Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Bitlis Gezi Rehberi

+ 1 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Bitlis Gezi Rehberi

Bitlis, tarihi ve doğasıyla maceraseven ya da yeni yerler keşfetme arayışında olan tatilcilerin uğrak mekanlarından biri. Doğu Anadolu Bölgesi'nde mutlaka keşfetmeniz gereken şehirler arasında yer alıyor. Hazırladığımız Bitlis gezi rehberi sayesinde siz de aklınıza takılan soru veya sorulara yanıtlar bulabilir ve tatilinizi anlatılanlar dahilinde şekillendirebilirsiniz.

Bitlis Hakkında

Herhangi bir konuşma ya da sohbet sırasında ismi geçen Bitlis iliyle ilgili akla gelen ilk sorulardan biri Bitlis nerede yadaBitlis'in hangi bölgede olduğuyla ilgili. Bitlis hangi bölgede sorusuna cevap olarak genel yüz ölçümü 6. 706 km olan şehrin Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer aldığını söyleyebiliriz.

Yukarı Fırat ve Yukarı Murat bölümleri arasında kalan şehir oldukça büyük bir tarihi geçmişe de sahip olmasıyla biliniyor. Bitlis harita konumu itibari ile Van Gölü'nün batısında konumlandırılmış değerli şehirlerimizden biri.

İskender zamanına kadar uzanmayı başaran Bitlis, tarihi ismini de Makedonya Kralı zamanında yapılan kaleden ve bu kaleye ismi verilen komutan Bedlis'ten alıyor. Oldukça fazla tarihi yapısının bulunduğu şehir "Vadideki Güzel Şehir" olarak adlandırılırken bu ismin Bitlis turizm fırsat ve olanaklarını da olumlu yönde etkilediğini söyleyebiliriz.

Asurlular gibi birçok medeniyet ve uygarlığa da ev sahipliği yapmış olan şehir, tarihin tüm izlerini o dönemlerden kalan eser ve kalıntılar sayesinde korumayı ve devam ettirmeyi başarıyor.

Sultan Alpaslan'dan bu yana birçok sultan ve hükümdarı ağırlamış olan bu şehir sahip olduğu yeryüzü şekilleriyle de kendisini ziyarete gelen misafirlerini mest etmeye devam ediyor. Bunlardan en önemlisi elbette ki Van Gölü ve çevresi.

En çok turist çeken yerlerden biri olan Van gölü, Türkiye'nin en büyük gölü olma özelliğini elinde bulunduruyor. Bunların yanı sıra Nemrut Krater Gölü ve birbirinden eşsiz heykelleriyle Nemrut Dağı en çok ziyaretçi çeken yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Ahlat ilçesinde yer alan ve Paleolitik dönemden kaldığı bilinen birçok tarihi eser ve kalıntı da tatilciler ve tarih severler tarafından büyük ilgiyle karşılanıyor. İlk çağlardan izler taşıyan eser ve kalıntılara sahi olan Bitlis'in yegane ilçeleri de tarihin gizemli sayfalarında seyahat etmek isteyen yerli ve yabancıları ağırlamaktan mutluluk duyuyor.

Bitlis Harita ve Yol Tarifi

Tatil için ya da birkaç günlük bir gezi için Bitlis'e gideceğine karar vermiş çoğu tatilci tarafından en çok merak edilenlerden biri de Bitlis'e nasıl gidilir sorusu oluyor. Aslında Bitlis, hava ve kara ulaşımın yanı sıra demir yolu ulaşımına da müsait bir şehir.

Van'dan 168 km, İstanbul'dan 1505 km, Ankara'dan 1097 km ve Konya'dan 1092 km uzaklıkta bulunan Bitlis'e kendi özel aracınızla gitmeniz de mümkün. Bitlis yol tarifi uygulamaları sayesinde kolayca bulunabilecek ve ulaşılabilecek şehirlerden biri olduğu için sizin açınızdan endişe edecek herhangi bir durum olmayabilir.

Bitlis'te havaalanının bulunmamasından dolayı hava yoluyla direkt olarak bu şehre ulaşmanız mümkün değil. Bu nedenle Bitlis yakınlarında bulunan Van, Muş ya da Batman gibi komşu illerdeki havaalanlarından birine iniş yapabilir ve sonrasında şehirler arası otobüs firmalarından birini tercih ederek bu güzel şehre ulaşabilirsiniz.

İki vesaitle gelmek ve taşıt değiştirmekle uğraşmak istemeyenler için de bulunduğunuz şehirden şehirler arası otobüs seferleriyle yolculuk yapmak daha iyi bir fikir.

Bitlis Hava Durumu ve İklimi

Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Bitlis'in bitki örtüsünün step ve bozkır olarak biliniyor. Karasal bir iklime sahip olduğu için Bitlis hava durumu yaz ve kış mevsiminde değişiklik gösterebiliyor. Kış mevsiminin oldukça sert ve zorlu geçtiği Bitlis, ülkemizde en çok kar yağışı alan ilimiz olarak biliniyor.

Kışın soğuk ve kar yağışlı geçen bu ilde yazları sıcak ve oldukça kurak bir biçimde seyreden hava tüm şehri etkisi altına alıyor. Doğal ve tarihi güzellikleriyle göz dolduran bu şehirde yılın en sıcak ayı Temmuz olurken en soğuk ayı ise Ocak olarak belirtiliyor.

