Bolu Göynük bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Bolu Göynük Gezilecek YerlerKelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Bolu Göynük Gezilecek Yerler

Toplam 5 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Çubuk Gölü

"Kamp için çok ideal"

"Çok güzel ama çok bakımsız"

7.0

Misafir yorumu

3 yorum

Akşemseddin Türbesi

"Ziyarete açık ve sizleri bekliyor"

"Olumlu tarihimiz"

9.0

Misafir yorumu

3 yorum

Zafer Kulesi

"Sessiz bir ortam"

8.0

Misafir yorumu

1 yorum

Bolu Göynük Tarihi Mekanlar

İstanbul ve Ankara arasında, önemli bir mevkide bulunan Göynük, yıllar boyunca birçok medeniyeti ağırlamıştır. Roma ve Bizans ile başlayan ev sahipliği, Osmanlı ile devam etmiştir.

1823 yılında Bolu'ya bağlanan Göynük, il merkezinin 4 ilçesinden biridir. Bolu Göynük'te evler daha çok yamaçlarda kurulmuştur. Yerleşimin yaklaşık yüzde 40'ı vadi yamaçlarında kuruludur. 1967 yılında önemli bir deprem geçiren Göynük, Osmanlı dokusunu en iyi koruyabilen ilçelerimizden biridir.

Geleneksel dokuyu oldukça iyi yansıtan Bolu Göynük'te birçok tarihi eser bulunmaktadır ki bunların başlıcaları yüz yıllık Osmanlı konaklarıdır.

Osmanlı hükümdarlarından 2. Abdülhamid zamanında yapılan Hükümet Konağı, beldenin en önemli eserlerinden biridir. Konağın kapısında padişaha övgüler yazılıdır.

Bolu Göynük'ü simgelerinden biri de Zafer Kulesi'dir. 1923 yılında, zamanın ilk kaymakamı Hurşit Bey tarafından yüksek bir tepede yaptırılmıştır. Altıgen taş temel üzerine 3 katlı olarak inşa edilmiştir.

Bolu Göynük'te gezilip görülecek yerler arasında doğal güzellikleri de saymadan geçmemek gerekir. Deniz seviyesinden 1150 metre yükseklikteki Çubuk Gölü, görülmesi gereken yerlerden biridir. Hemen kenarında Gölbaşı mevkisi bulunur. Burada balık avlanabilir ve yürüyüş yapılabilir.

Bolu Göynük'teki diğer göl ise Sünnet Gölü'dür. Çevresinde konaklanabilecek modern tesisler bulunmakta olup, çevresi balık avlamaya ve trekking yapmaya elverişlidir.

7 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
7
Kamp için çok ideal
10

-

Çubuk Gölü kamp için çok ideal bir yer. Doğanın içinde, sessiz, sakin. Çadırınızı alıp gidebilirsiniz. Yanınıza aldıklarınız yetmezse göl kenarındaki kafe/restoranın sahibi Uysal Bey çok ilgili, çok alakalı. Kapısını çalmaktan kesinlikle çekinmeyin.

7
Sessiz bir ortam
8

-

Yazılacak bir şey yok. Sessiz bir ortam. İçerisinde tepede kendine yer bulan bir yapıt. Göynük'ün en çok sevdiğim yanı sessiz, sakin olmasıydı. Benim gittiğimde Zafer Kulesi çevresinde restorasyon çalışması vardı. Çıkışı kolay, ilçeye hakim bir tepede bulunuyor. Aşağı tarafında bulunan Akşemsettin Türbesi görülebiliyor.

7
Çok güzel ama çok bakımsız
9

-

Bir televizyon dizisi için restore edilmiş göl ve çevresi TV dizisi bitimi ile kaderine terk edilmiş durumda. Değirmenler, göl çok güzel ama çok bakımsız, hatta hiç bakım yok denilebilir. Göle girmek, balık tutmak yasak ama herkesin elinde olta mevcut. Göl kenarında küçük küçük balıkları gözle görebiliyorsunuz. Her ne kadar bakımsız olsa da görülmesi muhakkak gerekir.

7
Ziyarete açık ve sizleri bekliyor
9

-

Göynük merkezde görülmesi gereken (bana göre) 2 yerden biri ve önemli olan gerek cami gerekse türbe ziyarete açık ve sizleri bekliyor.

7
Çevre bakımı yetersiz
2

-

Yol kötü, yeme-içme servisi yok sayılır, çevre bakımı yetersiz.

7
Olumlu tarihimiz
8

-

Fatih Sultan Han'ı yetiştiren dehayı tanıtmakta geç kalınmış. Benim gibi yine de olumlu tarihimizi bilgilendirirseniz detaylı dahi olumlu olur. Hayırlı ve daim olsun.

7
Tarihi yerler
10

-

Çok güzel bir yer. Tarihi yerler, herkes gelip Allah için dua etsin. Dualarınız kabul olsun. Yazılan yazıları okuyun. Çok güzel bir yer yani.