Şişli Atatürk Müzesi, Harbiye mekan profili ve Şişli Atatürk Müzesi hakkında detaylı bilginin yer aldığı tanıtım sayfası.

Şişli Atatürk Müzesi

0.0puan

Şişli Atatürk Müzesi Tanıtımı

Atatürk Müzesi (İnkılap Müzesi), İstanbul Şişli'de, Halaskargazi Caddesi'nde bulunuyor. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Samsun'a hareket ettiği ilk güne yani 16 Mayıs 1919 tarihine kadar İstanbul'da bu evde oturmuş. İstanbul'un düşman işgali altında bulunduğu günlerde Atatürk, arkadaşlarıyla bu evde sık sık toplantılar düzenlemiş.

Dönemin İstanbul Belediye Başkanı Lütfi Kırdar döneminde bu ev, 15 Haziran 1942'de Atatürk İnkılap Müzesi olarak ziyarete açıldı. Ancak müze, 9 Ocak 1962'de büyük bir yangın geçirdi. Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü yaklaşırken büyük çapta bir onarım gören Atatürk Müzesi, 19 Mayıs 1981 tarihinde şimdiki haliyle yeniden ziyarete açıldı.

Şişli Atatürk Müzesi'nde, Atatürk'ün doğumundan ölümüne kadar geçen hayatı ile ilgili fotoğraflar, kıyafetleri, kullandığı eşyalar, Atatürk ve inkılaplarıyla ilgili belgeler, Milli Mücadele ve Atatürk tabloları sergileniyor.

Eğer yolunuz İstanbul'a düşerse, Şişli Atatürk Müzesi'ni mutlaka ziyaret edin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Yakınındaki Oteller

Haritada göster

  • Harbiye

Bölgede Son Yorumlananlar

Son İncelenenler