Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Sessiz Sahil Mezarlığı

Sessiz Sahil Mezarlığı
1 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Sessiz Sahil Mezarlığı Hakkında

İngilizlerin, yapılacak çıkartmaları belirlemek için çeşitli harflerle kodladığı sahillerden biri olan Ertuğrul Koyu’ nda bulunuyor Sessiz Sahil Mezarlığı. Koyun tamamına ‘V’ kodu verildiğinden, ‘V Sahili Mezarlığı’ olarak da biliniyor. Gelibolu Yarımadası’ nın güneyinde yer alan bu sahillerin Milli Mücadele tarihimizde oldukça önemli bir yeri olduğunu da hatırlatalım.

Sessiz Sahil Mezarlığı, Seddülbahir’ deki çarpışmaların ardından şehit düşen askerlerin gömüldüğü yer. Savaşlar süresince sürekli olarak aynı amaçla kullanılmış zaten. Sessiz Sahil Mezarlığı, 1919-1923 yılları arasından İngilizler tarafından yapılmış. Tam olarak, Ertuğrul Tabyası’ nın yer aldığı noktada, Ertuğrul Koyu’ na doğru uzanan yamacın altındaki sahilde bulunuyor.

Dikdörtgen planlı olarak tasarlanmış olan Sessiz Sahil Mezarlığı, 2 bin 45 metrekare alana yapılmış. Şehitlerin tamamı İngiliz askerlerinden oluşmakla birlikte, toplam 696 kişi Sessiz Sahil Mezarlığı’ nda gömülü. Olur da bir gün yolunuz Gelibolu’ ya düşerse, Sessiz Sahil Mezarlığı’ nı da mutlaka ziyaret edin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Sessiz Sahil Mezarlığı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?