Adrenalin Severlerin Adresi: Ballıkayalar Tabiat Parkı, Türkiye

Adrenalin Severlerin Adresi: Ballıkayalar Tabiat Parkı

Yorum Yok

Rota Önerileri Seyhan Ahen

Adrenalin Severlerin Adresi: Ballıkayalar Tabiat Parkı
Ballıkayalar Milli Parkı, içerisinde piknik ve kamp yapabileceğiniz, aynı zamanda da tekking ve tırmanış gibi doğa sporlarının da keyfini çıkarabileceğiniz yeşilliklerle dolu bir doğa alanı. İstanbul, İzmit ve Gebze'ye olan yakınlığı sayesinde doğayla baş başa kalmak isteyenlerin en sık tercih ettiği hafta sonu rotaları arasında yer alıyor. Tavşanlı Köyü, Barış Caddesinde bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı'na İstanbul'dan kişisel aracınızla yaklaşık bir saatte, İzmit'ten 45 dakika civarında, Gebze'den ise 15 ila 25 dakika arasında ulaşabilirsiniz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı özel bir ekosisteme sahip olduğu için önemli bitki türlerine ev sahipliği yapmakta ve bölgede özel türden atmaca, alaca karga, hüthüt tarla kuşu, bülbül, çakal, tilki, tavşan, köstebek gibi canlılar yaşamakta. Sahip olduğu bu değerler sonucunda, Bakanlar Kurulu kararıyla, 1995 yılında milli park ilan edilmiş ve koruma altına alınmış. O günden beri pek çok kişi tarafından ziyaret ediliyor ve tesis bakımından hala gelişmeye devam ediyor. Yaklaşık iki kilometrelik bir alanı kaplayan milli parkın doğal güzellikleri ve havası, görenleri kendine hayran bırakmaya yetiyor.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Nerede?

Ballıkayalar Tabiat Parkı, Gebze'nin Tavşanlı köyünde, Barış Caddesinde yer alıyor. Navigasyondan ve haritalardan yararlanmak için Tavşanlı, Barış Cd., 41400 Gebze/Kocaeli adresini kullanabilirsiniz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı'nda Yapılabilecek Aktiviteler

Ballıkayalar Tabiat Parkı, doğa aktivitelerini yapmanız için birbirinden güzel olanaklar sunuyor. Muhteşem manzaralar eşliğinde doğayı keşfedebilir, yeni maceralara atılabilirsiniz. Doğa aktivitelerine ek olarak kendine özel bitki örtüsü sayesinde botanik gözlemciliği yapıp fotoğraflar da çekebilirsiniz. İstanbul'a yakın olması göz önünde bulundurulunca, Ballıkayalar'ı tamamen doğa aktiviteleriyle doyasıya kafanızı dağıtabileceğiniz, stresten ve gündelik hayatın sorunlarından uzaklaşabileceğiniz bir hafta sonu rotası olarak düşünebilirsiniz. Ballıkayalar Tabiat Parkı'nda yapabileceğiniz en zevkli ve verimli aktiviteleri detaylarıyla sizler için derledik.

1- Trekking

Adrenalin Severlerin Adresi: Ballıkayalar Tabiat ParkıBallıkayalar Tabiat Parkı trekking için oldukça uygun bir seçim. Hazır olarak bulunan iki adet yürüyüş rotasına sahip ve bu rotaları tamamlamak için profesyonel sporcu derecesinde kondisyon sahibi olmanız da gerekmiyor. Orta seviye – amatör yürüyüşçüler için keyifli ve eğlenceli bir olanak diyebiliriz. Ufak şelalelerin de döküldüğü zeminlerden, ormanlık alanlardaki ağaçların arasından ve yorucu olmayan tatlı tepelerden geçerek doğa içerisinde keyiflice yürüyebilirsiniz. Aynı zamanda buraya sık olarak günübirlik trekking yapmak isteyenlerin veya kamp aktivitesiyle trekkingi birleştirenlerin geldiğini de ekleyelim. Hatta çeşitli firmalar bu tür programların gerçekleştirilmesini de sağlıyor. Trekking rotaları hakkındaki bilgileri çevredeki yetkililerden veya diğer sporseverlerden rahatlıkla edinebilirsiniz. Ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gerekiyor. Bunun ana sebeplerinden biri de rota üzerinde bulunan su birikintileri ve küçük şelaleler. Su geçirmeyen, dayanıklı bir ayakkabıya sahipseniz yürüyüşünüzden daha fazla zevk alabilirsiniz. Ayrıca bu şelalelerden bazılarında yüzülebildiğini de ekleyelim, bu yüzden mayonuzu da yanınızda bulundurmak isteyebilirsiniz. Her ne kadar bahar aylarında Ballıkayalar doğasının ayrı bir güzelliği olsa da, yürüyüş aktivitenizi yüzmeyle birleştirmek isteyenlerdenseniz, trekking için en doğru zamanın yaz ayları olduğunu söyleyebiliriz.

2- Kaya Tırmanışı

Adrenalin Severlerin Adresi: Ballıkayalar Tabiat ParkıBallıkayalar kaya tırmanışı için en elverişli yerlerden biri. Bunun temel sebebi, kayaların tırmanış için ideal kılan kireç taşlarından oluşması. Yaklaşık 50 yıldır profesyonel ve amatör tırmanışçılar tarafından tercih edilen bölge, aynı zamanda ülkemizde kaya tırmanışının da başladığı yer. Burada gerçekleştirilen etkinlikler sayesinde zamanla tanınmış ve farklı bölgelerde de kaya tırmanışı sporunun önünü açmış. Tabi bahsettiğimiz elverişli yapısı da ünlenmesine ve pek çok kişi tarafından tercih edilmesine sebep olmuş.

Sarajevo Suite Hotel

  Apart Otel
 • Emek Mah /
 • Çayırova /
 • Kocaeli

Tesis Fiyatı

26 Mart 2023 giriş oda fiyatı

1499 TL

En Uygun Fiyata Git

Kanyonun yüksekliği 5 – 10 metre arasında başlayıp, bazı bölgelerde 90 -110 metreye kadar ulaşıyor. Bu da farklı deneyimlere sahip, farklı seviyelerdeki sporcular için geniş bir seçenek sağlıyor. Milli park içerisinde amatörden uzman seviyeye kadar 100'e yakın tırmanış bölgesi bulunuyor. Hatta daha önce bir tırmanış deneyiminiz olmamışsa yardım alabileceğiniz özel işletmelerin de olduğunu yeri gelmişken belirtelim. Tırmanış öncesi uzman ekipler tarafından yönetilen ve eğitmenlerin sağlandığı bu tür oluşumlarla iletişime geçebilirsiniz. Yaz aylarında kanyonun tırmanış bölgeleri genellikle gölgelik oluyor. Fakat yine de buna tam güvenmeyip yanınızda güneş kremi bulundurmanızı öneririz. Zaman zaman hava sıcaklığı bunaltıcı olabilir, tabi bünyenize göre de bu değişebilir fakat temkinli olmakta fayda var. Temel tırmanış ekipmanlarınıza ek olarak üstünüzde yırtılmaya dayanıklı kıyafetler, sağlam bir ayakkabı ve bol miktarda su olması yeterli.

3- Piknik

Adrenalin Severlerin Adresi: Ballıkayalar Tabiat ParkıBallıkayalar Tabiat Parkı sporcuları ağırladığı gibi günübirlik piknik yapmak isteyenlere de olanaklar sunuyor. Fakat üzülerek belirtelim bölgede herhangi bir tesis bulunmuyor. Eğer piknik yapmak isterseniz her türlü malzemenizi ve yiyeceklerinizi yanınızda götürmeniz gerekli. Elbette tuvaletler bulunuyor fakat onların da pek hijyenik olduklarından bahsedemeyiz. Ayrıca belirtmekte fayda var ki milli park en fazla yaz aylarında ve hafta sonları yoğun oluyor. Bu da fazla insan demek ve ne yazık ki fazla insan da fazla çöp anlamına geliyor. Söylemesi üzücü olsa da, piknik alanında, çevre ve gürültü kirliliğinin önüne maalesef geçilemiyor.

Atasayan Otel

  Otel
 • Hacıhalil Mah /
 • Gebze /
 • Kocaeli

Tesis Fiyatı

26 Mart 2023 giriş oda fiyatı

1499 TL

En Uygun Fiyata Git

Fakat bahar aylarında ziyaret ederseniz, bu durumun tam tersiyle karşılaşabilirsiniz. Yemyeşil doğa manzarasının eşlik ettiği, tatlı bir gölet etrafındaki ahşap masalarda piknik yapmanın tadını çıkarmak için güzel bir yer. Boş masa bulmak için sabah erkenden gelmek gerektiğini de söyleyelim. Bir de ziyaretinizi hafta içine denk getirirseniz keyfinden yenmez. Piknik alanına gelmeden önce civardaki Tavşanlı ve Demirciler köylerinde de alışverişinizi yapabileceğinizi hatırlatalım.

4- Kamp

Adrenalin Severlerin Adresi: Ballıkayalar Tabiat ParkıEğer kamp yapmayı planlıyorsanız yine ayrılmış özel bir alan bulunuyor. Kamp alanının eksik sayılabilecek yanları elektrik sıkıntısı ve piknik alanına yakın olması. Alanda ateş yakmak serbest fakat yine her tülü mangal, yiyecek gibi ihtiyaçlarınızı kendiniz getirmelisiniz. Alanda sadece su ve tuvalet imkanı sağlanıyor. Tabiat parkında herhangi bir otel veya pansiyon işletmesi yer almıyor.

Kalabalıktan biraz daha uzaklaşmak ve farklı alanlar keşfetmek isterseniz, kamp alanının daha içine doğru yol alabilirsiniz. Fakat bu malzemelerinizi de taşımak anlamına geldiğinden yer yer yorucu olabilir lakin yükseklerde güzel manzaralara sahip düzlükler bulunuyor; buralarda kamp yapabilirsiniz. Sadece kamp alanının içerisindeki dere etrafına dikkat edin. Genel olarak bilindiği gibi dere kenarlarında kamp yapmak çeşitli sorunlara neden olabiliyor fakat buna rağmen pek çok kişi bu bölgelerde kamp yapıyor. Bu tür bölgelerde geceleri su içmeye gelen hayvanlar tarafından rahatsız edilmeniz muhtemel. Ayrıca derenin taşma tehlikesi de sizi beklenmedik anlarda zor durumda bırakabilir. Bu yüzden biraz daha yüksekteki açık alanları, izole bir şekilde kamp yapmak isteyenler için uygun bölgelerden sayabiliriz.

Grand Gebze Otel

  Otel
 • Gaziler Mah /
 • Gebze /
 • Kocaeli

Tesis Fiyatı

26 Mart 2023 giriş oda fiyatı

849 TL

En Uygun Fiyata Git

Geceyi rahat geçirmek için ani sıcaklık değişimlerine ve yağmurlara hazırlıklı olmakta fayda var. Özellikle bahar aylarında bu tip beklenmedik durumlar daha sık gerçekleşebiliyor. Bu yüzden uyku tulumunu ihmal etmemenizi ve uzun kollu bir kıyafetinizi yanınızda bulundurmanızı öneririz. Çadırınızın üst düzey özelliklere sahip olması şart değil, sadece taban ve üst kısımdan su geçirmeyecek kadar dayanıklı olması sizi rahat ettirecektir. Ayrıca ufak bir hatırlatmamızı tekrardan söyleyelim; piknik ve kamp için en uygun zamanlar bahar veya kış ayları. Hem park daha sakin ve tenha oluyor hem de sıcaklıklarla boğuşma derdi ortadan kalkıyor. Bununla birlikte bir de hafta içine denk getirirseniz sakin ve huzurlu bir deneyim yaşayabilirsiniz.

5- ATV Safarisi ve Paintball

Ballıkayalar Tabiat Parkı'na giderken sol tarafta kalan Kalender Doğa Sporları merkezi ATV turları için oldukça uygun bir alana sahip. ATV safarisi yaklaşık 1 saat sürüyor ve oldukça keyifli. Araba ve motor sürüşleri konusunda tecrübeniz olmasa da, ATV kullanmak oldukça kolay. Zor olan parkurdaki engebeli yollar. Bisiklet kullanmak gibi de diyebiliriz aslında. Yalnızca direksiyona ve dengenize biraz daha hakim olmalısınız. Önden giden rehberi de dinlerseniz eğer keyifli bir macera sizi bekliyor demektir. Kalabalık arkadaş gruplarınızla aksiyon dolu bir etkinlik içinse paintball seçeneğini tercih edebilirsiniz.

