Eski Güllübahçe

  • Aydın / Söke

Eski Güllübahçe

Aydın'ın Ege Denizi'ne kıyısı olan Söke ilçesi sınırları içerisinde yer alan Eski Güllübahçe, eski bir Rum köyüdür. Priene Antik Kenti'ne yalnızca 10 - 15 km'lik mesafede yer alan bu köyün önceki ismi ise Gelebeç Köyü'dür. Bölge bugün herkes tarafından çok bilinmese de eskiden Rumların yaşadığı büyük bir kasaba olarak bilinmektedir ve yaklaşık 50 yıl önce terk edilmiştir. Bugün ise köy nüfusu yaklaşık 2000 kişi kaşardır. Köyün sahip olduğu en önemli yapı ise Aziz Nikolas namıdiğer Noel Baba adına 1821'de yaptırılmış kilisedir.

Eski Güllübahçe'de yer alan bu Rum kilisesi bugün tahribata uğrasa da önemli bir tarihi değer taşımaktadır. Kilise bahçesinin bir köşesinde osteofilak bulunmaktadır. Osteofilak yani kemiklik, Hristiyan mezarlıklarda yeni gelen ölülere yer açmak için topraktan çıkarılan kemiklerin koyulduğu yere denmektedir. Buradaki kilisede de hala bu bölümü ve içerisindeki kemikleri görmeniz mümkündür.

Ziyaretçilerini doğayla iç içe keyifli bir yolculuğa davet eden Eski Güllübahçe, pek bilinmese de keşfedilmeyi beklemektedir. Siz de Söke ziyaretiniz sırasında köye uğrayabilir, burada yer alan restoranda muhteşem manzaraya karşı güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
eski gullubahce
10

-

Gerçekten çok güzel; havası ve doğal güzellikleri ile görülmeye değer bir yer. Kiliseye çıkarken manzara süper. Ayrıca eşimin memleketi, biz her hafta sonu oradayız, herkesi bekleriz.