Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Zeus Mağarası
Zeus Mağarası - Görsel 1
Zeus Mağarası - Görsel 2
Zeus Mağarası - Görsel 3
Zeus Mağarası - Görsel 4
5 Fotoğraf
4.7/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Zeus Mağarası Hakkında

Efsanelere konu olan ve her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Zeus Mağarası, gidip görenlerin hayran kalacağı bir yer. Yaz turizminin en gözde destinasyonlarından olan Zeus Mağarası, Kuşadası’na gezi planı yapanların uğrak noktası oluyor. Dilek Yarımadası’nın girişinde bulunan Zeus Mağarası, bu alanda gizli bir girişe sahip olduğu için bazı ziyaretçilerin dikkatinden kaçabiliyor. Bu nedenle burayı bilenlerin ve özellikle görmek için gelenlerin dışında adeta gizli bir mağara özelliği yaratıyor. Kuşadası tatili planlarınıza mutlaka dahil etmeniz gereken Zeus Mağarası ve hikayesini gelin birlikte biraz daha yakından inceleyelim.

Zeus Mağarası Nerede?

Ülkemizin en çok tercih edilen tatil beldelerinden biri olan ve Aydın’a bağlı olan Kuşadası’nda bulunan Zeus Mağarası, Dilek Yarımadası’nın girişinde olup Büyük Menderes Deltası Milli Parkı gibi el değmemiş bir güzelliğe sahip. “Zeus Mağarası nerede?” diye merak edenler için belirtmek gerekirse; Kuşadası ile arasında ortalama 25 kmlik mesafe bulunan Zeus Mağarası, özel aracıyla gidenler için yarım saatlik uzaklıkta kalan bir alanda yer alıyor. Davutlar Milli Parkı’na yaklaşık 150 metre uzaklıkta yer alan bu mağara, dağ eteğinde konumlanmış ve içinde yüzülebilecek kadar derin bu birikintilerinin oluştuğu bir doğal bir mağaradır. Ve bu doğal suyun nereden geldiği günümüzde hala bilinmemektedir.

Biraz talihsiz bir durum gibi görünse de belki de mağaranın bu kadar doğal kalmasını sağlayan Zeus Mağarası özellikleri arasında yer alan bilgilerden birinin de bu mağaranın oldukça gizli bir alanda yer aldığını söyleyebiliriz. Yarımadanın girişinde olması ve mağara girişiyle çevresinin saklı olması, milli park ziyaretçilerinin birçoğunun mağarayı görmeden bölgeden ayrılmasına neden oluyor. Bu nedenle burada bulunan rehberler misafirleri Zeus Mağarası’nı görmeden dönmemeleri için bilgilendiriyor. Bu bölgeye gelmeden önce gezi planı oluşturan tatilciler ise Zeus Mağarası’nı görmek için mutlaka zaman ayırıyor. Böylelikle mitolojik öykülerde yer alan ve yüzyıllar öncesi bir tarihe ev sahipliği yapan Zeus Mağarası, Kuşadası’nda keşif yapanların son durağı oluyor.

Zeus Mağarası’nın Hikayesi

Bir tepenin eteklerinde yer alan ve saklı bir cennete benzeyen Zeus Mağarası, tıpkı bulunduğu konum gibi mitolojik hikayelerde de yer alarak buranın daha ilgi çekici bir nokta olmasında rol oynuyor. Hakkında birçok efsane ortaya koyulmuş olsa da en bilinen Zeus Mağarası hikayesi hakkında kısaca bahsetmek gerekirse;

Yunan Mitolojisi’nde sıkça adı geçen Olimpos’un hükümdarı Zeus ve denizler tanrısı olan Poseidon anlaşamadıkları zaman büyük kavgalar edebiliyorlardı. Poseidon kızdığında ise 3 başlı mızrağıyla çok yüksek dalgalar oluşturabiliyor ve birçok su felaketine yol açabiliyordu. Bu nedenle de Zeus, kardeşi Poseidon’u kızdırdığında bu mağaraya gelerek saklanıyor ve kardeşinin sakinleşmesini bekliyordu. Zeus’un sığınağı olan bu mağara efsaneler yayıla yayıla bu mağaranın adının Zeus Mağarası olmasına neden oldu.

Günümüzde ise bu mitolojik mağara kış aylarında yöredeki gençleri, yaz aylarında ise turistleri ağırlamaktadır. Burayı ziyaret etmişken de mağara yanındaki dilek ağacına bir bez parçası bağlayarak dilek dilemeyi unutmamanızı tavsiye ederiz.

Kuşadası’nı keşfe çıktığınızda muhakkak uğrayacağınız Zeus Mağarası’ndan sonra; Aydın’da bulunan Didyma Antik Kenti, Kuşadası Milli Parkı, Çine Vadisi, Aphrodisias Antik Kenti, Eski Güllübahçe’yi de ziyaret etmeyi sakın unutmayın.

Ayrıca Kuşadası’na tatil planı yaparken zevkinize ve bütçenize uygun birçok konaklama seçeneğini tercih edebilirsiniz. Kuşadası otelleri listemize de göz atarak rezervasyonunuzu yaptırabilir ve gezi rehberinizi daha kolay oluşturabilirsiniz.

Zeus Mağarası Derinliği

Zeus Mağarası, bu bölgeyi ziyarete gelenlerin hem çok merak ettiği hem de dinlenme noktası olan bir alanda yer alıyor. Burayı ziyarete geldiğinizde mağaraya girerken Zeus’un yüzünü görür gibi olabilirsiniz ve bu sizin için oldukça etkileyici olacaktır.

Mağaradan içeri girdikçe denizden gelen tuzlu suyun kokusunu alırsınız fakat bu mağara kaynağının nereden geldiği bilinmeyen bir tatlı su yoluna da sahiptir. Burada biriken tatlı ve tuzlu su birbirine karışarak maden suyu oluşturuyor.

Zeus Mağarası’nın en can alıcı özelliklerinden biri ise efsanelere konu olan bu mağarada yüzerek serinleme şansına sahip olmanızdır. Adeta bir gölet görünümünde olan Zeus Mağarası derinliği, 60 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde ve ortalama 10 metre derinliktedir. Yüzyıllara dayanan bir tarihe ev sahipliği yapan bu yerde yüzerek eşsiz bir deneyim elde edebilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

4.7/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
Zeus Mağarası
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?