Amasra Kaymakamlık Evi

  • Bartın / Amasra

Amasra Kaymakamlık Evi

Tarihi oldukça eskilere uzanan Karadeniz'in en ünlü yerlerinden biri olan Bartın'a bağlı Amasra'da yer almaktadır. 1884 yılında Bolu mutasarrıfı İsmail Kemal Bey tarafından Kaleiçi'nde ilk olarak iptidai mektebi yani ilkokul olarak yaptırılmıştır. Daha sonra kaymakam evi olarak tadilat geçirmiştir. Kaymakamın bu tarihi binada oturmayı reddedip müzeye çevrilmesini talep etmesi üzerine 3 katı, 7 odası ve bahçesiyle yaşayan bir müzeye dönüştürülmüştür. Amasya'da mükemmel bir destinasyonda bulunmaktadır. Tümü gerçeğe uygun bir şekilde hayat bulan kaymakamlık evi tarihi detaylarıyla ziyaret edenleri büyülemektedir.

Amasra Kaymakamlık Evi, Amasra'nın önemli tarihi yapılardan birisidir. Amasra Kent Kültürü Araştırmaları (AKKA) gurubu, bir önceki dönemde bina kaymakamlık lojmanı olarak restore edilirken, Amasra Kültür Evi olarak kullanılmasını önermişti. Kentin kimliğini yansıtan bu ev gibi yapılara yeni işlevler kazandırılarak da kullanılabileceğini bize göstermektedir.

Şehrin yüksekçe yerinde bulunan Amasra Kaymakamlık Evi harika bir şehir ve deniz manzarasına da hakimdir. Günümüzde de gezilebilen bina Amasra'da görülmesi gereken yerlerden biridir.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın