Halaskargazi Caddesi

  • İstanbul / Şişli / Harbiye

Halaskargazi Caddesi

İstanbul'un Şişli ilçesine bağlı Harbiye semtinde yer alan Halaskargazi Caddesi, yaklaşık 1,3 km uzunluğa sahip. Harbiye kavşağından başlayarak Şişli Camii'ne kadar uzanan Halaskargazi Caddesi'nin üzerinde çok sayıda iş merkezi, banka, çarşı, müze ve restoran yer alıyor. İstanbul'un ünlü tiyatro sahnelerinden biri olan Kenter Tiyatrosu da bu cadde üzerinde bulunuyor.

Günümüzde Taksim Meydanı'ndan Şişli Camii önüne kadar uzanan, yani Taksim'den Harbiye'ye kadar ki bölüm Cumhuriyet Caddesi olarak anılıyorken, Harbiye kavşağından Şişli Camii'ne kadar olan kısım da Halaskargazi Caddesi olarak anılıyor. Yolun bütünü ise Cumhuriyet döneminden önce Şehit Muhtar Bey Caddesi olarak isimlendiriliyordu. Bu isim, 1909 yılında gerçekleşen 31 Mart Olayı sırasında Taksim civarında şehit olan Muhtar Bey'in anısına verilmiş.

İstanbul'un işgal altında olduğu yıllarda ise bu caddeden bir ev tutan Mustafa Kemal Atatürk, annesi ve kız kardeşiyle birlikte buraya yerleşmiş. Kurtuluş Savaşı'nın planlarının yapıldığı bu ev, günümüzde Atatürk Evi Müzesi olarak ziyarete açık durumda. Bu dönemlerde Atatürk'ün evi, oldukça hareketli günler yaşamış. Yine o dönemlerde Şişli Caddesi olarak isimlendirilmiş olan caddenin adı, 1927 yılında "Kurtarıcı" anlamına gelen “'Halaskar”' ve "Gazi" kelimelerinin birleştirilmesiyle Atatürk'e atfen Halaskargazi olarak değiştirilmiş.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın