Sığırlık Kalesi
Sığırlık Kalesi - Görsel 1
Sığırlık Kalesi - Görsel 2
Sığırlık Kalesi - Görsel 3
Sığırlık Kalesi - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Sığırlık Kalesi Hakkında

Isparta’ nın önemli tarihi kaleleri arasında bulunan Sığırlık Kalesi, aslında iki adet kaleden meydana geliyor. Sığırlık Kalesi I ve Sığırlık Kalesi II olarak isimlendirilen bu kaleler, Isparta’ nın görülmeye değer tarihi zenginlikleri arasında yer alıyor. Sığırlık Kalesi I, Sütçüler ilçesinin Asar Mahallesi’ nde bulunuyor.

Bir tepenin kuzey yamacına kurulmuş olan Sığırlık Kalesi I’ in sur duvarları halen daha sağlamlığını koruyor. Duvarların köşesinde de birer kule yer alıyor. Sığırlık Kalesi I’ in Erken Bizans döneminde inşa edildiği tahmin ediliyor. Sığırlık Kalesi II ise, Sığırlık ve Çandır Köyü arasındaki yolun kuzeyinde, bir tepe üzerinde bulunuyor.

Oldukça iyi korunmuş bir kale olan Sığırlık Kalesi II’ nin doğu duvarlarında üç yuvarlak pencere var. Sığırlık Kalesi I gibi, Sığırlık Kalesi II’ nin de Erken Bizans döneminde yapıldığı düşünülüyor.

Yolunuz bir gün Isparta’ ya düşerse eğer, Sığırlık Kalesi I ve Sığırlık Kalesi II’ yi de gezilecek yerler listenize eklemeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Sığırlık Kalesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?