Side Gezi Rehberi
Side Gezi Rehberi - Görsel 1
Side Gezi Rehberi - Görsel 2
Side Gezi Rehberi - Görsel 3
4 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Side Gezi Rehberi

Antalya'nın tarihi dokusunu ve mavinin tüm tonlarına sahip denizini bir araya getiren Side , yaz aylarında güzelliğini ikiye katlayan doğasıyla tatilciler için vazgeçilmez bir seçenek. Side gezi rehberi , birçok uygarlığın doğduğu topraklara sahip bu ilçeyi tüm ayrıntılarıyla öğrenmeniz için size yardımcı oluyor.

Side Hakkında

Manavgat ilçesine bağlı olan Side'nin, Antalya ilinin doğusunda ve ile yaklaşık 75 kilometre uzaklıkta olması, Side nerede sorusuna cevap arayan gezi adayları için bir cevap olabilir. Türkiye'nin değerli turizm bölgelerinden biri olarak her yaz Akdeniz'in yeniden doğan güzellikleriyle ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Side harita üzerindeki konumu düşünüldüğünde Belek ve Alanya arasında düşünülebilir. 1 kilometre uzunluğunda bir yarımada olan Side'nin genişliği ise 400 metre. Ayrıca Side, Anadolu dilinde "nar" anlamına geliyor.

Side tarihi , Bizans Dönemi'nden kalan bazilikanın avlusunda bulunan Athena ve Apollon Tanrılarına adanan tapınaklara sahip köklü kültürü ve Hititlere kadar uzanan geçmişiyle görülmeye değer kültürel mirasa sahip. Kuruluşu M. Ö. 7. yüzyıla dayanan Side Antik Kenti, ziyaretçilerini Roma dönemi sosyal ve kültürel hayatına ortak ediyor.

Bu döneme ait lahitler, kabartmalar, pişmiş toprak, cam ve bronz eşyalar, sikkelerle beraber toplam 11. 799 eser 1962 yılından beri kasabada sergilenmeye devam ediyor. Side turizm bölgesi, tarihi değerlerinin yanı sıra tiyatrosu, şelalesi, milli parkı gibi güzellikleri sayesinde tatilinizi renklendiriyor, konumu sebebiyle de liman kenti unvanını sahipleniyor.

Akdeniz rahatlığını ve kıyı kesimde bulunma ayrıcalığına sahip şehirlerin bir örneğini sunması Side hangi bölgede sorusuna cevap olabilir. Yine bölgenin avantajları arasında sayılabilecek yat ve jeep safari turları hem Akdeniz güzelliklerini hem Side'nin tarihini keşfedebilmenize olanak sağlıyor. Lidya, Pers ve Helenistik krallıkları ağırlayan kent, bulunan sikkelere göre M. Ö 5.

yüzyıldan sonra kendi parasını basmaya başlayan devamında kendine ait dilini ve yazısını koruyabilen özgün bir tarihe sahip. M. S. 395 yılında Doğu Roma sınırlarına dahil edilerek, bir çok ırka ev sahipliği yapmış olan Doğu Pamfilya Metropolisi olarak anılmaya başlıyor. 12.

yüzyıldan itibaren Selçuklu İmparatorluğu'ndan başlayarak Tekeoğulları, Hamitoğulları, Karamanoğulları, İlhanlılar, Kıbrıs Kralları ve Mısır Kölemenleri'ne ev sahipliği yaparak, 1462 yılından itibaren ise Osmanlı Devleti'nin egemenliğine giriyor.

Side Harita ve Yol Tarifi

Side'ye nasıl gidilir sorusuna cevabı, öncelikle Antalya'ya gidiş yolunuzu seçerek verebilirsiniz. Yaz sezonlarında sıklaşan seferler sayesinde tatil planlarınızı daha esnek yapma imkanına sahipsiniz. İstanbul'dan gelenler için Bilecik- Kütahya -Afyon üzerinden 11 saatlik bir yolculukla beldeye varılabilir.

Ankara'dan gelenler için ise Konya- Akseki-Side güzergahı kullanılarak 7 saatlik bir yolculukla Side'ye ulaşmak mümkün. Side haritası dikkate alındığında Manavgat'a 7 kilometre mesafede bulunması, bölgeye Manavgat üzerinden varılmasını da mümkün kılıyor.

Kara, hava veya deniz yoluyla geldiğiniz Antalya'dan aracınızla Manavgat ve Alanya'ya doğru doğu bölgesine yapacağınız 70 kilometrelik yolculuk sonunda Side'ye varılıyor. Ortalama 1 saat 20 dakika süren bu yolculuk, özel aracı olmayanlar için Antalya havalimanından kalkan Manavgat-Side minibüsleri bir diğer seçenek olabilir.

Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali'ni kullanan ziyaretçiler, terminalden kalkan Manavgat-Side yönüne giden minibüslere binerek 1 buçuk saat süren bir yolculukla beldeye ulaşabilir. Side yol tarifi için diğer seçenek olan ve yeni yapılan Antalya- Alanya sahil yolu ile yolculuğunuzu Akdeniz maviliği eşliğinde daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Side Hava Durumu ve İklimi

Akdeniz iklimine sahip olması, Side hava değişimlerinde yaz ve kış aylarındaki farkı oldukça düşürüyor. Bu durum tatil planlarınızı yaparken yaz sezonu olduğu kadar kış aylarını da değerlendirmenize olanak sağlıyor. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçmesinin yanında deniz sezonunun nisan ayı sonlarına doğru açılırken ekim ayında kapandığı söylenebilir.

Deniz suyu kışın 12, yazın ise 25 dereceye kadar ısınıyor. Yaklaşık 27. 1 derece ile temmuz bölgenin en sıcak ayı sayılırken, 11. 1 derece ile ocak ayı yılı en düşük sıcaklıkla kapatıyor. Su sporlarıyla ilgilenenler için uygun sıcaklığa sahip iklimi, turizm seçeneklerine bir yenisini ekliyor.

Kış aylarında gözlenen ortalama sıcaklık, Side'yi gezmek için yazı bekleme zorunluluğunu ortadan kalkıyor. Toros Dağlarının karla kaplı manzarası, havaların ısınmasıyla eriyerek Manavgat Nehri'ne dökülen bir manzaraya şahit olmanızı sağlıyor. Side hava durumu ortalamaları kışın 15 dereceye inerken yaz aylarında 30 dereceye yükseliyor.

Sahip olduğu ılıman hava sayesinde narenciye bahçeleriyle özdeşleşen Side, turunçgil üretiminin yaklaşık %89'unu karşılayan Akdeniz bölgelerinin başında geliyor.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Side Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Side'nin Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nelerdir?

Uzun tarihe sahip bir tatil beldesi olma özelliği dolayısıyla ziyaretçilerini heyecanlandıracak kadar esere sahip Side Müzesi, mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Beldeye liman kenti unvanını yükleyen tarihi Side Antik Kenti görkemli tiyatrosu ve agorasıyla beğeneceğiniz güzelliklere sahip. Bunun dışında Köprülü Kanyon, Manavgat Şelalesi, Altınbeşik Mağarası, Lyrbe Antik Kenti gezilecek yerler arasında sıralanabilir.

Side'ye ne zaman gidilir?

Yaz sezonu boyunca tatilinizi yaparken aynı zamanda katılabileceğiniz aktiviteler de bulunuyor. Haziranda Uluslararası Manavgat Motosiklet Festivali, temmuzda Manavgat Barış Suyu Festivali, eylülde Side Dünya Müzikleri Kültür ve Sanat Festivali'ne katılabilirsiniz. Hakim olan Akdeniz iklimi sayesinde yaz aylarını tercih etmeyenler için mayıs ve ekim aylarında da oldukça keyifli bir tatil geçirmeniz mümkün.

Side'nin Neyi Meşhur

Akdeniz yemek kültürünün mutfak lezzetlerine yansıyan örneklerine tanık olacağınız Side'de, zeytinyağlarından ot kavurmalarına, sebze yemeklerinden deniz ürünlerine kadar birçok seçenek mevcut. Bölgedeki yemek türlerinin zaman içerisinde turizmle orantılı olarak gelişme göstermesi mümkün. Side neyi meşhur sorusuna aranan cevapta sac kavurması en başta geliyor. Kavurmalar arasında kuru patlıcan, incir ve arap saçı otu da denemeye değer yöresel lezzetlerden. Sonrasında sayılabilecek arapaşı çorbası, sebzeli kebap, hibeş gibi yemeklerin yanında bergamot reçeli, patlıcan reçeli ve turunç reçeli de yerli halkında hem üretimi hem tüketimi oldukça revaçta olan yiyeceklerden. Özellikle "laba" denilen kuzu veya koyun kaburgalarının doldurulmasıyla hazırlanan dolma, gurmelere olduğu kadar meraklısına da farklı bir yemek deneyimi sunuyor. Turistik bir bölge olmasından dolayı dünya mutfağına ait bir çok lezzeti bulmak da oldukça kolay. Ayrıca konumunun deniz kenarı olması çoğu balık çeşidi ve kalamar, karides gibi deniz mahsullerini tatmanıza olanak sağlıyor. Rakı ve balık ikilisinden vazgeçemeyenler için ise sahilde bir çok restoran alternatifi mevcut.

Side'nin Gece Hayatı Nasıldır?

Sabah saatlerine kadar devam eden, yerli halkından turistlere kadar tatil boyunca eğlencenin uzun uzadıya yaşandığı Side gece hayatı, yerli ve yabancı müzik performansları, dans şovları, ışık gösterileriyle tatilinizi renklendirmeye hazır. Alkol kullanmayanlar için de kokteyl ve meşrubat çeşitlerine sahip mekan seçenekleri bulunmakla birlikte gün batımına karşı kaldıracağınız kadehlerin eşlik ettiği keyifli geceler sizi bekliyor.

Side'de Nerede Kalınır?

Farklı konaklama seçenekleriyle yedi ve beş yıldızlı uygun Side otellerinde tatilinizi geçirmenize olanak sağlayan Side, erken rezervasyon dönemlerini takip etmeniz durumunda oldukça uygun tatil paketlerine sahip. Butik otellerden kamp alanlarına, wellness konseptinden tatil köylerine kadar geniş yelpazede konaklama imkanları sunuyor. Bu beldeyi otel çeşitliliğine sahip bölge olmasından dolayı hem bütçenize uygun hem de konforlu bir tatil için gezilecek yerler listenizde başa alabilirsiniz.