Önemli Bir Hatırlatma: Yapacağımız bu uyarıya ayrıca değinmek istedik çünkü güvenliğiniz için önemli bir bilgi. Ballıkayalar Kanyonu'nda yürüyüş yaparken veya farklı aktiviteler esnasında ayakkabılarınızın sağlam olması son derece elzem. Bunun nedeni kanyonda bulunan kaya türlerinin yosunlu ve kaygan olmaları, hangi mevsimde gittiğiniz veya hava durumu gibi etmenler sonucu pek değiştirmiyor; bazı kayalar oldukça kaygan. Bu yüzden terlik gibi açık ayakkabı türleri yerine kaymaz tabanlı hafif ekipmanlar tercih etmenizi öneririz. Eğer sıcaklardan ötürü giymekte zorlanırsanız sırt çantanızda da taşıyabilirsiniz. Doğru ekipmanla birlikte doğru özen de gösterilirse sorun teşkil eden hiçbir nokta bulunmuyor, Ballıkayalar Tabiat Parkı içerisindeki kanyonlarda dilediğiniz gibi trekking yapabilirsiniz.

Ballıkayalar'da Ne Yenir?

Adrenalin Severlerin Adresi: Ballıkayalar Tabiat ParkıMilli park içerisinde, girişe yakın olan bir restoran hizmet veriyor. Burada karnınızı doyurabilir, farklı lezzetleri deneyebilirsiniz. Fakat trekking parkurlarının bulunduğu daha öte alanlarda WC haricinde herhangi bir tesis bulunmamakta. Bu yüzden sırt çantanızda sizi tok tutacak küçük atıştırmalıklar ve yeterli miktarda su bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Hotel Libiza

  Otel
 • Hacıhalil Mah /
 • Gebze /
 • Kocaeli

Tesis Fiyatı

26 Mart 2023 giriş oda fiyatı

849 TL

En Uygun Fiyata Git

Ballıkayalar Açılış ve Kapanış Saatleri

Ballıkayalar Tabiat Parkı, ziyaretçilerini yoğun olarak 08:00 civarında ağırlamaya başlıyor. Fakat kamp yapacak güzel yerler bulmak istiyorsanız daha erkenden gelmenizde fayda var çünkü gün içinde artan bir yoğunluk olabiliyor. Tırmanış, gezi ve diğer aktiviteler için ise en uygun saatlerin 12:00 – 17:00 aralıkları olduğunu söyleyebiliriz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Giriş Ücretleri Ne Kadar?

Yaya olarak giriş yapacaksanız Ballıkayalar Milli Parkı, ziyaretçilerinden herhangi bir ücret talep etmiyor. Keyifli yürüyüşler yaparak doya doya etrafı keşfedebilirsiniz. Piknik ve kamp içinse özel olarak ayrılmış alanlar mevcut. İkisinin fiyatı da 2022 yılı için 50 TL olarak belirlenmiş. Bu ücretin karşılığında kamp için çadır alanı kiralamış olurken, piknik içinse bir masa kiralamış oluyorsunuz. Eğer aracınızla gitmeyi düşünürseniz otopark ücreti olarak 25 TL ödemeniz gerekmektedir.

Ballıkayalar Tabiat Parkı'na Nasıl Gidilir?

Adrenalin Severlerin Adresi: Ballıkayalar Tabiat ParkıEğer şahsi aracınızla ulaşım sağlayacaksanız, İstanbul çıkışından Gebze yolunu kullanabilirsiniz. Yol boyunca tabelaları takip ederseniz Gebze'ye yaklaştığınızda Tavşanlı Köyü'ne sizi yönlendirecek tabelaları görebilirsiniz. Köye vardığınızda ise milli parka ulaşmış sayılırsınız, yaklaşık beş dakika içerisinde girişini görebilirsiniz. Aynı zamanda Navigasyonun da verimli çalıştığını ekleyelim.Eğer toplu taşımayla ulaşım sağlamak isterseniz de Gebze otogarına ulaştıktan sonra Tavşanlı köyüne giden minibüsleri kullanabilirsiniz. Köy içerisinde yaklaşık 5 dakika süren bir yürüyüş sonucunda Ballıkayalar sizi karşılıyor.
Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)