Bembeyaz Travertenler Diyarı: Denizli, Türkiye

Bembeyaz Travertenler Diyarı: Denizli

Yorum Yok

Gezi Rehberi Gülnur Sağlam

Bembeyaz Travertenler Diyarı: Denizli
Masal diyarını andıran Pamukkale, adeta pamuk gibi görüntüsüyle ziyaretçilerini her yıl büyülemeye devam ediyor. UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki yerini çoktan alan Pamukkale, özellikle Travertenleri ile dünyaya kendini hayran bıraktıran bir öneme sahip. Denizli iline bağlı olan Pamukkale, tarihi ve doğal mirasları nedeniyle yıl boyunca dünyanın her yerinden gelen ziyaretçilerin eksik olmadığı bölgelerden biri. Ülkenin en turistik bölgeleri arasında yer alan Pamukkale'nin, nerede olduğunu ve Pamukkale'ye nasıl gideceğinizi merak ediyorsanız, bölgeye dair tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca bir doğa harikası olan Travertenler hakkında daha detaylı bilgiye Pamukkale Travertenleri Hakkında Merak Edilenler yazımızı okuyarak ulaşabilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri Nerede?

Bembeyaz Travertenler Diyarı: DenizliDenizli'nin Pamukkale ilçesi şehir merkezine 22 kilometre uzaklıkta ve Denizli'nin kuzey bölgesinde yer alıyor. Pamukkale'nin güneyinde Tavas ilçesi, batısında ise Buldan bulunuyor. Gezilecek yerler açısından geniş seçenekler sunan bölgeye farklı ulaşım seçenekleri ile gidebilirsiniz.

Pamukkale'ye Nasıl Gidilir?

Bembeyaz Travertenler Diyarı: DenizliPamukkale'ye, Denizli merkez üzerinden kendi aracınızla ya da toplu taşıma kullanarak ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Denizli şehir merkezine ise Türkiye'nin her noktasından farklı ulaşım yöntemlerini kullanarak gidebilirsiniz. Kara, demir ve hava yollarından birini kullanarak Denizli'ye gittiğinizde tercih ettiğiniz yönteme göre varış süresi değişiyor. Pamukkale'ye giderken tercih edebileceğiniz ulaşım seçenekleri ve diğer detaylar aşağıda yer alıyor.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

402 TL

En Uygun Fiyata Git

Otobüs ile Ulaşım

Bembeyaz Travertenler Diyarı: DenizliDenizli'ye ve ardından Pamukkale'ye otobüs ile geçmek istiyorsanız birçok alternatif sizi bekliyor. Şehre 60'dan fazla otobüs firması hizmet verdiği için farklı günlerde ve saatlerde kolayca sefer bulmanız mümkün. Türkiye'nin önde gelen firmalarından olan Metro, Pamukkale, Has Turizm, Uludağ, Kent Turizm ve Yeni Adana gibi firmaların sefer seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Denizli şehir merkezine vardığınızda otogarda inerek firmaların sunduğu servisleri kullanıp direkt olarak Pamukkale'ye geçebilirsiniz. Otobüs ile Denizli- Pamukkale arası yaklaşık olarak 25 dakika sürüyor.

Uçak ile Ulaşım

Bembeyaz Travertenler Diyarı: DenizliAskeri amaçla kullanılan Denizli Çardak Havaalanı, 1991 yılından itibaren sivil havacılık için kullanılıyor. Denizli'nin Çardak ilçesinde bulunan bu havaalanı şehir merkezine 60 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Havalimanından taksi veya otobüs kullanarak Pamukkale merkeze ulaşabilirsiniz.

Türkiye'nin pek çok şehrinden Denizli için uçak bileti alabilir ve Pamukkale'deki güzellikleri keşfedebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında Pamukkale'ye olan ilgi yoğun olduğu için uçak biletinizi önceden almanızı tavsiye ediyoruz.

Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Tren ile Ulaşım

Bembeyaz Travertenler Diyarı: DenizliNostaljik bir yolculuğun ardından Pamukkale'ye ulaşmak istiyorsanız Pamukkale Ekspresini deneyebilirsiniz. Her gün düzenli olarak sefer yapan Pamukkale Ekspresi sayesinde çifte tatil yapabilirsiniz. Yol boyunca pek çok güzelliğe şahit olduktan sonra kapanış için Pamukkale travertenlerini ziyaret edebilirsiniz. Pamukkale Ekspresinin sefer güzergahı; Eskişehir, Afyon, Kütahya, Sandıklı ve Denizli olarak sıralanıyor. Geri dönüş için de aynı güzergahtan bu ekspres ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Denizli'nin Sembolü: Pamukkale Travertenleri

Bembeyaz Travertenler Diyarı: DenizliDenizli denilince herkesin aklına pamuk gibi beyaz ve görkemli bir güzellik sunan travertenler geliyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Pamukkale Travertenleri görsel bir şölenin yanı sıra pek çok faydayı da beraberinde getiriyor. Sağlık turizmine de katkıda bulunan bu bölge şifalı sularıyla birçok hastalığa alternatif sunuyor. 400 bin yıl öncesine dayanan köklü oluşumu ile travertenler büyüleyici güzelliği ile binlerce ziyaretçinin akın ettiği bir yer halini alıyor.

Pamukkale Travertenleri kaynak sulardan ve traverten teraslı tepelerden oluşan muhteşem bir alanla sizi karşılıyor. Çökelez Dağı'nın eteklerinde yer alan travertenler aynı zamanda ovadan 100–150 metre yükseklikte bulunuyor. Burada kaynaktan çıkan termal su 320 metre civarındaki bir mesafeyi kat ediyor ve travertenlere ulaşarak kar beyazı rengindeki katmanlara dökülüp görsel bir şölen yaratıyor.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

1400 TL

En Uygun Fiyata Git

Kalsiyum karbonatla doymuş su, güneşin altında buharlaştığında jel halindeki beyaz travertenleri görüyorsunuz. Ortaya çıkan pamuksu görüntü zamanla katılaşıyor ve yüzeyi kristalleşmiş kayalara dönüşüyor. Günün her saati farklı bir güzellik ve renk tonu ile sizi karşılayan Pamukkale Travertenlerini gördükten sonra bu görkemli yerden ayrılmak istemeyebilirsiniz. Özellikle gün batımında beyaz rengin turuncuyla buluşması görsel bir şölen ortaya çıkarıyor.

Denizli'de Nerede Kalınır?

Bembeyaz Travertenler Diyarı: DenizliDenizli'ye seyahat planı yaptığınızda Pamukkale Travertenlerine yakın olmak isteyecek, termal otel seçenekleri yanı sıra, butik oteller bölgede oldukça fazla ve her bütçeye hitap edecek düzeyde. Tatilinizi muhteşem kılacak yerleri öğrenmek için Neredekal.com'un derlediği Keşif Rehberi'nden Denizli Gezi Rehberi adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Termal suların şifasından faydalanmak isteyenler içinse Denizli termal Otel Seçnekleri adlı yazıya göz atabilirsiniz.

Tesis Fiyatı

03 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

760 TL

En Uygun Fiyata Git

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)