Ayazpaşa Gezilecek Yerler

İstanbul’da mahalle kültürünün yaşamaya devam ettiği sayılı yerlerden biridir AyazpaşaAyazpaşa Tarihi Mekanlar

İstanbul'da mahalle kültürünün yaşamaya devam ettiği sayılı yerlerden biridir Ayazpaşa
Beyoğlu Ayazpaşa'da görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler şöyle:

Alman Konsolosluğu Binası: Çatısındaki kartal heykelleri nedeniyle halk arasında “'Kuşlu Saray”' olarak da bilinen konsolosluk binası 1877'de yapılmıştır. Ayazpaşa'nın en eski ve önemli yapılarından biridir. Dolmabahçe'den Taksim Meydanı'na çıkarken caddenin sol tarafında yer alır.

Gümüşsuyu Askeri Hastanesi ve Kışlası: Bu yapılar Osmanlı döneminde, 1850'li yıllarda inşa edilmiştir. Yan yana yer alır bu iki yapı. Kışla binasını günümüzde İstanbul Teknik Üniversitesi kullanmaktadır.

Japon Konsolosluğu Binası: Ayazpaşa'nın tek ahşap yapısıdır. 1904 yılında inşa edilmiştir. İlk olarak Osmanlı Bankası'nın kullandığı binayı daha sonra Japonlar almış ve elçilik binası olarak kullanmaya başlamışlardır.

Ayazpaşa Hamamı: Sarayarkası Sokağı'nda yer alır. 1. Dünya Savaşı'nda Fransızlar tarafından kiliseye dönüştürülen hamamın orijinal mimarisinden geriye yalnızca kubbesi kalmıştır.

Kadı Mescidi: Selime Hatun Camii olarak da biline mescid 17. yüzyılda inşa edilmiştir.

Tarihi Apartmanlar: Ayazpaşa, İnönü Caddesi boyunca tarihi ve bakımlı binaların olduğu bir semttir. Bu binaların en meşhurları Gümüşsuyu Palas, Kardeşler Apartmanı, Ankara Palas, Rüya Apartmanı ve Pamir Apartmanı'dır.

Sarayarkası Sokak: Ayazpaşa'nın en ünlü sokağıdır. Semtin en uzun ve güzel sokağı olan Sarayarkası yaşayanlarının birbirleri ile olan bağı ve uyumu ile biliniyor. Seyyar satıcıları, esnafı, dükkanları, farklı etnik kökenden sakinleri ile tam bir eski İstanbul ruhunu yaşatıyor Sarayarkası Sokağı.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın