Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Barış Manço Evi
Barış Manço Evi - Görsel 1
Barış Manço Evi - Görsel 2
Barış Manço Evi - Görsel 3
Barış Manço Evi - Görsel 4
6 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretli
Telefon

Barış Manço Evi Hakkında

Türkiye'de ilk kez Barış adının verildiği bir çocuk olmaktan çok daha fazla şey kattı bu ülkeye Barış Manço. 1980 ve 2000 yılları arasında çocukluğunu geçirmiş herkes bu adresi neredeyse ezbere bilir: Barış Manço Moda 81300. Bu yüzden Y kuşağı çocukları için Moda = Barış Manço.

'Adam Olacak Çocuk' programı ise tüm çocukları ekranlara kitlediği yetmiyormuş gibi izleyen tüm çocuklar programa katılmak için can atıyordu. İşte bu büyük ustanın; arabası, piyanosu, çalışma masası, efsane yüzükleri, kostümleri, fotoğrafları ve aldığı yüzlerce ödül ile daha birçok kişisel eşyası ailesi ile yaşadığı Moda'daki bu evde ziyaretçilerini bekliyor.

“ Bir insandan en son ne zaman bahsedilmekten vazgeçilirse, o insan o zaman ölmüştür. ” 1 Şubat 1999 tarihinde beklenmedik bir anda aldı tüm sevenleri onun acı haberini. 7'den 70'e herkesin Barış Abisi artık bizlerle değildi.

Onun aramızdan ayrılması ile yaşadığı bu ev orijinaline uygun şekilde korunarak Kadıköy Belediyesi'nin de desteği ile müze haline getirildi sevenlerine kapıları açıldı. Uzun uğraşlar ve Manço ailesinin de desteği ile 2010 yılında açılan ve müze ev özelliği taşıyan Barış Manço Evi 19. yy. Viktoryen tarzı mimariye sahip bir köşktür.

Ev içerisinde giriş katının hemen sağında salon bulunmaktadır. Yine girişin hemen sol tarafında da yemek odası yer alır. Yemek odasının mobilyalarının antikalığı ve güzelliği yanında masanın üzerinde Barış Manço'nun aramızdan ayrılmadan önce son kez not aldığı ajandası, cep telefonu ve arabasının anahtarını görmek insanı gerçekten duygulandırıyor.

Giriş katındaki salonun sonunda da tüm dünyadan kendi şahsına verilen ödüller, madalyalar ve plaketler sergileniyor. Yemek odasının arka tarafında ise konserlerinde, askeriyede ve özel hayatında kullandığı kıyafetler cam vitrinlerin içerisinde incelenebiliyor. Ayrıca salonun girişinde Manço'nun Avusturya'dan aldığı piyanosu da görülebilir.

Merdivenlerden çıkarak birinci kata ulaştığınız zaman merdivenin hemen sağında banyo, solunda ise 2 adet yatak odasına geçiş koridoru yer almaktadır. Kendi yatak odasının hemen karşısında misafir yatak odası bulunmaktadır ki misafir yatak odasının mobilyanın oldukça değerli ve antikadır. Evin ikinci katında ise sadece çocuklara ayrılmış olan bölüm bulunmaktadır.

Aynı katta bulunan bir diğer odaya “ Adam Olacak Çocuk Odası” adı verilmiştir ve bu odada sanatçının aynı ismi taşıyan programı bir tv ekranından yayınlanmaktadır. Evin en alt katında ise yazlık bahçe, kışlık bahçe, şövalye odası yer almaktadır.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Barış Manço Evi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?