Üveys Paşa Cami

  • Aydın

Üveys Paşa Cami

Aydın'ın en eski camisi olan Üveys Paşa Cami'nin tarihi 1568 yılına kadar uzanmaktadır. Bu tarihte Kadı Muhiddin Efendi'nin oğlu Mısır Beylerbeyi Üveys Paşa tarafından yaptırılmış olan caminin süslemeleri oldukça sadedir.

Kare planlı ve tek kubbeli bir cami olan Üveys Paşa Cami'nin kubbesi ise alaturka kiremit kaplıdır.Üst seviyedeki pencereler dikdörtgen çökertmeler içine yerleştirilmiştir ve sivri kemerlidir. Dört sütunlu son cemaat yeri kirpi saçaklı üç kubbecik ile örtülmüştür. Kuzeyde de kadınlar mahfili yer almaktadır. Cami kapısının üzerinde yazıt bulunmaktadır. 1899 depreminde yıkılan ve yeniden inşa edilen yapı, sonraları Yunan işgali sırasında yakılması sonucu 1947 – 1948 yıllarında restore edilerek bugünkü haline getirilmiştir.

Hem görülmeye değer çok sayıda doğal güzelliğe hem de tarihi dokuya ev sahipliği yapan Aydın seyahatiniz sırasında Üveys Paşa Cami'nin yanı sıra, Aphrodisias Antik Kenti'ni, Kuşadası'ndaki Zeus Mağarası'nı ve Güvercinada Kalesi'ni planınıza dahil edebilirsiniz.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Üveys Paşa Cami
10

-

Aydın otellerinde konaklama fırsatı bulduysanız eğer gezi notlarınız arasına burayı eklemeyi unutmayın.