Oylat Mağarası

  • Bursa / İnegöl / Oylat

Oylat Mağarası

Bursa-İnegöl'e 17 km mesafede Hilmi Köyü'nde yer alan Oylat Mağarası, birbirine bağlı iki kattan oluşmaktadır. Mağaranın uzunluğu 665 metredir. Gelişim özelliklerine göre ikiye ayrılan mağara menderesli bir profile sahiptir. 2 ve 5 metre arasında bir genişliğe sahip olan girişten çöküntü salonuna kadar olan bölümün tavan yüksekliği 15 metredir. Burada geniş alan kaplayan kısımlar dev kazanı ve damlataş havuzlarıdır. Oylat Mağarası'nı büyük bir çöküntü salonundan oluşmuş ikinci bölümün başlangıcı ile sonu arasında 93 metrelik bir yükselti farkı vardır. Bu salonun da genişliği 25 metre, tavan yüksekliği ise 3 ile 15 metre arasında değişmektedir.

Sarkıt, dikit ve sütunlardan oluşan salonun son kesimi kalın bir çakıl mil ve tabakalardan oluşmuştur. Aynı zamanda zengin bir canlı topluluğuna ev sahipliği yapan Oylat Mağarası'nda kelebek, yarasa, solucan ve binayaklılara rastlanmaktadır. Mağaranın geçitlerinde hissedilen bir rüzgar hakimdir. Mağara ülkemizin üçüncü büyük mağarası olarak bilinmekte ve İnegöl seyahatinde mutlaka yer verilmesi gereken durakların başında gelmektedir.

7 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
7
Çok bakımsız
4

-

Doğal olarak harika bir mağara; fakat çok bakımsız, işletme ilgisiz. Yazık oluyor gerçekten.

7
Hala ışıklandırma yapılmamış mı?
6

-

Hala ışıklandırma yapılmamış mı? Bilen, gören var mı acaba? Gitmeyi düşünüyoruz ama bir şey göremeyeceksek eğer hiçbir anlamı yok ki.

7
Işıklandırma yapılmalı
6

-

Madem turistik bir yer neden bir iç aydınlatma yok? Yürüyüş yollarının yanına sadece kendini aydınlatan şerit lambalar konulmuş millet önüne bakıp yolu görmeye çalışırken çevresindeki güzellikleri göremiyor. Telefon ışıkları ile etrafı aydınlatmaya çalışıyor insanlar. Girişte 750 mt uzunluğunda denildi ama ziyaretçiler 150 mt gidip geri dönüyor. Neden mi? Karanlık olduğundan hiç zevk almıyorlar da ondan.

7
oylat magarasi
10

-

Kardeşim, mağara belki güzeldir ama maalesef bir halt göremedik. Aydınlatma sıfırın altında, yürüme platformunun demirlerine sarı ışıklı hortum takmışlar, gidiyor merdivenleri zor seçiyorsun. Bırak sarkıtı, dikiti, yarı yoldan döndük. Korku filmi gibi, görevliye de söyledim, yapılacakmış da, hık mık... Gidin Devamını Göster

7
AYDIN ÖZLER tarafından...
10

-

Doğası mükemmel, başka bir dünya şehirde yaşayan insan için. Ama arkadaşa katılıyorum 7,5 TL giriş ücreti çok yüksek.

7
Nuran SY tarafından...
10

-

Mükemmel bir mağara, çevresi, içi, hepsi çok güzel. Görmenizi tavsiye ederim.

7
Özkan Hacıoğlu tarafından...
10

-

Mağarayı ziyarete gittiğimde bana göre fahiş bir giriş ücreti istemişlerdi.