Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Azmak Nehri

+ 2 Fotoğraf
4.4/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
1 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Azmak Nehri Hakkında

Ülkemizin turizm cennetlerinden biri olan Muğla ilinin doğal güzelliklerinden arasındaki ünlü Azmak Nehri nerede ve burada neler yapabilirsiniz diye merak ediyorsanız çeşitli cevapları inceleyebilirsiniz. Muğla’nın Ula ilçesinde konumlanan Azmak Nehri’nin berrak suyu ve doğal görselliği turistleri kendine hayran bırakıyor. Muğla’nın en büyük zenginliklerinden biri olan Azmak Nehri Ula ilçesinin Akyaka beldesi sınırları içerisinde bulunuyor. Nehir sayesinde Akyaka her yıl yüzlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Muğla seyahatiniz sırasında Akyaka’ya mutlaka uğrayıp Azmak nehri kenarında kahvaltı yapabilir veya balıkçılarda akşam yemeği yiyebilirsiniz. Küçük su birikintisi anlamına gelen Azmak, halk arasında farklı isimlerle de anılıyor. Kadın Azmağı, Akyaka Azmağı gibi adlarla da anılan bu nehirde tekne gezintisi yapabilirsiniz. Akyaka’ya gittiğiniz zaman yerlilerden Azmak Nehri yol tarifi alarak buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Temiz hava ve bol oksijenli bir tatil geçirmek istiyorsanız Azmak nehrine yakın otellerde konaklayabilirsiniz. Çocuklu ailelerin ve çiftlerin çok sık tercih ettikleri Akyaka destinasyonunun en güzel değerlerinden biri olan Azmak, size doğal güzellikleri ile huzur verir. Akyaka’ya Muğla’dan minibüslerle veya özel aracınızla ulaşabilirsiniz. Azmak nehrine gitmişken Akyaka gezilecek yerler listesine de göz atmayı ve gezmeyi unutmayın. 

Azmak Nehri Özellikleri

Azmak Nehri yorumları incelendiğinde ziyaretçilerin suyun berraklığından ve restoranların yemeklerinden çok memnun kaldıkları görülüyor. Nehrin çıkış noktası olan Sakar Tepesi’nin kaynak suları Azmak çayını oluşturuyor. Azmak Nehri, Akyaka ve Gökova'nın kuzeyinin kesiştiği noktadan çıkıyor, Gökova Körfezinden denize dökülüyor. 2 km uzunluğunda olan nehrin derinliği 8 metreye kadar çıkabiliyor. Azmak Nehri’nin tatlı ve sodalı suyunun cilde iyi geldiği biliniyor. Suyun sıcaklığı her mevsim 8 dereceyi geçmiyor. Yaz sıcaklarında soğuk suda ziyaretçiler serinleme fırsatı buluyor. Azmak nehri gezinizde neler yapabileceğinizi sizin için derledik:

  • Tekne turu: Tekne turuna katılarak Azmak’ın bol oksijenli havasının tadını çıkarabilirsiniz. 
  • Kano: Azmak Nehri’nde dilerseniz kanoyla gezinti yapabilirsiniz. 
  • Kahvaltı: Günün erken saatlerinde kuş sesleri eşliğinde lezzetli ürünlerden oluşan kahvaltının tadını çıkarabilirsiniz. 
  • Balık restoranları: Lezzetli balık çeşitleri ve yöreye özel mezeleri tatmak için nehrin etrafında bulunan restoranları tercih edebilirsiniz. 
  • Doğa yürüyüşü: Çocuklarınız veya eşinizle nehir kenarında yürüyüş yapabilir, eşsiz bir doğa deneyimi yaşayabilirsiniz. Yürüyüş sırasında su kaplumbağası, su samuru, ördek, levrek gibi hayvanları görebilirsiniz. 

Azmak Nehri ziyaretiniz sırasında fotoğraf çekmek isteyeceğiniz manzaralar bulabilirsiniz. Sosyal medya hesabınızda paylaştığınız fotoğraflar çok fazla beğeni toplayacak. 

Azmak Nehri Çevresinde Gezilecek Yerler

Yeşil ile mavinin buluştuğu Azmak Nehri’nde gezintiye çıkmak Akyaka’ya gittiğinizde mutlaka yapmanız gereken şeylerden biri. Azmak Nehri hikayesi, nehrin asıl adının neden Kadın Azmağı olduğunu açıklıyor. Köye su ulaşmayan dönemlerde insanlar bu nedirde çamaşır yıkarmış. Adını buradan alan nehre bugün Azmak Nehri deniyor. Azmak Nehri gezinizden sonra Akyaka’da neler yapabileceğinizi aşağıda sizin için listeliyoruz:

  • Plajlar: Ziyaretinizi yazın yapıyorsanız Akyaka ve Çınar plajlarında mutlaka denize girmelisiniz. 
  • Koylar: Sedir adası, Akbük koyu, Küfre koyu, Değirmenbükü gibi koylar Akyaka çevresinde denize girmek için tercih ediliyor. Bu bakir koylara tekne turu ile gidebilirsiniz.
  • Sakartepe Seyir Terası: Seyir terasına çıkarak buradan muhteşem günbatımını izleyebilirsiniz. 
  • Akçapınar Köyü: Doğayla iç içe bir gün geçirmek isterseniz Akçapınar Köyü’ne günübirlik bir gezi organize edebilirsiniz. 
  • İdyma Antik Kenti: Akyaka çevresinde görmeniz gereken tarihi yerlerden biri olan bu antik kent Gökova Köyü’nün hemen üzerindeki tepede konumlanıyor. 2500 yıllık bir tarihe sahip olan antik kentte pek çok tarihi kalıntı bulunuyor.

Yorum / Değerlendirme

4.4/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
1 değerlendirme
Azmak Nehri
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
11.09.2019
Nergiz Soğancı
Herkes çok samimi
Harika bir yer. Muhakkak görmenizi tavsiye ederim. İnsanlar gerçekten çok samimi. Azmak nehri doğal bir akvaryum. Kesinlikle tekne turu yapmalısınız.