Türkiye'nin En Popüler Dalış Rotaları, Türkiye

Türkiye'nin En Popüler Dalış Rotaları

Yorum Yok

Yapmadan Dönme Sevgi Özdil

Türkiye'nin En Popüler Dalış Rotaları
Aylardır kendini bizden saklayan güneş sonunda yüzünü göstermeye karar vererek içimizi ısıtmaya başladı. Önce güneşe kavuştuk şimdi sırada deniz var. Eğer siz de bu aralar bizim gibi hissedip; ‘Deniz beni çağırıyor' diyenlerdenseniz ve su altına da biraz merakınız varsa istikamet Akdeniz ve Ege kıyıları. Ege ve Akdeniz kıyıları özellikle gemi ve uçak batıklarıyla, canlı çeşitliliğiyle ve sahip olduğu arkeolojik hazinelerle her yıl binlerce dalış meraklısını bölgeye çekiyor. İster profesyonel dalgıç olun isterseniz daha önce su altıyla hiç tanışmamış olun, bu listedeki yerler su altını keşfetmeye başlamak için en ideal yerler.

1- Kaş Kanyon / Antalya

Kaş Kanyon Fotoğraf: Subaqua

Kaş su altı olarak oldukça zengin yerlerden biri. Hem canlılık arayanlar em de batık ve mağara dalışı isteyenler için ideal yerlerden diyebiliriz. Özellikle Dimitri (Pamuk) batığı tam bir Kaş klasiğidir. Bu gemi Kaş'a bundan 60 yıl kadar evvel Mısır'dan pamuk getirirken fırtınaya yakalanıyor ve batıyor. Bir de bu bölgeye ‘Kanyon' denilmesinin sebebi 2 tane duvarın olması. Batık gemi de bu duvarlardan birinin hemen bittiği yerde duruyor. Batık gemi 30'lu metrelerden başlayıp 40 metreye kadar ilerliyor. Batık panoramasının güzelliğiyle dikkat çektiği için dalgıçlar ve su altı meraklıları arasında çok popüler.

Tesis Fiyatı

21 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

1278 TL

En Uygun Fiyata Git

2 - Bodrum Küçük Reef / Muğla

Bodrum küçük reefBodrum sadece doğası, tarihi ve koylarıyla değil zengin su altıyla da ülkemizin göz bebeği olan yerlerden. Ege'nin tüm canlılığını ve balıklarını buradaki dalış noktasında görebilirsiniz. Küçük Reef, Büyük Reef'in 200 metre kadar Bodrum yönünde bulunuyor. Dik olarak derinleşen Küçük Reef'in tabanı 28-30 metre kadar olup aslında sığ denecek bir derinliktedir. Burada dalış yaptığınızda görebileceğiniz muhtemel canlılar arasında; orfoz, lagos, sinarit, müren, ahtapot gibi su altı faunasını sayabiliriz.

Tesis Fiyatı

21 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

400 TL

En Uygun Fiyata Git

3- Bodrum Büyük Reef /Muğla

Bodrum Büyük reefBorum Küçük Reef'ten bahsedip de Bodrum'a 20 dakikalık tekne mesafesindeki Büyük Reef'ten bahsetmemek olmaz. Bodrum, Gümbet ve Kos taraflarında kademeli olarak, Karaada tarafındaysa duvar şeklinde derinleşmeye başlıyor. Büyük Reef'in sığ olarak değerlendirilen eteklerde bir tür antik testi anlamına gelen amfora parçalarını görebilirsiniz. Büyük Reef'te gezinirken karşınıza bir anda barakuda ve kaplumbağa çıkabilir. O yüzden dikkatli olan ve kaçırmayın. Oldukça canlı bir su altına sahip olan Büyük Reef'te size; akya, orfoz, lagos, sinarit, müren, ahtapot ile karagöz ve sarpa sürüleri size eşlik ediyor olacak.

Tesis Fiyatı

21 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

1795 TL

En Uygun Fiyata Git

4 - Kaş Flying Fish / Antalya

Kaş batıkBu dalış noktası konum olarak Yunanistan'a bağlı olan Meis adasının tam karşısında yer alıyor. Burası 55 metrede derinlikte, 2. Dünya Savaşı'ndan kalma, üç motorlu, adı Savoai olan bir İtalyan keşif uçağı batığına ev sahipliği yapıyor. Canlılık olarak da otuzlu metrelere indiğinizde sizi burada lagos ve orfozlar karşılıyor. Ayrıca burada Grida gibi Akdeniz'e ait balıklardan da bolca görebilirsiniz. Fotoğraf: Taner Aksoy

Tesis Fiyatı

21 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

1372 TL

En Uygun Fiyata Git

5 - Fethiye Afkule / Muğla

Afkule dalışıAdı Afkule olan bu dalış noktası, bölgedeki dalış merkezlerince Türk Hamamı veya Alaaddin's Cave şeklinde isimlendirilmiş. O yüzden burası için kullanılan bu adları duyunca şaşırmayın. Tam bir renk cümbüşü sunun bu noktaya, Fethiye limanından kalkan dalış teknesiyle ortalama bir saatlik bir yolculukla ulaşabiliyorsunuz. Burası aynı zamanda Türkiye'nin en iyi duvar dalış noktaları arasında sayılıyor. Popüler dalış noktalarından biri olan koya dalış girişi koyun ucundaki mağaralardan başlıyor. Kayaların üzerinde yaşayan canlıların oluşturduğu renk cümbüşü sizi kendine hayran bırakıyor. Girişi yüzeye yakın olan ikinci mağaraya büyükçe bir delikten geçilerek ulaşılıyor ve bu mağaraya da Türk Hamamı deniliyor. Buranın berrak sularında eşkina sürüleriyle orfozlar karşınıza çıkabiliyor.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

6 – Silifke Dana Adası / Mersin

DAna adası dalışİtalyan şövalyelerinin yaşadığı ve izlerini bıraktığı noktalara şöyle bir dalış yapmaya ne dersiniz? Mersin denince çok uzak olmadı şimdi dediğinizi duyar gibiyiz. İstanbul'a biraz uzak diyebiliriz ama göreceklerinizden sonra bu yolculuğa kesinlikle değeceğini anlayacaksınız. Silifke'ye bağlı Boğsak Köyü'nün tam karşısında yer alan Dana Adası'nın batı burnunda ters dönmüş bir yük gemisi olan Aksu-1, 16 metreden başlayarak 25 metre derinliğe iniyor. Pervanesi ve geminin içinde bulunan her şey etrafa savrulmuş durumda. Bu dalış esnasında batığı sık sık ziyaret eden domuz balığı ve akyalar size eşlik edecek. Batık ters dönmüş durumda ama yine de fotojenik. Dana Adası'nın kuzey batısında batık bir ada var. Sıncak Koyu'nda büyük amphoralar yer alıyor. Kurt Burnu ve Fok Burnu da diğer enteresan dalış noktalarından.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

7 - Kaş Besmi / Antalya

Besmi dalışBu dalış noktası sanki elimizi uzatsak Meis'e dokunabilecekmişsiniz hissi yaratan bir konuda. Yunanistan'ın Meis Adası'nın tam karşısında yer alan bu noktada büyükçe bir kayalık var diyebiliriz. Bu kayalığın 2 tarafı var. Güney tarafından uzanan bir reefi bulunuyor. Özellikle reefin uç kısmı balık açısından çok canlı bir nokta. Kuzey tarafının 35 ve 40 metre arasında kalan zeminde ise amphoralar var. Bizler Besmi dalış noktası için; bir yanda tarih bir yanda balık diyoruz. Yani bu dalış noktasının en önemli özelliği bir tarafta tarihi keşif yapabilme şansınızın olması bir tarafta Akdeniz'e ait canlıları bolca bulabilmeniz.

Tesis Fiyatı

21 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

1372 TL

En Uygun Fiyata Git

8 - Ayvalık Deli Mehmet / Balıkesir

deli mehmet dalış noktası ayvalıkAyvalık canlı çeşitliliği ve İstanbul'a yakınlığıyla dalış severlerin yılın dört mevsimi tercih ettiği yerler arasında. Ayvalık dalış noktaları ve adalarıyla en kaprisli dalgıçları bile memnun edebilecek bir kapasiteye sahip. Özellikle Deli Mehmet, Kerbela ve Ezher Bey resifleri deniz tabanından yukarı doğru çıkarken tüm dalgıçlara görsel bir ziyafet sunuyor. Buranın özelliği Gorgonia adı verilen kırmızı mercanlar. Her dalışta tüplü mercanlar, karagöz sürüsü, mığrı, müren, böcek, gelincik balığı, orfoz ve ahtapot gibi deniz canlılarını görmek işten bile değil. Burada resif üzerinde yer alan her türlü canlı kolayca izlenip fotoğraflanabilir.

Tesis Fiyatı

21 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

748 TL

En Uygun Fiyata Git

9 - Kalkan Açıkları / Antalya

Kalkan İngiliz batığıKaş'a olan yakınlığıyla Kakan dalış için tercih edilebilecek noktalardan biri. Burası özellikle batık dalışı sevenlere hitap ediyor. Kalkan açıklarında uzun yıllar evvel batmış olan Sakarya batığı ile İngiliz kargo gemisi batığı bölgenin en popüler dalış noktalarından. Bölgede dalış kanyon biçiminde bir yarıktan aşağı inilerek başlıyor. Yarıktan indikçe içerisinde her tür balığın yaşadığı bu batıklara bir anda karşınıza çıkıveriyor. Batıklar 15 ile 65 metre arası derinlikte. Özelliği su altı bitkileri yönünden de zengin olması burayı daha bir çekici kılan özellikler arasında. Her seviyeden dalgıcın kıyıdan uzakta, denizin ortasında dalabileceği ender yerlerden. Tüm nedenlerden dolayı da batık sevenler istikamet Kalkan.

Tesis Fiyatı

21 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

1278 TL

En Uygun Fiyata Git

10 – Kemer Paris 2 / Antalya

PAris BatığıUluslararası platformlarda ve dergilerde dünyanın en iyi dalış noktalarından biri olarak gösterilen Paris 2 Batığı, Antalya'nın Kemer ilçesi yakınlarında yer alıyor. Batığın bulunuş hikayesi de en az kendisi kadar enteresan olmuş. Uluslararası bir komite tarafından yıllarca süren araştırmalardan sonra batık geminin, 1917 yılında Türk zabiti Mustafa Ertuğrul tarafından, topla batırılmış olan Paris 2 adlı Fransız gemisine ait olduğu tespit edilmiş. 1995 yılında yeri tespit edilen batığın üstünde 6 uçaksavar top ve 2 torpil kovanı bulunmaktadır. 50 metre boyunda, 8 metre eninde ve 551 groston ağırlığında olan batık 25-33 metre derinlikte yatmaya devam ediyor. Fotoğraf: Tahsin Ceylan

Tesis Fiyatı

21 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

980 TL

En Uygun Fiyata Git

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)