Yıllık sıcaklık ortalaması 9-7 derece olmasına karşın ildeki yıllık sıcaklık farkı ise 15. 5 C olduğu meteorolojik verilere bakılarak kolaylıkla söylenebiliyor. Bitlis haritası ele aldığında bölgenin girintili ve çıkıntılı olduğu ilk bakışta dahi göze çarpan ince bir detay olarak belirtiliyor.

Denizden yüksekliği 1545 metre olan Vadideki Güzel Şehir, ayrıca Doğu Anadolu Bölgesi'nin en dağlık yerlerinden biri olma özelliğini de elinde bulunduran şehre gelirken sizin için doğru mevsimi tercih etmelisiniz.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Bitlis Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bitlis'te Alışveriş Nerede Yapılır?

Kendine has yapısı ve karakteriyle Bitlis, el emeği göz nuruyla yoğrulmuş birçok el işçiliğini de misafirlerine sunmaya devam ediyor. Her dokusunda yöre halkının emeği bulunan eserleri Bitlis'in merkezindeki birçok dükkanda bulabilirsiniz. Otlu peynir, tulum peyniri ve karakovan balı gibi birbirinden lezzetli gıdaları satın alabilirsiniz. Bunun yanı sıra turistik veya tarihi yerlerde kurulan hediyelik eşya dükkanlarının yanı sıra semt pazarlarında da alışveriş yapma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Bitlis'te Nerede Kalınır?

Yöreselliğini korumaya özen gösteren şehirlerden biri olan Bitlis konaklama seçenekleriyle de göz dolduruyor. Şehirde cebiniz yakmayan ve bütçenizi aşmayan apart ve butik otellerin yanı sıra lüks Bitlis otelleri de bulabilirsiniz. Gezilecek yerlere yakın konumlanan işletmeleri tercih ederek aktiviteler ve faaliyetlerinizi keyifle devam ettirebilirsiniz. Konaklama fırsatları ile Bitlis, yerli ve yabancı turistlere kapılarını sonuna kadar açıyor. Misafirlerinin rahat ve konforunu düşünen şehirde harika bir zaman geçirebilirsiniz.

Bitlis'e Ne Zaman Gidilir?

Bitlis hava durumu itibari ile bir karasal iklime sahip olmasının yanı sıra ülkemizde kar yağışının en fazla olduğu şehir olarak bilinen Bitlis'e kış aylarında gitmek sizin bembeyaz manzaralara şahit olmanızı sağlıyor. Yazın çok sıcak olması da sıcaktan fazlaca etkilenen biri iseniz bu da planlarınızı rahat bir şekilde gerçekleştirmenizi etkileyebilir. Bu nedenle Bitlis'e gidilebilecek en uygun zaman bahar ayları olabilir.

Bitlis'in Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nerelerdir?

İlk çağlardan bu yana birçok medeniyet ve uygarlığa ev sahipliği yapmış bu güzel şehirde onların izlerine rastlamanız ve gezip görme fırsatı yakalamanız oldukça mümkün. Bölgedeki gezilecek yerler ve mekanları listeleyerek tatilinizi planlayabilirsiniz. İslahiye Medresesi, Bitlis Kalesi, Ahlat Sahil Kalesi, Kureyşi Cami, Rahva Kervansarayı ve bunun gibi sayısız birçok yer ve mekan tatilciler tarafından sıklıkla tercih ediliyor.

Bitlis'in Neyi Meşhur?

Bitlis neyi meşhur sorusuna verilebilecek yüzlerce cevap bulmanız olası bir durum. Bitlis'te doğal güzelliklerinden tarihi eserlerine, lezzeti yemeklerinden yeryüzü şekillerine kadar birçok şeyi bulabilirsiniz. Ahlat mezar taşları ve şehirde bulunan kervansaraylar, Bitlis tarihi ve dokusuna önemli bir katkı sağlıyor. Bitlis denilince akla gelen ilk şeylerden biri de elbette ki Büryan kebabı. Şehirdeki restoranlar ve mekanlarda büryan kebabını ve diğer lezzetleri tadabilirsiniz. Yöresel yemekler tatmayı ve denemeyi seven tatilcilerdenseniz Bitlis tam size göre bir şehir. Sayısız yemek çeşitlerinin yanı sıra lezzetli ve asla unutulmayacak tatları sayesinde bu şehri asla unutamayacak ve bir kez daha gelmek isteyebileceğiniz güzellikte bir yer. Bitlis'in Tatvan ilçesine bağlı olan Nemrut Gölü de dünyadaki ikinci ülkemizde ise en büyük krater göl olma özelliğine sahip. Eşsiz ve yegane doğa harikalarından biri olarak ziyaretçilerini bekleyen bölge, oldukça popüler. Bunun yanı sıra Bitlis termal turizm içinde oldukça ideal bir şehir. Ilıcak ve Alemdar Kaplıcası gibi termal su kaynakları şifa bulmak isteyen kişi veya kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmeyi sürdürüyor.

Bitlis Alt Bölgeleri

Ahlat OtelleriGüroymak OtelleriTatvan Otelleri
Daha fazla gör