Çocukların İçindeki Kaşifi Çıkaracak 12 Seyir Rotası, Türkiye

Çocukların İçindeki Kaşifi Çıkaracak 12 Seyir Rotası

3 Yorum

Rota Önerileri Sevgi Özdil

Çocukların İçindeki Kaşifi Çıkaracak 12 Seyir Rotası
Bugünün küçükleri yarının büyükleri olacak çocuklarımızın öğrenmeye en açık oldukları, meraklarının en fazla olduğu yaşlarda onları doğru bir şekilde yönlendirmek kişilik gelişimleri için oldukça önemli.
Özellikle de ileriki yaşlarda aktif ve girişken bir birey olması, onların yaşadığı evrenin ne kadar farkına varmış olmalarıyla da yakından ilgili. Çocukların sosyalleşmesi ve içlerinde bir yerlerde bekleyen gizli kaşifi aileleri ile birlikte ortaya çıkarmalarında yardımcı olacak 12 seyir rotasını sizler için hazırladık.

1 - Ihlara Vadisi'nin Merdivenlerinden İnmek

ıhlara vadisi çocukBir işe başlamanın ve sabırla bitirmenin önce inanmaktan geçtiğini anlayabilecekleri bir seyir Ihlara Vadisi. Vadiye inmek için 394 merdiveni birden aşmak o küçücük bedenlerine ne kadar zor gelse de bu başarının sonunda gördükleri o manzara karşısında ‘Ben istedim ve başardım.' duygusunu en iyi tadabilecekleri yerlerden biri. Vadi boyunca kayalara oyulmuş sayısız barınaklar, mezarlar ve kiliselerle çevrili manzara onların hayal dünyalarının bile çok ötesinde bir güzellik. Ihlara Vadisi seyir defteri, sabrı ve keşfetmek için yılmadan ilerlemenin öğrenileceği adreslerden birisi.

2 - Denizden Korkmadan Kızkalesi'ne Gitmek

kızkalesi çocukAntik çağda yapılan ve güzel bir hikayeye sahip Kızkalesi, küçük büyük herkesi kendine çekiyor. Bir tarafta deniz korkusu, bir tarafta merak edilen efsanevi Kızkalesi. Çocuğa ‘Ben korkularımı bir kenara bırakabilir ve amacıma ulaşabilirim.' dedirtir burası. Büyüklere göre çok kolay, küçüklere göre azgın dalgaları aşarak ulaşılabilecek kale. Keşfetmek merakının, deniz korkusunu alt ettiği mekan.

3 - Kapadokya'da Gün Doğumunda Balon Turu Yapmak

kapadokya çocukKapadokya'da balon turu adeta fantastik bir rüyanın gerçeğe dönüşmesi gibi. Bembeyaz bulutlara dokunabilecek kadar yaklaşmak, kuşlarla aynı seviyede ilerleyebilmek. Tıpkı denizde olduğu gibi yükseklik korkusunun da bir kenara itildiği, görmezlikten gelindiği o inanılmaz an. Kapadokya'nın eşsiz manzarasına bir de havadan bakmanın nasıl olacağının merakı, gökyüzünün dayanılmaz güzelliğinin içine çektiği, keşfetmek için yükseklik korkusunun yok sayıldığı aksine gökyüzünde olmaya aşık eden tur.

4 - Ayder Yaylası'nda Doğanın Her Rengini Görmek

ayder çocukTürkiye'de doğa ananın sahip olduğu yeşil rengin her tonunun öğrenilebileceği bir yer burası. Bu sefer korkularını aşmak için değil, doğayı korumayı öğrenmek için gidilecek yemyeşil bir seyir defteri. Ayder Yaylası, çocukların doğaya saygı duymayı öğrenecekleri, onu yok etmek değil var etmek için emek vermeyi öğrenecekleri eşsiz bir rota. Bu topraklar doğa sevgisinin ne kadar önemli olduğunun farkına varıldığı yer.

5 - Efes Antik Kenti'nin Tarihi Yollarında Geçmişi Aramak

efes çocukBüyük Efes Antik Kenti tüm görkemiyle, heybetli kalıntılarıyla bu kez de geçmişi keşfetme dürtüsü uyandıracak küçük kaşiflerde. Bu görkemli antik kent sadece çocukların değil yetişkinlerin bile hayal dünyalarının çok ötesinde. Böylesine büyülü bir şehirden sonra tüm antik kentler ve kalıntılar onların keşfetmek istediği yerler halini alacak. Daha çok yer görmek ve daha çok şey öğrenmek için merak duygusunun hareketlenmeye başlayacağı en iyi antik seyir rotası.

6 - Saklıkent Kanyonu'nda Birlik Olup Zorlu Yolları Aşmak

saklıkent çocukÇocuklar için mini bir “'survivor”' etkinliği aslında Saklıkent Kanyonu'nda yürüyüş. Saklıkent çocukların dünyasında çetin doğa şartları tanımına tam olarak uyan, zorlu bir yürüyüş parkuru. Kayaların arasından geçerek yürümek, azgın dere suyunu aşarak karşı karaya varmak ve yola devam etmek, işte bu tam bir süper kahramana göre. İster aile ile ister arkadaşlar ile gidilsin bu zorlu yürüyüş parkuru çocukların birleriyle yardımlaşmanın önemini kavramaları için gayet ideal bir yer. Hatta hayatta yardımlaşmayla engellerin nasıl da kolayca aşıldığını öğrendikleri, başarıya ulaşmak için düşse de kalkıp yoluna hiç durmadan devam etmesi gerektiğinin en iyi örneğini bu zorlu kanyon sayesinde kavrayabilirler. Saklıkent çocukların sadece yardımlaşmayı öğrendiği bir yer değil maceracı ruhlarını da ortaya çıkarabilecekleri bir seyir rotası.

