Tigem Karacabey Harası
Tigem Karacabey Harası - Görsel 1
Tigem Karacabey Harası - Görsel 2
Tigem Karacabey Harası - Görsel 3
Tigem Karacabey Harası - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Tigem Karacabey Harası Hakkında

Bursa-İzmir karayolunun 78. km’ sinde yer alan Tigem Karacabey Harası, ülkemizin en köklü ve en büyük tarım işletmesi olma özelliği taşıyor. Zaten karayolunda ilerken, kenardaki yemyeşil alanlarda serbestçe dolaşan atları görmeye başlıyorsunuz.

Kuruluşu Osmanlı dönemine kadar uzanan Tigem Karacabey Harası, 1926 yılında TBMM tarafından kabul edilen kanun ile Karacabey Harası’ na dönüştürülmüş. Önceleri at ve sarayın hayvansal ürün ihtiyacını karşılamak için kurulmuş Tigem Karacabey Harası. 1926 yılından sonra ise safkan Arap atı üretimine yoğunlaşılmış ve başarılı da olunmuş.

1983 yılından sonra da damızlık hayvan yetiştiriciliği, bölge şartlarına uygun hububat, ayçiçeği, mısır ve yem bitkilerinin tohumlarının yetiştirilmesine de başlanmış. Tüm bunların yanı sıra, Türkiye Jokey Kulübü atları için pansiyon hara görevi de yürütülüyor Tigem Karacabey Harası’ nda.

Günümüzde ülkemizin en büyük safkan İngiliz cinsi yarış atlarının yetiştirildiği Tigem Karacabey Harası’ nda toplam 790 adet at barındırabilmek mümkün. Atlar, padok ismi verilen ve çevresi borularla sınırlandırılmış otlak alanlarda geziniyorlar. Padokların yüzölçümü ise oldukça büyük. Karayolu kenarında bitmek bilmeyen yeşillik alanların çoğu bu padoklar zaten.

Yolunuz bir gün Bursa’ nın Karacabey ilçesine düştüğünde Tigem Karacabey Harası’ nı da ziyaret edebilir ve atları sevebilirsiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Tigem Karacabey Harası
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?