Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Tirilye Dündar Evi
Tirilye Dündar Evi - Görsel 1
Tirilye Dündar Evi - Görsel 2
Tirilye Dündar Evi - Görsel 3
Tirilye Dündar Evi - Görsel 4
5 Fotoğraf
2.8/5
Ortalama
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2
1 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Tirilye Dündar Evi Hakkında

Eski ismi Hagios Ioannes Rum Kilisesi (Yuannes Kilisesi) iken şimdilerde Dündar Evi olarak anılıyor bu şahane taş yapı. Bunun nedeni ise Rumların Tirilye’ yi terk etmesinden sonra kilisesinin özel mülk olarak kullanılmaya başlanması. 19. yüzyıldan kalma bir yapı olan Tirilye Dündar Evi’ nin ana girişinde kemerli bir taş kapı bulunuyor.

Kilisenin duvarlarına detaylı bir şekilde baktığımızda, Bizans mimarisine özgü detaylara rastlayabilmek mümkün. Taştan oyma işlemeler ve Bizans dönemine ait motifler hemen göze çarpıyor. Tirilye Dündar Evi’ nin üç katlı batı cephesi, günümüzde hala konut olarak kullanılmaya devam ediyor.

Eğer yolunuz bir gün Bursa’ nın şirin bir sahil kasabası olan Tirilye’ ye düşerse, Tirilye Dündar Evi’ ni de mutlaka görün deriz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

2.8/5
Ortalama
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2
1 değerlendirme
Tirilye Dündar Evi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
3/5 Çok İyi
Neredekal.com
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3
09.08.20
Misafir
Anılarım çoktur
Bu yapi hakkinda bilgileri tazeleyebilirim. Dedem Ismail Hakki Dündar bu kiliseyi satin alip ön tarafa üc katli bir ev insa ettirdi. Bir ara o zamanin Nahiye müdürü ücüncü katta, dedemler ikinci katta otururlardi. En alt kat fakir bir komsuya verilmisti. Demen evin giris kapisinin üzerine "DÜNDAREVI" yazisini yatdirmisti ve o sokagin ismi ise Tohumcu Sokagi dir! Dedem ayni zamanda ipek böcegi tohumu ürettiginden sokaga o ismi verdiler. Dedem can kulesine bir'de Rüzgâr generatörü taktirdigindan o zaman özel ev olarak tek bizim evde elektrik vardi. Anilarim coktur fakat gerekirse anlatirim!