Zeus Mağarası

  • Aydın / Kuşadası
9.3puan

Zeus Mağarası

Zeus Mağarası, yaz turizminin en gözde destinasyonlarından olan Aydın'a bağlı Kuşadası'nda yer almaktadır. Aydın - Kuşadası'nda bulunan Zeus Mağarası, Dilek Yarımadası'nın girişinde olup Büyük Menderes Deltası Milli Parkı gibi el değmemiş bir güzelliğe sahip.

Yarımadanın girişinde olması ve mağara girişiyle çevresinin saklı olması, milli park ziyaretçilerinin birçoğunun mağarayı görmeden bölgeden ayrılmasına de sebep olmaktadır.

Mitolojik öykülere bile konu olan Zeus Mağarası, Kuşadası'nda keşif yapanların son durağı durumundadır. Çünkü yorgunluklarını Zeus Mağarası'nın serin sularında yüzerek atmak paha biçilemez bir güzellik. Mağaraya ilk girildiğinde Zeus'un yüzünü görür gibi olursunuz. Denizden gelen tuzlu suyun ve dağdan gelen tatlı suyun karışımıyla maden suyu oluşmuştur. Bu mitolojik mağaranın bir de hikayesi vardır.

Mitolojideki hikayesine göre de; Tanrı Zeus kardeşi olan denizler tanrısı Poseidon'u kızdırdığında bu mağaraya gelip kardeşinin sakinleşmesini beklermiş. İşte bu mitolojik mağara kış aylarında yöredeki gençleri, yaz aylarında ise turistleri ağırlamaktadır. Kuşadası safariye çıktığınızda muhakkak uğrayacağınız Zeus Mağarası'ndan sonra; Aydın'da bulunan Didyma Antik Kenti, Kuşadası Milli Parkı, Çine Vadisi, Aphrodisias Antik Kenti, Eski Güllübahçe'yi de ziyaret etmeyi sakın unutmayın.
3 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • Puana Göre Listele
  • En Faydalılar
3
10
Zeus Mağarası
Zeus Mağarası
Kuşadası / Aydın
Türkiye
Görmek lazım

-

Görmek lazım...

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (1)
3
8
Zeus Mağarası
Zeus Mağarası
Kuşadası / Aydın
Türkiye
Çok kalabalıktı

-

Zeus Mağarası'nı denizin ortasında sanıyordum ama Dilek Yarımadası Milli Parkı'nın giriş kapısının hemen karşısında ufak bil bahçeden geçip ulaşılan yol kenarında küçücük bir yer. Suyu sodalıymış ama ben giremediğim için yorum yapamayacağım. Girişinde görevli falan yoktu, zaten girişi de yok. Evlerin kenarına çektik arabamızı. Çok kalabalıktı. Gençler gelmiş atlıyorlardı sürekli taşlardan suya, mağara olduğu için yankı da yapıyordu ses. Gürültüden duramadık fazla, 2 resim çekip ayrıldık. Mağaraya girenler Zeus'un yüzünü görür gibi oluyorlarmış ama ben kalabalık ve gürültüden bir şey görmedim. Çocuklara uygun bir yer değil kayalık olduğundan. Görmeye değer mi, açıkçası kararsız kaldım. Yani daha sakin ortam olsaydı zevk alabilirdim belki.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
3
10
Zeus Mağarası
Zeus Mağarası
Kuşadası / Aydın
Türkiye
Zeus Mağarası

-

Kuşadası otellerinden herhangi birinde konaklayarak bu eşsiz gezi noktalarına yakın olabilirsiniz.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (1)

Yakınındaki Oteller