Aya Baniya (Aya Payana) Kilisesi, Isparta

Aya Baniya (Aya Payana) Kilisesi

  • Isparta

Aya Baniya (Aya Payana) Kilisesi

Tarihi değer yüksek yapılar içinde gösterilen Aya Baniya ya da Aya Payana Kilisesi, Isparta ilinin en eski yerleşim merkezlerinden biri olarak görülen yerlerinden Turan Mahallesi sınırları içinde yer alır. Araştırmalar sonucunda yaklaşık 1750'li yıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir.

Tarihi kilisenin ana aksı kuzey-güney istikametindedir. Aya Baniya ya da Aya Payana Kilisesi dikdörtgen planlı, üç nefli ve apsislidir. 15 x 26 m ölçülerine sahip kilisenin kuzey, batı ve doğudan birer giriş kapısı mevcuttur. Kilise tavanı ahşaptan yapılmış olup dışı harçla sıvanmış çapraz tonozla örtülüdür ve on sütun üzerine oturtulmuştur. Kilise sütunlarının içi ahşap olup dışı sıvalıdır. Sütunlar kaidesiz ve korint başlıklıdır.

Apsis, tabanı ana mekandan 70 cm daha yüksektedir. Apsis altta üç büyük üstte üç küçük pencere ile aydınlatılmaktadır. Apsis dışta beşgendir. Pencere pervazları dıştan kesme taşlarla kemerli yapılmıştır. Tarihi kilise 1993 yılında Göller Bölgesi Projesi dahilinde restorasyon kapsamına alınmıştır. Ancak kilise üzerinde fazla bir yenileme çalışması yapılamamıştır. Bunun üzerine 1999 yılında Aya Baniya Kilisesi'nin çatısı tamamıyla yenilenmiştir.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Mimari çok ilginç
1

-

Yurt içinde ve dışında böyle bir kilise görmedim. Mimari çok ilginç. Sanki yalnız, tek başına kalmış bir insan gibi... Görsellere baktım içinin orijinaline ulaşamadım. Keşke içi hakkında bilgi verilebilse... Bakımsız kalmış. Umarım bir gün gereken bakım, önem ve değer verilir.