Antiocheia Antik Kenti Hakkında Her Şey, Türkiye

Antiocheia Antik Kenti Hakkında Her Şey

Yorum Yok

Rota Önerileri Merve Aygün Engin

Antiocheia Antik Kenti Hakkında Her Şey
Türkiye tarih ve kültür açısından oldukça zengin ve geçmişte pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir ülke olma özelliğine sahip. Dünyanın dört bir yanından ülkemize gelen turistlerin ilgisini çekmeyi başaran tarihi yapılar, arkeolojik kazılarda bulunan ve binlerce yıllık medeniyetlere ait kalıntılar ve antik kentler Türkiye'yi gözde bir tatil destinasyonu yapıyor.

Yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken bu antik kentlerden biri de Isparta sınırlarında yer alan Antiocheia Antik Kenti. Isparta Gezilecek Yerler arasında mutlaka uğramanız gereken bir Antik kent olan Antiocheia, Isparta'nın Yalvaç ilçesinde yer almaktadır. Sahip olduğu pek çok kalıntılar sayesinde geçmişten günümüze bir ayna görevi görüyor. Oldukça geniş bir alana yayılan Antiocheia Antik Kenti hakkında bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Antiocheia Antik Kenti'nın Keşfi

Antiocheia Antik Kenti Hakkında Her ŞeyTürkiye'nin en önemli tarihi değerlerinden biri olan Pisida Bölgesi başkenti Antiocheia, 1800'lü yıllarda İzmir'de papaz olarak görev alan İngiliz Arundel tarafından tespit edilmiş. Ancak bu antik kentle ilgili kazı çalışmaları 1912 yıllarında Princeton Üniversitesi'nin desteğiyle başlamış. I. Dünya Savaşı yüzünden çalışmalara ara verilse de, 1920'li yıllarda bu kez de Michigan Üniversitesi desteğiyle kazılar tekrar başlamış ama 1950'li yıllarda buradaki çalışmalar sona ermiş. 1980'li yıllara kadar hiçbir çalışma yapılmayan alanda, o dönemki müze müdürü Mehmet Taşlıalan sayesinde tekrar kazılar başlamış. Günümüzde ise kazı çalışmaları SDÜ tarafından devam ettiriliyor.

Antiocheia Antik Kenti Hakkında İlginç Detaylar

Antiocheia Antik Kenti Hakkında Her ŞeyYalvaç'a yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunan antik kent, Sultan Dağı'nın yamacında, yaklaşık 1776 metre yükseklikte bir tepe üzerinde kurulu. Yakınından Anthius çayı akan kent, binlerce yıllık geçmişiyle yıllara meydan okuyor. Çevresi Helenistik Dönem'de yapılan surlarla çevrili olan kent, aynı zamanda Roma ve Bizans Dönemi'ne ait yapılara da ev sahipliği yapıyor. İçinde barındırdığı ve her göreni ihtişamıyla büyüleyen Batı Kapısı, tiyatro, hamam, su kemerleri, kilise gibi pek çok kalıntının yanı sıra, yakınında yer alan Men Kutsal Alanı da Antiocheia'yı popüler kılıyor.

Tesis Fiyatı

06 Temmuz 2022 giriş oda fiyatı

575 TL

En Uygun Fiyata Git

Antiocheia Antik Kenti'nin Dini Özelliği

Antiocheia Antik Kenti Hakkında Her ŞeyAntiocheia Antik Kenti zamana meydan okuyarak hala varlığını sürdüren pek çok kalıntıyı bünyesinde barındırıyor. Ancak bu tarihi yapılardan biri olan St.Paul Kilisesi aynı zamanda dini bakımdan da çok büyük bir öneme sahip. Aziz Paulus'un adını taşıyan bu kilise, bu zatın Hristiyanlığı yaydığı yerlerden biri olan Antiocheia'ya kurulmuş. Aziz Paulus'un Hrisitiyanlığı yaymak için gittiği yerler hac merkezi kabul edildiğinden, antik kentteki bu kilise de hac merkezi olarak kabul ediliyor. Bu nedenle de Ortodoks mezhebinden pek çok kişi buraya gelerek ayin yapıp hacı oluyor.

Antiocheia Antik Kentine Ait Yapılar

Ana Cadde ve Agustus Tapınağı

Antik Kent'in 12 metre yüksekliğinde olan üç kemerli Batı Kapısı, kente girer girmez dikkatleri üzerine çekiyor. Kapıdan sonra karşınıza son yıllaradaki kazılarda ortaya çıkan Decumanus Maximus, yani Doğu-Batı caddesi çıkıyor. Burada yüzyıllar boyunca işleyen araba tekerleklerinin izleri bulunuyor. Biraz daha ilerleyince ise karşınıza Cardo Maximus, yani Kuzey-Güney caddesi çıkıyor. Caddenin sonunda yer alan Anıtsal Çeşme ise hangi yılda olursak olalım, her zaman ihtiyacımız olan suyu, hayatın kaynağını simgeliyor.

Basmacıoğlu Otel

    Otel
  • Kutlubey /
  • Merkez /
  • Isparta

Tesis Fiyatı

06 Temmuz 2022 giriş oda fiyatı

530 TL

En Uygun Fiyata Git

Kentin en yüksek noktasında bulunan ve 12 basamakla çıkılan Agustus Tapınağı ise, kayalara oyulan varlığını sürdürmeye devam ederken, antik kente de tepeden bakıyor. Roma İmparatoru Agustus'un ölümünden sonra tanrısal bir anlam kazanması nedeniyle bu tapınağın yapıldığı düşünülüyor. Bu durum da bizlere kentteki Agustus sevgisini gösteriyor.

Aziz Bassus Kilisesi

Caddenin batı kıyısında bulunan bu kilise, Latin Haçı şeklindeki planıyla dikkat çekiyor. Bu bölgede yapılan kazılar sırasında bulunan demir bir madalyonun bir yüzünde aziz Neon, Nikon ve Heliodorus'un, diğer yüzünde Antiocheia'lı Bassus'un isimleri yer alıyor. Bundan dolayı da bu kilise Aziz Bassus olarak adlandırılıyor.

Su Kemerleri

Antiocheia Antik Kenti Hakkında Her ŞeyAntik kentte bulunan ve Sultan Dağı'ndaki Suçıktı kaynağından aldığı suyu kente getiren su kemerleri, yaklaşık 800 metre uzunluğuna sahip. 11 kilometrelik bir yolu katederek suyu kentlilere ulaştıran bu kemerler, bu görevini çeşme sayesinde yerine getirmeyi başarıyor. Günümüzde ayakta kalan kıısmlarıyla göz dolduran su kemerleri, özellikle güneşin sarı ışıklarında altından bir mabet gibi ziyaretçilerine göz kırpıyor.

Pisidia Antiocheia Tiyatrosu ve Gladyatör Kabartmaları

Kentteki tiyatronun sütunlarında gladyatör kabartmaları bulunmuş ve bu kabartmalar sergilenmek üzere Yalvaç Müzesi'ne götürülmüş. Araştırmacılara göre gladyatör resimlerinin bulunduğu bu kabartmalar, tiyatroda gladyatör müsabakaları düzenleniyor olma olasılığını akıllara getiriyor. Roma İmparatorluğu döneminde Antiocheia'daki tiyatronun gladyatör gösterilerine ev sahipliği yaptığı düşünülüyor.

Tesis Fiyatı

06 Temmuz 2022 giriş oda fiyatı

990 TL

En Uygun Fiyata Git

Isparta tarafına yolunuz düştüğünde mutlaka vakit ayırmanız gereken bir yer Antiocheia Antik Kenti. Özel aracınızla rahatça gezebileceğiniz bir alanda yer alan bu kent, binlerce yıllık geçmişiyle her yaştan insanı büyülemeyi başarıyor. Tarihi yapıların ihtişamından bir şey kaybetmediği, dini açıdan da büyük bir öneme sahip olan bu antik kent, kesinlikle ziyaret edilmeyi hak ediyor.

Antiocheia Antik Kenti Giriş Ücreti

Antiocheia Antik Kenti giriş ücreti 7 TL'dir. Müzekart'ı olanlar ücretsiz olarak Antik Kenti ziyaret edebilir.

Antiocheia Antik Kenti'ne Nasıl Gidilir?

Antiocheia Antik Kenti Hakkında Her ŞeyIsparta'nın Yalvaç ilçesinde bulunan Antiocheia Antik Kentine ulaşmak için öncelikle Isparta Merkezden Yalvaç'a ulaşmanız gerekmektedir. Yaklaşık 2 saat süren bu yolculuk sonrası Antik Kente en rahat ulaşım yolu araç kiralanarak veya taksi ile anlaşarak sağlanmaktadır.

Isparta'da Nerede Kalınır?

Antiocheia Antik Kenti Hakkında Her ŞeyIsparta Gezilecek Yerler'i düşündüğünüzde güzel bir planlama ile birkaç günlük bir rota bu bölgeye planlanabilir. Isparta Otelleri listesi içerisinde seçiminizi dilediğiniz tesisten yana yapabilir, Neredekal.com'un Isparta Otelleri avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)