Bayrampaşa bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Bayrampaşa Gezilecek YerlerKelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Bayrampaşa Gezilecek Yerler

Toplam 2 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Bayrampaşa Tarihi Mekanlar

Adını 17. yy'da yaşayan ve Sultan IV. Murat'ın eniştesi olan Sadrazam Bayram Paşa'dan alan Bayrampaşa, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u kuşatması sırasında askeri yığınak yeri ve karargah olarak kullanılmış, fetihten sonra ise topraklarının bir kısmı bağ ve bahçe tarımına ayrılmıştır.

1927'de Bulgaristan'dan gelip bu yöreye yerleşen göçmenler, devletin de desteğiyle, o zamanın Bayrampaşa topraklarında bağcılık yapıp, sağmal inekler yetiştirecekleri çiftlikler kurmuşlardır.

Zamanla nüfusu artan ve gelişerek bir sanayi bölgesi haline gelen Bayrampaşa, 1990'da ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Bayrampaşa'da yer alan tarihi yapılar ise günümüzde Emniyet Müdürlüğü'ne tahsis edilmiş olan 1827 yılında II. Mahmut'un askeri bir hastane olarak yaptırdığı ve Maltepe Hastanesi olarak bilinen tarihi bina, Edirnekapı-Rami arasında Topçular Camii yakınlarındaki Sadrazam Mustafa Paşa Meydan Çeşmesi, 1850-1870 yılları arasında Rodos taşından kesme taş işçiliğiyle Rokoko üslubunun güzel bir örneği olarak inşa edilen Ferhatpaşa Çeşmesi, Balkan Harbi yıllarında Selanik'ten Türkiye'ye gelen ve bölgeye Türklerin yerleşmesine öncülük eden bir Türk tarafından yaptırılan Ferhatpaşa Çiftliği, Mimar Sinan tarafından kazandırılan Tarihi Su Kemeri ve Tarihi Su Sarnıcıdır.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın