Amasra Tavşan Adası
Amasra Tavşan Adası - Görsel 1
Amasra Tavşan Adası - Görsel 2
Amasra Tavşan Adası - Görsel 3
Amasra Tavşan Adası - Görsel 4

Amasra Tavşan Adası

+ 6 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Amasra Tavşan Adası Hakkında

Amasra'nın en önemli ve en rağbet gören adalarından biri hiç kuşkusuz Tavşan Adası. Tarihi oldukça eskiye dayanan bu ada içinde eski dönemlere ait pek çok eser bulundurur. Bu ada tarihi Amasra Kemere Köprüsü’nün hemen karşısında yer alır. Bartın

ilini en sık ziyaretçi alan alanlarından biri olan bu adanın çeşitli özellikleri bulunur. En önemli özelliklerinin başında Amasra’da hiçbir karayla bağlantısı bulunmayan tek adası olması. Bu adaya verilen isim uzun yıllar öncesinde adaya bırakılan tavşanlardan gelir. Günümüzde de hala bu ada üzerinde pek çok tavşana rastlamak mümkün.

Amasra Tavşan Adası, Amasra geziniz boyunca gidilip görülmesi gereken önemli doğal güzelliklerden biri. Hem ada hakkında bilgi sahibi edinmek hem de tavşanları görmek için ideal bir yer.  .

Amasra Tavşan Adası’na Nasıl Gidilir?

Amasra'ya gidip Tavşan Adası’nı ziyaret etmemek olmaz. Amasra gezilecek yerler arasında bolca dikkat çeken bu adanın büyülü duruşu ve içinde bulunan tavşanları sizi direkt olarak cezbedecek bir atmosfere sahip. Adaya gitmek isteyen herkesin ilk sorduğu soru genellikle Amasra Tavşan Adası’na nasıl gidilir sorusu olur. Adaya ulaşım oldukça basit.

Adaya ulaşmak için öncelikle yapılması gereken şehir merkezinden kalkan minibüslere, dolmuşlara binmek. Özel aracınız bulunuyor ise yine şehir merkezinden bot ve teknelerin bulunduğu konuma gitmeniz gerekir. Adanın her ne kadar karayla bir bağlantısı olmasa da karaya yakın bir alanda bulunması önemli detaylardan biri.

Bundan dolayı da ister yüzerek isterseniz de tekne yardımıyla bu adaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yüzülebilir mesafede bulunması yüzmeyi bilen kişiler için oldukça avantajlı bir durum.

Adaya gitmeden hemen önce Amasra Tavşan Adası hakkında bilgi edinerek gitmeniz adayı gezerken ki karşınıza çıkacak olan detayları daha çabuk kavramanıza yardımcı olacak durumlar içinde yer alır. Tavşan Adası’nın haritalardaki resmi adı Balıkçı Adası. Herhangi bir harita üzerinden aratırken bu isimle aratmanız gerekir.

Geçmiş dönemlerde ada üzerinde pek çok balıkçının balıkçılık yapması adanın isminin bu şekilde kullanılıyor olmasına neden olur. Tavşan Adası geçmiş dönemlerde pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, birden fazla kültürle harmanlanmış bir bölge. Detaylı incelemeler sonucu pek çok kültüre ait farklı objeler veya farklı detaylar bulabilmek de mümkün.

Amasra Tavşan Adası Tarihi

Amasra Tavşan Adası tarihi son derece eskiye dayanır. Adanın içinde bulunan ve Cenevizlilerden kalma Bizans Kilisesi ve Manastırı Tavşan Adası’nın oldukça eskiye dayanan bir geçmişi olduğunu gösterir. Bu tarihi kalıntıları ada geziniz sırasında mutlaka incelemeli ve geçmişi hakkında bilgi edinmelisiniz. Bu ada ile ilgili çok çeşitli efsaneler de bulunur.

Özellikle Tavşan Adası’nın doğu ucunda bulunan kaya kavuğu efsanesi dilden dile dolaşan hikayelerden biri. Çok eski zamanlarda, çeşitli hastalıkları olan kişilerin bu kaya kavuğundan motor veya sandal ile geçmesi halinde hastalıklarının iyileşeceğini düşünülür. Bu adanın kuzey tarafında da 70 metre uzunluğunda bir mağarada bulunur.

Bu mağarayı da adaya giderek görebilmeniz mümkün. Mağaraya çeşitli tekne turları yapılıyor. Fakat tekne turu dışında mağaraya yüzerek gelme ihtimali de bulunmakta. Tavşan Adası’nda bulunan tarihi kilise Bizans döneminde yapıldığı düşünülen bir tapınak olduğu bilinir. Bu kilise Osmanlılar zamanında bakımsızlıktan kaynaklı olarak yıkılmış. Ada, Amasra’ya 150-200 metre bir açıklıkta konumlanır.

Kötü hava koşulları göz önünde bulundurularak adada bulunan kilisenin hemen yanındaki binalar külliye ve manastır olarak işleve geçmiş, bu şekilde kullanılmış. Buraya çıkabilmek için ise adanın güney batısından başlayarak tepeye doğru giden merdivenlerin kullanılması gerekiyor. Amasra Tavşan Adası yorumları incelenmeden bu adaya gitmemeniz önerilir.

Bunun en önemli sebebi ise adaya gittiğiniz zaman sizden önce gitmiş olanların fark ettikleri detayları bilip, öğrenerek adayı daha bilinçli bir şekilde gezebilme ihtimalinizin olmasıdır.  .

Yorum / Değerlendirme

Amasra Tavşan Adası
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?