Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Ula Gezilecek Yerler

Ula civarında görülmesi gereken 2 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Ula Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu
Öğretmenevi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Muğla
Azmak Nehri

Azmak Nehri

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Muğla

2 mekandan 2 tanesi gösteriliyor

Ula Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Muğla’nın ilçesi Ula, doğal güzellikleri ve tatil yerleriyle dikkat çeker. Muğla merkezine 15 km uzaklığında bulunan bölgeye şehir merkezinden özel araç ile taksi veya ilçe dolmuşlarıyla ulaşım şansı bulunur. Ula müzeleri, antik kentleri, kanyonları ve plajlarıyla tatil alternatifleri arasında yer alır.

Merkez ilçe içerisinde tarihi Muğla evleri, gölet ve kanyonlar, mavi bayraklı plajlar ve birçok antik kent bulunur. Doğa, deniz ve kültürel bir tatili bir arada gerçekleştirmek isteyenler için harika bir tercih olarak görülebilir. Sakin ve kendine özgü olan Ula’da yerel halk ulaşım aracı olarak bisikleti tercih eder.

Bu nedenle havası çok temizdir.

Muğla’nın doğal güzelliklerini bir arada barındıran küçük ilçesi Ula gezilecek yerler bakımından oldukça fazla seçenek sunar.

Doğa Harikası Ula’da Gezilecek Yerler

Ula; yeşilin ve mavinin birleştiği, doğal güzellikleri ile insanı kendine hayran bırakır yerlerden. Bölge içerisindeki doğal güzellikleri görenleri adeta mest eder. Muğla Ula gezilecek yerler doğal güzellikleri, birbirinden güzel koyları, kanyonları ile öne çıkar. Bu mekanlardan bazıları:.

 1. Ula Göleti: Tatilciler ve bölgede yaşayanlar tarafından çok tercih edilir. İçerisinde işletmelerin olduğu, piknik yapabileceğiniz mesire alanının etrafındaki çamlar ve su, tam bir doğal güzelliği yansıtır. Ayrıca gölette yapabileceğiniz bazı etkinliklerde yer alır. İsterseniz zipline yapabilir, kano veya deniz bisikleti ile gölü turlayabilirsiniz.
 2. Azmak Nehri: Ula doğal güzellikleri arasında ilgi çeken yerler arasında bulunur. Ula deyince akla ilk Azmak Nehri gelir. Azmak Nehri Akyaka’da bulunur ve ilçe merkeze yaklaşık olarak 17 km uzakta yer alır. Nehrin üzerinde tekne turlarına katılabilir aynı zamanda buz gibi serin sularında yüzme imkanı bulabilirsiniz. Etrafındaki sazlıklar ve masmavi suyu ile bir doğa harikası olarak karşınıza çıkar.
 3. Akbük Koyu: Kıran Dağı eteklerinde bulunan Akbük Koyu, Ula merkeze 25 km uzaklıkta bulunur. Koy 1. dereceden sit alanı olduğu için çevresinde herhangi bir yapılanma bulunmaz, bu sayede yemyeşil orman ve masmavi denizin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca koyda bulunan tekneler ile günlük gezilere katılabilir koyun tadını keyifle çıkarabilirsiniz.
 4. Geyik Kanyonu: İsmini geyik sürülerinin geçtiği yerden alır. Ula’ya 20 km uzaklıktaki Arıcılar köyünde bulunur. Kanyon içerisinde görülmesi gereken irili ufaklı çok sayıda şelale ve çeşitli yaban hayatı yer alır.

Muğla gezilecek yerler listesinde yer alan Ula; daha pek çok doğal güzelliği ile tatil severlerin uğrak noktalarından biri olarak karşınıza çıkar.

Ula Tarihi Yerler

M. Ö. 6. yy. ’da kurulduğu tahmin edilen Ula; farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir bölge olarak öne çıkar. Bu nedenle ilçede eski dönemlere ait kalıntılar ve mezarlar bulunur. Bazı bölgelerde bu kalıntılar harabeler şeklinde olsa da bazı bölgelerde hala sağlamlığını koruyan ve dönemini günümüze taşıyan eserler olarak karşınıza çıkar.

Ula tarihi mekanlar arasında Thera antik kenti, Kyllandos antik kenti gibi görülmesi gereken birçok nokta bulunur.

 1. Thera Antik Kenti’nin, Karyalıların yaşadığı önemli şehirlerden biri olduğu düşünülür. Bulunan kalıntılar içerisinde tiyatro, agora ve çok sayıda kaya mezarı yer alır. Çıkan kalıntılar göz önüne alındığında bölgenin önemli yerleşim yerlerinden biri olduğu varsayılır. Tarihi görmek ve hissetmek için mutlaka ziyaret etmeniz gereken noktalar arasında gösterilir.
 2. Kyllandos Antik Kenti, ilk çağ kentlerinden biri olur. Kent, Okkataş adı verilen bir tepe üzerinde bulunur. Bölgede kaya mezarlarının yanında bazı sur kalıntıları ve sarnıç kalıntıları görülebilir.
 3. 7 Delik Mağarası, Alicin Dağının eteklerinde bulunan, Karyalılara ait 14 adet mezar barındırır. Mezar yapıları çok katlı bir yapıda görünür. Bu dönemde mezarlar, eskiden ölülerin yeniden hayata döneceğine inandıkları için tehlikeden korumak amaçlı mağara gibi güvenli alanlara yapılandırılmış.
 4. Kerimoğlu Türküsü Evi, cesareti ile adını duyuran Pisili Kerimoğlu Eyüp’ün ve türküsünün anısına günümüzde müzeye dönüştürülür. 1901 yılında Kerimoğlu Eyüp’ün başından geçen ünlü bir türkünün hikayesine ev sahipliği yapar. Türküye göre Kerimoğlu Eyüp türkünü sonunda bu evde ölür. Belediye bu evi daha sonrasında; Kerimoğlu Eyüp anısına müze haline getirir. Belediyenin işlettiği bu müze tam bir eski Muğla evi görünümünde ve harika bir manzarası bulunur.

Ula’nın Meşhur Plajları

Ula doğal güzellikleri tarihi mekanları ve tertemiz sularıyla ünlü ilçeler arasında yer alır. Tatil planınız için Ula otellerini tercih edebilirsiniz. Denize girmek için tercih edebileceğiniz meşhur Ula plajları:.

 1. Çınar Plajı: Ula ilçesinin 16 km uzaklığında bulunan plaj oldukça popüler. Sahili kum ve küçük çakıl taşlarının karışımından oluşan plajda sular oldukça serin. Azmak nehrinin denize döküldüğü noktalardan biri olduğu için özellikle sıcaktan çok bunalmış tatilcilerin ve halkın sıklıkla tercih ettiği plajlar arasında bulunur.
 2. Akyaka Plajı: Ula ilçe merkezinin 17 km uzaklığında halk plajı olarak hizmet verir. Uzun, kum ve özellikle sığ olmasından dolayı küçük çocuklu aileler tarafından çok tercih edilen plajlar arasında bulunur. Ayrıca mavi bayrak olan bu plaj oldukça temiz ve bakımlı. Halk plajı olduğu için çevresinde çok fazla işletme bulunan plajda tüm gününüzü geçirebilirsiniz.
 3. Akçapınar Plajı: Akyaka liman iskelesinin karşısında olan plaj; Akyaka plajı gibi oldukça sığ sulara sahipken rüzgarlı bir bölge özelliği gösterir. Ayrıca plajda rüzgar sörfü yapan bir çok sporcu bulunduğu gibi isterseniz rüzgar sörfü eğitim alma şansınız da bulunur.

Ula Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ula için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Ula için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Azmak Nehri, Ula konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ula için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Ula için gezilecek ücretsiz yerler : Azmak Nehri, Ula Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu, Ula konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ula için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Ula için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Azmak Nehri, Ula Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu, Ula konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ula için gezilecek yerler nelerdir?
Ula için gezilecek yerler : Azmak Nehri, Ula Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu, Ula konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.