Tirilye Dündar Evi

  • Bursa / Mudanya / Tirilye

Tirilye Dündar Evi

Eski ismi Hagios Ioannes Rum Kilisesi (Yuannes Kilisesi) iken şimdilerde Dündar Evi olarak anılıyor bu şahane taş yapı. Bunun nedeni ise Rumların Tirilye'yi terk etmesinden sonra kilisesinin özel mülk olarak kullanılmaya başlanması. 19. yüzyıldan kalma bir yapı olan Tirilye Dündar Evi'nin ana girişinde kemerli bir taş kapı bulunuyor.

Kilisenin duvarlarına detaylı bir şekilde baktığımızda, Bizans mimarisine özgü detaylara rastlayabilmek mümkün. Taştan oyma işlemeler ve Bizans dönemine ait motifler hemen göze çarpıyor. Tirilye Dündar Evi'nin üç katlı batı cephesi, günümüzde hala konut olarak kullanılmaya devam ediyor.

Eğer yolunuz bir gün Bursa'nın şirin bir sahil kasabası olan Tirilye'ye düşerse, Tirilye Dündar Evi'ni de mutlaka görün deriz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

2 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
2
Anılarım çoktur
6

-

Bu yapi hakkinda bilgileri tazeleyebilirim. Dedem Ismail Hakki Dündar bu kiliseyi satin alip ön tarafa üc katli bir ev insa ettirdi. Bir ara o zamanin Nahiye müdürü ücüncü katta, dedemler ikinci katta otururlardi. En alt kat fakir bir komsuya verilmisti. Demen evin giris kapisinin üzerine "DÜNDAREVI" yazisini yatdirmisti ve o sokagin ismi ise Tohumcu Sokagi dir! Dedem ayni zamanda ipek böcegi tohumu ürettiginden sok.. Devamını Göster

2
Yapı çok bakımsız
5

-

Tirilye çok güzel bir yer, doğa harikası ve tarihle iç içe, buraya kadar her şey çok güzel. Lakin birçok yapı çok bakımsız, aynı Tirilye Dündar Evi gibi, kiliseler berbat halde, Mudanya Zeytinbağı Taş Mektep gibi, henüz 100 yıllık bir yapı bile nasıl o hale gelmiş, inanılma.. Devamını Göster