Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Seddülbahir Kalesi

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Seddülbahir Kalesi Hakkında

Fotoğraf www. yollardan. com tarafından çekilmiştir. Çanakkale’ nin Eceabat ilçe sınırları içerisinde yer alan Seddülbahir Köyü’ nde bulunan Seddülbahir Kalesi, 1956 yılında Venedikliler’ in Limni ve Bozcaada’ yı işgal etmelerinin ardından, 1959 yılında Mimar Mustafa Ağa tarafından, savunma amacıyla yaptırılmış.

Seddülbahir Köyü’ nün içinden düz bir şekilde yola devam ettiğinizde karşınıza çıkacak olan Süddülbahir Kalesi, Çanakkale’ nin Ege Denizi’ ne açılan kısmında inşa edilen iki kaleden biri. Bu iki kalenin de masrafı, IV. Mehmet’ in annesi Turhan Sultan tarafından karşılanmış.

Anadolu Yakası’ nda yer alan kale Kumkale Kalesi, Avrupa Yakası’ ndaki ise Hakkaniye, yani bizim bildiğimiz adıyla Süddülbahir Kalesi olarak anılıyor. Gelibolu Yarımadası’ nın Ege Denizi’ ne bakan tarafında bulunan Seddülbahir Kalesi, Çanakkale Muharebeleri sırasında ağır bir şekilde bombalanmış. Bu nedenle de günümüze ulaşmış hali biraz harap durumda.

14 Kasım1980 tarihinde Seddülbahir Kalesi, Kültür Bakanlığı tarafından Korunması Gereken Kültürel Varlık olarak tescil edilmiş. Seddülbahir Kalesi şu anda restorasyon döneminde olup, ziyarete bir süreliğine kapanmış durumdadır. Çanakkale’ deki diğer gezilecek yerlere göz atmanızı tavsiye ederiz.

Yorum / Değerlendirme

Seddülbahir Kalesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?