7 - Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde Hayvan Dostlarını Tanımak

Gaziantep çocukTürkiye'nin ve Ortadoğu'nun en büyük alanına sahip olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Türkiye'de gidilecek ilk yer. Dünyanın üçüncü, Avrupa'nın ikinci en büyük hayvanat bahçesi olma özelliğine sahip. Bu eşsiz park çocukların olduğu kadar büyüklerin de daha önce hiç görmedikleri belki de adını bile duymadıkları binlerce çeşit hayvanla tanışabileceği, yaban hayatı keşfedip öğrenebileceği yegane yer. Hayvanat bahçelerini çocuklar üzerinde sadece merak uyandırmaz, aynı zamanda; hayvan sevgini kazanmalarında, onları daha çok korumaları gerektiği konusunda ve hayvanların da bu dünyanın bir parçası olduğunu kavramalarına etkili olur.

8 - Türkiye'nin En Büyüğü Olan Van Gölü'nde Balık Tutmak

Van Gölü çocukÇok gezen mi, çok okuyan mı? İşte bu sorunun cevabını çocukların coğrafya derslerinden aldığı notlara göre daha iyi değerlendirebileceğiniz bir rota; Van Gölü. Bir zamanlar sözde Van Gölü canavarı ile nam salan bu yere gelen çocuklar ve babaları ortak bir etkinlikle hafızalarına kazıyabilir. Van Gölü'nde olta ile balık tutma, aile ile yapılan bu aktivitenin çocuklar üzerinde yarattığı en büyük etkilerden biri sabretme ve bu sabrın sonunda başarıya ulaşma güdüsünü tetiklemesi. Bu sabırla bekleyerek başarma duygusunun çocuğa verdiği mutluluğu, onun gözlerinde görmenin en iyi yollarından biri.

9 - Çanakkale Şehitliği'ne Giderek Vatan Sevgisi Kazandırmak

Çanakkale çocukBir babanın ve annenin kesinlikle çocuğunu götürmesi gereken yerlerden biri. Gelibolu ve orada yaşanılanlar aslında sadece çocukların değil büyüklerin de içinde bir yerleri sızlatan topraklar. Gelibolu; yakın tarihin izlerinin peşinden gitmeyi ve nasıl bu günlere gelindiğini kavrayabilecekleri, onlar için soyut bir kavram olan Kurtuluş Savaşı'nın somutlaşabildiği özel bir seyir defteri rotası. Atalarının yılmadan ve korkmadan bu vatan için kendilerini nasıl siper ettiklerini gördükten sonra, bağımsızlık için savaşmayla vatan sevgisi arasındaki bağın kurulduğu ve anlaşıldığı ender yerlerden biri.

10 - Hatay'da Din Kardeşliğini Öğrenmek

Hatay çocukYaşadığı coğrafyada herkesin eşit haklara sahip olmasının ve Mevlana'nın ünlü sözlerinin belki de hayat bulduğu ender şehirlerden Hatay. ‘Gel, gel, ne olursan ol yine gel, İster kafir, ister Mecusi, İster puta tapan ol yine gel.' İnsan sevginin, din, dil, ırk ayrımı olmadan, kardeşliğinin ne kadar da güzel bir duygu olduğunun kavranabileceği bir yer. Kilisenin, sinagogun, caminin ve diğer kutsal mekanların yan yana ne kadar da güzel bir uyum içinde olduğunu gördüklerinde eşitlik duygusunun ve kardeşlik duygusunun en rahat kavranacağı seyir rotası.

11 - Hasankeyf'te Tarihe Sahip Çıkma Bilincini Kazanmak

Hasankeyf çocukYok olmadan önce sayılı günleri kalan, büyükler olarak tarih mirasımıza sahip çıkamadığımız yerlerden biri de Hasankeyf. Bu nadide yer yakın tarihte tamamen sular altında kalarak yok olacak. Yok olmadan önce görebilecek şanslı çocukla, bizlere emanet edilen bu değere nasıl da sahip çıkamadığımızı ve bizlerin yaptığı hataları yapmamaları gerektiğini anlayacakları tarihi seyir rotası.

12 - Batık şehir Kekova'da Tarihin İçinde Yüzmek

Kekova çocukİnsan faktörünün değil de doğa ananın batırdığı antik şehir Kekova. Kekova'ya gelen çocuklar tarihin içinde yüzmeyi, ulaşımın olmadığı doğal hayatı kavramayı, o toprakları korumayı ve sahip çıkmayı öğrendikleri yer.
3 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
3
/

-

Rotalar gerçekten gezilesi, görülesi yerler. Derleyen ekibe teşekkürlerimi sunuyorum.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Çok güzel hazırlanmış bir yazı, maddi imkanı ve babası olmayan çocuklara da devlet ve milli eğitim sahip çıkmalı, hiç olmazsa yörelerindeki bu tür tarihi yerleri değerlendirmeleri ve görmeleri için, okul gezileri düzenlemek suretiyle işe başlanmalı.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Güzel bir yazı olmuş, fakat hayvanat bahçesi ziyareti fikrine katılmıyorum. Zira çocuklarımıza doğanın bir parçası olan hayvanların kapalı kafesler ardında bahçelerde değil, doğada yaşamaları gerektiğini öğretmeliyiz.

  • Faydalı buldum (3)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)