseklikte yer alan gölde, kuş sesleri eşliğinde yürüyüş yapmak paha biçilemez.

Çubuk Gölü Yel Değirmenleri

Çubuk Gölü'nde Sonbahar KampıYemyeşil manzaraya bir de yel değirmenleri eşlik ediyor. 2000'li yılların başlarında TRT tarafından çekilen bir dizi için yapılan yel değirmenleri, kısa süren bu dizinin ardından kaderine terk edilmiş. Bakımsız kalan ve başka dizi ve filmlere zaman zaman ev sahipliği yapan bu değirmenler, yıllara inat hala güzelliğini korumaya devam ediyor. Çoğu zaman kapıları açık olan bu değirmenler iki kattan oluşuyor ve üst katına kadar çıkılabiliyor.

Çubuk Gölü'nde Kamp Deneyimi

Çubuk Gölü'nde Sonbahar KampıSonbahar mevsiminin iyice kendini hissettirdiği, hava sıcaklıklarının düşüşe geçtiği bu günlerde, sararmış yapraklar eşliğinde kamp yapmayı kim istemez ki? Göl ve çevresinde kafe & restoran olarak işletilen bir mekan bulunuyor. Onun dışında bölgede herhangi bir kamp tesisi yok. Sadece yakında bir köy var, ama köy sakinleri kendi halinde yaşayan, çevreye duyarlı insanlar. Siz kimseyi rahatsız etmediğiniz sürece size de kimse karışmıyor.

Ücretsiz olarak karavan ya da çadırınızla kamp yapabileceğiniz göl çevresinde, tuvalet, duş, market gibi olanaklar bulunmuyor. Bu nedenle kampa giderken yakacak odun, yiyecek ve içecek, çöp poşeti, su gibi ihtiyaçlarınızı yanınızda götürmeniz gerekiyor. Çubuk Gölü, tamamen bakir doğanın içinde, sevdiklerinizle baş başa, kuş sesleri eşliğinde bir kamp deneyimi sunuyor.

Çam ağaçlarıyla kaplı çevrede bol bol temiz hava alabilir, bisiklete binebilir, yürüyüş ve piknik yapabilirsiniz. Aynalı sazan, gümüş balığı gibi farklı türde balıklara ev sahipliği yapan gölde, eğer av yasağı sezonu dışındaysanız balık tutabilirsiniz. Ayrıca, gölden yaylaya doğru trekking rotaları bulunuyor. Dilerseniz bu yolları takip ederek yaylaya kadar yürüyüş yapabilirsiniz.

Çubuk Gölü'ne Ulaşım

Çubuk Gölü'nde Sonbahar KampıGöle toplu taşımayla gitmek isterseniz Bolu otogarda inebilir, akabinde Göynük minibüslerine binerek göle ulaşabilirsiniz. Özel araçla gidecekseniz, Göynük'e varmadan yaklaşık 15-20 km öncesindeki tabelaları takip ederek göl yolunu bulabilirsiniz. Ayrıca Göynük çıkışından sonraki tabelaları takip ederek de buraya ulaşmanız mümkün.

Ağaçlar, kuşlar, muhteşem bir göl ve çevreyle uyumlu olan yel değirmenleri, doğanın sunduğu eşsiz güzellikler ve böyle bir ortamda edinilen kamp deneyimi, Çubuk Gölü'nü daha çok sevmenizi sağlayacak. Yılın her mevsimi kamp yapabileceğiniz, doğayla baş başa vakit geçirebileceğiniz bu gölde, kesinlikle sonbahar mevsiminin getirdiği renk cümbüşünü görmelisiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)