Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
İstanbul Boğazı
İstanbul Boğazı - Görsel 1
İstanbul Boğazı - Görsel 2
İstanbul Boğazı - Görsel 3
İstanbul Boğazı - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

İstanbul Boğazı Hakkında

Marmara ve Karadeniz’ i birleştiren İstanbul Boğazı, sadece düz olarak hesaplandığında uzunluğu 32 kilometredir. Rumeli yakasından Haliç kıyılarına, Anadoluhisarı’ ndan Rumelihisarı’ na kadar uzanan boğaz, Bebek’ le Kandilli arasında en derin yere ulaşır. Arnavutköy ve Vaniköy arasında da oldukça derinlik vardır. Boğaza ilk yapılan köprü ise Boğaziçi Köprüsü’ dür.

Boğazın kıyıları her dönemde değişik medeniyetlere yurt olmuştur. Ayrıca İstanbul Boğazı Boğaziçi Köprüsü dışında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ ne de üzerinde yer açmıştır. Ayrıca Bulgaristan, Rusya, Romanya ve Ukrayna gibi ülkeler, Akdeniz’ e geçişte İstanbul Boğazı’ nı kullanmaktadırlar. İstanbul Boğazı, vapur gezileriyle şenlenir.

Yazın ada turlarıyla Heybeliada, Büyükada ve Kınalıada’ ya giderek İstanbul Boğazı’ nın keyfini çıkarabilirsiniz. Şiirsel havası karşısında kendinizi huzurun doruklarında hissedecek ve İstanbul’ un kalabalık semtlerini uzaktan seyretmenin tadını çıkaracaksınız. Bu arada İstanbul Boğazı’ ndan Yeşilköy Feneri muhteşem görünür.

Yorum / Değerlendirme

İstanbul Boğazı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?