Toplantı ve Organizasyon (1)
Poi (5)

Taksiyarhis Kilisesi

+ 6 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
2 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Taksiyarhis Kilisesi Hakkında

Ayvalık Cunda’nın eski yapılarından biri olan Taksiyarhis Kilisesi, aynı zamanda adanın simgesel değerlerinden biridir. Cunda Adası’nın en büyük kilisesi olan yapı, 1873 yılına kadar uzanan köklü bir geçmişe sahiptir. Kilise, Bizans mimarisinde özellikle mahkeme ve toplantı salonlarında sıklıkla kullanılan “Kubbeli Bazilika Plan” tipinde bir mimari yapıya sahiptir. Ayvalık’a özgü bir maden taşı olan sarımsak taşının mimarisinde kullanıldığı Taksiyarhis Kilisesi’ne ait iki adet çan bulunmaktadır. Bu çanlardan yalnızca biri günümüze kadar gelmiş, bazı kaynaklara göre Bergama Müzesi’nde sergilenmekte olup, bazı kaynaklara göre ise o çan başka bir kiliseye aittir ve kilise çanı 1920’li yıllardan Midilli’ye götürülmüştür. 1927 – 1928 yıllarında minaresiz bir camiye dönüştürülen kilisenin içerisindeki ikonların çok büyük bir kısmı tahribata uğramış ve sökülmüştür. Yine de içerisinde hala uzun süre denizde kalan Hz. Yunus’un bir balığın içerisinde yaşadıktan sonra çıkışını tasvir eden ikon yer almaktadır. 2003 yılındaki fırtınanın ardından ziyarete kapatılan Taksiyarhis Kilisesi, Rahmi Koç Müzecilik tarafından 2011 yılında restorasyon sürecine başlamış 2014 tarihinde yeniden ziyarete açılmıştır. Cunda seyahatiniz sırasında kültür turuna da vakit ayırarak Taksiyarhis Kilisesi başta olmak üzere Cunda’nın tarihi değerlerini günlük planınıza dahil edebilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
2 değerlendirme
Taksiyarhis Kilisesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
28.05.2012
Misafir
Taksiyarhis Kilisesi
Kilise şu an tadilatta, umarım iyi bir iş çıkarırlar. Çünkü Cunda için hem büyük bir değer, hem de önemli bir kazanç olur iyi tadil edilirse. Hemen yanı başına güzel bir butik otel yapılıyor.
5/5 Mükemmel
28.05.2012
Özkan Hacıoğlu
Taksiyarhis Kilisesi
Kilise şu an tadilatta, umarım iyi bir iş çıkarırlar. Çünkü `Cunda` için hem büyük bir değer, hem de önemli bir kazanç olur iyi tadil edilirse. Hemen yanı başına güzel bir butik otel yapılıyor.