Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Bolu Göynük Gezilecek Yerler

Bolu civarında görülmesi gereken 5 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Göynük Evleri
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Bolu
Gazi Süleyman Paşa Camii
Resmi Daireler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Bolu
Akşemseddin Türbesi
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4.5/5 Mükemmel
(4 yorum)
Bolu
Zafer Kulesi

Zafer Kulesi

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4/5 Mükemmel
(1 yorum)
Bolu
Çubuk Gölü

Çubuk Gölü

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme3.3/5 Çok İyi
(3 yorum)
Bolu

5 mekandan 5 tanesi gösteriliyor

Göynük Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Göz alabildiğine uzanan kadim ormanları ve milattan önceki dönemlere dek uzanan tarihi ile Bolu, ülkemizin en değerli kentlerinden bir tanesi olma özelliğine sahip. Batı Karadeniz bölümünde yer alan şehir, hem değerli gezi mekanlarına hem de lezzetli bir mutfak kültürüne sahip.

Öyle ki ülkemizde yetişen yetenekli aşçıların pek çoğunun yolu Bolu’ya değmeden olmuyor. Bolu, bu denli önemli bir yere sahipken Bolu’nun ilçeleri de birbirinden farklı güzelliklere sahip olarak karşımıza çıkıyor. Göynük de bu bağlamda Bolu’nun gezmeye değer ilçelerinden bir tanesi olarak biliniyor.

Bolu iline yaklaşık 98 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Göynük, Bolu turistleri tarafından sıklıkla uğranan turistik mekanlara sahip olarak karşımıza çıkıyor. Bolu’nun tarihi geçmişi göz önünde bulundurulduğunda Bolu Göynük gezilecek yerler listesinin pek çok farklı mekana sahip olduğunu söylemek de pek tabii ki mümkün.

Bu bağlamda Bolu Göynük tarihi mekanları arasında Gazi Süleyman Paşa Cami, Akşemseddin Türbesi, Zafer Kulesi gibi yerler göze çarpıyor.

Zafer Kulesi: Şehrin simgelerinden bir tanesi olarak düşünülen Zafer Kulesi, etkileyici mimarisi ile ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor. Kule, 1923 senesinde döneminin kaymakamı Hurşit Bey tarafından inşa ettiriliyor. Klasik bir Bolu Göynük ahşap mimarisi eseri olan kule, ilerleyen senelerde 1960 yılına gelindiğinde restore edilerek günümüzdeki halini alıyor.

Bolu Göynük’te gezilecek yerler listesinin önemli bir mekanı olan kulenin aynı zamanda muhteşem bir Bolu manzarasına sahip olduğunu da söylemek istiyoruz.

Çubuk Gölü: Göl, Bolu Göynük doğal güzellikleri arasında öne çıkıyor. Göynük ilçesine yaklaşık 11 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Çubuk Gölü, yerli ve yabancı turistlerin hayranlıkla ziyaret ettiği yerler arasında karşımıza çıkıyor.

Çubuk Gölü, kapladığı 15 hektarlık alan ve hemen kıyısında kurulu olan köy ile ziyaretçilerine doğa içerisinde enfes bir gün sunuyor. Gölü ziyaret ettiğinizde doğa ile iç içe keyifli doğa yürüyüşleri yapabilir, sevdiklerinizle hoş vakitler geçirebilirsiniz. Bununla birlikte göl çevresinde kurulan tesislerde ufak molalar verebilir, günlük ihtiyaçlarınızı da karşılayabilirsiniz.

Göynük Evleri: Bolu Göynük turistik yerler içerisinde karşımıza çıkan Göynük Evleri, ilçenin bir simgesi olarak düşünülüyor. 20. yüzyıl başlarında inşa edildiği düşünülen bu evler, döneminin mimari özelliklerini yansıtıyor. Kiremitlerle kaplı çatıları ile bölgede hoş bir görüntü sunan bu evlerin kimilerinin iç mekan süslemeleri de beğeni ile karşılanıyor.

Evlerin tavanlarında bulunan motifler, ziyaretçilerinin dikkatlerini çekiyor. Bununla birlikte hemen hemen tüm Göynük Evleri, “hayat” ismi ile anılan avlulara da sahip. Yolunuz Bolu’ya düştüğünde Bolu Göynük gezilecek yerler listesinin bu tarih kokan mekanlarını görmeden şehirden ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.

Gazi Süleyman Paşa Cami: Bolu Göynük tarihi mekanları listesi içerisinde önemli bir yere sahip olan Gazi Süleyman Paşa Cami, ilçe merkezinde yer alıyor. Orhan Gazi’nin oğlu olan Gazi Süleyman Paşa’nın inşa ettirdiği düşünülen caminin hangi senelerde yapıldığı tam olarak bilinmiyor.

Vakıf kayıtlarına bakıldığında ise Gazi Süleyman Paşa Cami’nin 1330’lu senelerde inşa edildiği bilgisine ulaşılıyor. Vakıf kayıtlarında yer alan bilgilere bakıldığında caminin ilk olarak ahşaptan inşa edildiği fakat zaman içerisinde ilk inşa edilen caminin yıkıldığı bilgisine de ulaşılıyor. Bolu Göynük’te gezilecek yerler içerisinde yer alan bu cami ise, II.

Abdülhamid dönemi içerisinde padişahın emri ile inşa ettiriliyor. 1999 senesinde yaşanan bir yangın ise caminin tüm ahşap bölümlerinin yanmasına yol açıyor. Hemen ertesi sene gerçekleştirilen restorasyon ve onarım ile cami aslına uygun bir halde günümüzdeki halini alıyor.

Göynük Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Göynük için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Göynük için gezilecek en popüler tarihi yerler : Akşemseddin Türbesi, Göynük konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Göynük için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Göynük için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Zafer Kulesi, Çubuk Gölü, Göynük Evleri, Göynük konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Göynük için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Göynük için gezilecek ücretsiz yerler : Akşemseddin Türbesi, Zafer Kulesi, Çubuk Gölü, Göynük konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Göynük için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Göynük için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Zafer Kulesi, Çubuk Gölü, Göynük Evleri, Göynük konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Göynük için gezilecek yerler nelerdir?
Göynük için gezilecek yerler : Akşemseddin Türbesi, Zafer Kulesi, Çubuk Gölü, Göynük konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.