Alanya Feneri

  • Antalya / Alanya / Alanya Merkez

Alanya Feneri

Türkiye'nin turizm başkenti olarak nitelendirilen Antalya'nın Alanya ilçesi, artık pek çoğumuz tarafından çoktan keşfedildi bile. Şimdilerde beton binalarla dolup taşmasıyla özgünlüğünü yitirmeye başlayan Alanya, yine de sahip olduğu tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri ve kumsallarıyla Akdeniz'in incisi olmaya devam ediyor.

Alanya'ya gelenler, kenti simgeleyen Alanya Kalesi'ni fark etmişlerdir. Heybetli görüntüsüyle hayranlık uyandıran Alanya Kalesi, sarp ve dik merdivenleriyle ilk başta ulaşılmazmış gibi gelir. Kalenin zirvesine çıktığınızda ise tüm Akdeniz ve Alanya ayaklarınızın altındadır. Alanya Kalesi'nin içerisinde, çok az kişi tarafından fark edilen, kalenin surları ve ağaçları arasında kalmış küçük bir deniz feneri bulunuyor; Alanya Feneri.

209 metre yükseklikte bulunması dolayısıyla Alanya Feneri, Türkiye'nin en yüksekte konumlanan deniz feneri olma özelliği taşıyor. Kalenin bir parçası olan Alanya Feneri, 1880 yılında inşa edilmiş. Akdeniz'den bakıldığında ışıldak kısmının rahatlıkla görülebildiği Alanya Feneri, 18 saniyede bir çakan ışığı ile 100 yılı aşkın süredir aydınlatıyor denizcilerin yolunu.

Yolunuz Alanya'ya düştüğünde, hem Alanya Kalesi'ni hem de kalenin içerisinde yer alan Alanya Feneri'ni mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın