Ege’de Keyifli Bir Tatil: Kuşadası Gezi Rehberi, Türkiye

Ege’de Keyifli Bir Tatil: Kuşadası Gezi Rehberi

Yorum Yok

Gezi Rehberi Arzu Aksaya

Ege’de Keyifli Bir Tatil: Kuşadası Gezi Rehberi
Aydın'ın en önde gelen turizm beldelerinden biri olan Kuşadası, işlek limanıyla dünya vatandaşlarının ülkemize dair en iyi bildiği yerlerden. Yabancı turistler için renkli çarşısıyla bir alışveriş cenneti olan Kuşadası'nı yerli turistler de sahilleri, eğlencesi, tarihi dokusu, doğal güzellikleri nedeniyle tercih ediyor. Üstelik ulaşımı kolay ve civarda gezilecek birçok yer var.

Kuşadası Nerede, Nasıl Gidilir?

Ege’de Keyifli Bir Tatil: Kuşadası Gezi RehberiAydın'a bağlı olmasına rağmen İzmir'e de yakın Kuşadası. Mesafesi Aydın merkeze 70 km, İzmir'e ise 90 km. Özel aracınızla İstanbul'dan Osmangazi Köprüsü'nü kullanarak yol alırsanız 570 km mesafeyi hızınıza göre 5,5 – 6 saatte gidebiliyorsunuz. İzmir, Ankara, İstanbul rotasından devam ettiğinizde İzmir-Aydın; Aydın, Antalya yönünden geldiğinizde ise Aydın-Söke yolunu takip ediyorsunuz.
Kuşadası'na uçakla seyahat edecekseniz ineceğiniz en yakın yer İzmir Adnan Menderes Havalimanı. Havalimanıyla Kuşadası merkez arası mesafe ise ortalama 65 km ve düzenli aralıklarla kalkan servislerle rahat bir ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Havaş Kuşadası 2021 bilet fiyatı 40 TL.

Kuşadası Nasıl Bir Yer?

Ege’de Keyifli Bir Tatil: Kuşadası Gezi RehberiTatil beldesi deyince aklınıza öyle küçük bir yer gelmesin, burası bir ilçe ama son 10 yılda neredeyse bir şehir oldu. Yazın dolup taşsa da kış aylarında öyle inziva bir yere dönüşmüyor ve aktifliğini koruyor. Ülkemizin 3. büyük limanına sahip bölgede ekonomi de dev yolcu gemilerinden inen yabancı turistlere göre şekillenmiş. Çarşısında gezerken bol bol kuyumcu, halıcı ve dericiyle karşılaşıyor, dükkanlarda hemen hemen her ünlü markanın en iyi taklitlerini görebiliyorsunuz. Eğlenmek için birçok alternatif mekan var ve yeme - içme için de dünya menülerinden seçkiler bulabiliyorsunuz. Doğası çarpık yapılaşmadan etkilense de Milli Park gibi bir değer bile Kuşadası'na güzel demeye yeter. Konaklama açısından her bütçeye uygun birçok seçenek sunan ilçe su parkları ve donanımlı otelleriyle çocuklu tatil için de ideal yerlerden.

Kuşadası Plajları Nereler ve Denizi Nasıl?

Ege’de Keyifli Bir Tatil: Kuşadası Gezi RehberiKuşadası'nın denizi genel olarak seveceğiniz türden: yani mavi, temiz ve bazı yerlerde (Dilek Yarımadası Milli Parkı) aşık edici bir doğayla çevrili. Ücretli plajların bazıları hem plaj hem de hizmet açısından konfor sağlarken, Milli Park sınırları içindeki bakir koylarda sadece muhteşem bir denizde yüzmek için ücret ödüyorsunuz.

Ücretli Kuşadası plajlarından bazıları: 2021 yılı için belirlenen Dilek Yarımadası Milli Parkı giriş ücreti yayalar için 10 TL, otomobiller için 30 TL. Ücreti ödeyip kapıdan girdiğinizde birbiri ardına sıralanmış koylardan birinde denize girebilir, isterseniz piknik yapabilirsiniz. Bu koylardan bazıları çakıllı bazıları ise hem deniz hem de plaj olarak kumlu. İçmeler Koyu, Aydınlık Koyu, Karasu Koyu, Kavaklıburun Koyu ayrı ayrı güzellikler barındıran koylar ve doğal yaşamla iç içeler. Mesela bir tahta masaya oturmuş piknik yaparken ailecek ziyarete gelmiş bir domuz sürüsüyle karşılaşabiliyorsunuz. Ama korkmayın, onlar insana alışmışlar ve zarar vermiyorlar. Eğer sosyallik ve konfor arıyorsanız, işin içine biraz da eğlence katmak istiyorsanız özel işletilen plajlar arasında da tercih yapabilirsiniz. Bu plajlardan bazıları ise DJ ve sanatçı konserleri yapılan Tren Beach Club, turistlerin çok rağbet ettiği Miracle Beach Club, Kadınlar Denizi yakınındaki Öküz Beach.

Ücretsiz Kuşadası plajlarından bazıları: Kuşadası'nın eskilerden beri bilinen en meşhur plajı Kadınlar Plajı. Osmanlı döneminde burası sadece kadınların denize girebildiği yegane yerlerdenmiş. Şimdi yerli yabancı turist kaynayan bu plaj çok devasa bir alan değil ve yer kapmak için erkenden gitmekte fayda var. Giriş ücretsiz ama şezlong ve şemsiye için ücret alınıyor.
Başta yazlıkçılar olmak üzere turistlerin de hem ulaşım hem de sosyal mesafe açısından en rahat ettiği yerlerden olan Sevgi Plajı Kuşadası'nın en uzun plajlarından ve bir baştan bir başa tam 12 km. Plaj kumluk, denizin içinde ise yer yer kayalık ve çakılla karşılaşabiliyorsunuz. Paralelinde yaya ve bisiklet yolu da var ve buraları gece yürüyüşü yapmak için de ideal. Merkezden Davutlar minibüslerine binerek kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Kuşadası'nda Gezilecek Yerler Nereler?

İlçeyi yakın çevresiyle değerlendirdiğinizde dolu dolu bir gezme rotası sunuyor size. Bu rotayı planlamak ise size kalmış.

Doğa Rotası

Ege’de Keyifli Bir Tatil: Kuşadası Gezi RehberiDilek Yarımadası Milli Parkı sadece yüzmek için değil, doğayla iç içe olmak içinde görmeniz gereken bir cennet. Burada 800'ün üzerinde bitki, 200'ün üzerinde kuş türü yaşıyor ve bazıları çok enteresan bir şekilde objektiflere poz vermeye alışmış. Yaz sezonunda hafta sonları çok kalabalık oluyor, mümkünse hafta içi erkenden gitmenizi ayrıca öneriyoruz. Doğa rotasına ikinci bir durak eklemek isterseniz Milli parkın hemen girişinde bulunan Zeus Mağarası da önemli bir nokta. Mağaranın içine dalış yapmak isterseniz biraz karanlık ve soğuk olduğunu da belirtelim. Girenler derinliğin en az 4 metre ve görüş açısının da ‘0' olduğunu söylüyor. Burası sadece ilginç ve gizemli bir oluşum olmakla kalmıyor mitolojik hikayesiyle de ilgi çekiyor. Tarih rivayetine göre Yunan Tanrısı Zeus arada sırada buraya gelip sığınırmış. Yüzen turistlerden bazıları da sudan ‘aşağıda Zeus'u gördüm' diye çıkıyorlarmış.

Tarih Rotası

Ege’de Keyifli Bir Tatil: Kuşadası Gezi RehberiEfes Antik Kenti, Meryem Ana Kilisesi gibi ülkemizin en popüler tarih anıtlarını görmek isterseniz Kuşadası çevresine biraz açılmanız gerekiyor. Hatta rotayı biraz daha geniş tutup Didim tarafındaki antik kalıntıları da görmeye gidebilirsiniz. Bu yüzden naçizane önerimiz Kuşadası'na gelirken nasıl ki mayonuzu unutmuyorsunuz, bir müzekart edinmeyi de unutmayın. Gelelim ilçedeki tarih rotasına; Adını aldığı ve zamanında Bizans'ın el attığı Güvercinada, iskele yakınlarındaki 17. Yüzyıl eseri Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, ilçenin en eski camii olan Kaleiçi Camii, Davutlar'a 10 km mesafedeki 11. Yüzyıl Bizans eseri Kurşunlu Manastırı bu rotaya ekleyebileceğiniz eserler. Ayrıca çarşıyı da içine alan Kaleiçi bir akşam elinde dondurmanızla keşfedebileceğiniz yerlerden. Hala Osmanlı atmosferini yaşatan tarihi bir köy görmek isterseniz de Şirince'yi ve buram buram nostalji kokan taş evleriyle Doğanbey Köyü'nü görmeyi de es geçmeyin.

Çocuklu Ailelerin Eğlence Rotası

Ege’de Keyifli Bir Tatil: Kuşadası Gezi RehberiKüçük çocuklarınızla tatil yapacaksanız ya da su parkındaki kaydıraklar sizi çocukluğunuza götürüp harika hissettiriyorsa Kuşadası tesis açısından en çok seçenek sunan yerlerden. Çamlimanı tarafındaki Adaland dünyada hiçbir tesiste olmayan uzunlukta bir aile kaydırağına sahip. Sahil siteleri tarafındaki Tortuge Water Park ve Aqua Atlantis ise yine akşama kadar eğlenmekten bitkin düşeceğiniz tesislerden. Bu tesislerin biletlerini internetten online alabiliyorsunuz. Bazen kampanya dönemlerine denk gelme ve indirimli bilet alma olasılığınız da mümkün.

Kuşadası'nda Nerede Kalınır?

Tatil köylerinden pansiyonlara kadar oldukça geniş bir yelpazede seçenekler sunan Kuşadası otelleri, her zevke ve bütçeye uygun tesisleri bizlere sunuyor. İsterseniz şimdi gelin, Neredekal.com kullanıcılarından geçer not almış bazı Kuşadası otellerine bir göz atalım;

Tesis Fiyatı

27 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

350 TL

En Uygun Fiyata Git

Tesis Fiyatı

27 Mayıs 2022 giriş oda fiyatı

809 TL

En Uygun Fiyata Git
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Daha fazla Kuşadası otel seçeneği için;

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)