Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Tokalı Kanyonu
Tokalı Kanyonu - Görsel 1
Tokalı Kanyonu - Görsel 2
Tokalı Kanyonu - Görsel 3
Tokalı Kanyonu - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Tokalı Kanyonu Hakkında

Denizli’ nin Çivril ilçesinde yer alan Tokalı Kanyonu, bütün olarak 20 km’ lik bir alana uzanıyor. Akdağ Kanyonu olarak da bilinen Tokalı Kanyonu, 1600 metre rakımlı bir kanyon ve Çivril’ in Gümüşsu (Homa) beldesinin 900 metre rakımlı yerleşiminde sona eriyor.

Tokalı Kanyonu’ nun 1200 metre uzunluğa sahip olan bölümünde, bıçakla kesilmiş misali yüksekliği yer yer 200 metreyi bulan kaya kütleleri yer alıyor. Bu kayaların arasından akan derenin meydana getirdiği Tokalı Kanyonu, ancak 7-8 saatte geçilebiliyor.

Tokalı Kanyonu’ nun en geniş yeri 4 metre, en dar yeri ise 1, 5 metre aralığında. Türkiye’ nin en derin ve zor seviye kanyonlarından biri olma özelliği taşıyan Tokalı Kanyonu’ nun maceraperestler için biçilmiş kaftan olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak belirtmemiz gerekir ki, buraya öyle bir uğrayayım, fotoğraf çekip gideyim diye bir şey söz konusu değil. Tokalı Kanyonu’ na gelecekseniz tam teçhizatlı olmanız şart zira dediğimiz gibi hem kanyonu boydan boya geçmek 8 saat sürüyor hem de oldukça zorlu etaplar barındırıyor.

Mesela kimi yerlerde tırmanmanız, kimi yerlerde ise kayaların altından yüzerek geçmeniz gerekebiliyor. Tokalı Kanyonu’ na ulaşmak için önce Işıklı kasabasına gelmeniz, kasabayı 20 km doğu yönünde geçtikten sonra Gümüşsu kasabasına varmanız gerekli. Gümüşsu kasabasının yaklaşık 2 km kuzeyinde başlayan Tokalı Kanyonu, kuzeye doğru 20 km devam ediyor.

Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Tokalı Kanyonu
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör