Ortahisar bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Ortahisar Gezilecek YerlerKelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Ortahisar Gezilecek Yerler

Toplam 4 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Ortahisar Tarihi Mekanlar

Ortahisar'ın kuruluş tarihi kesin bilinmemekle beraber, 11 yüzyıl başında gerçekleştiği tahmin edilmektedir. Orta Asya'dan Anadolu'ya göçlerin başladığı sırada Özbek Türklerinden olan Hibe Dede, sekiz kardeşiyle Horasan'dan gelerek Ortahisar'a yerleşmişlerdir.

Ortahisar kasabası M. Ö. 1500 yılında Etilerin, M. Ö. 1200 yılında Firikyalıların, M. Ö. 657 yılında Likyalıların ve bir ara Perslerin, M. Ö. 27 yılında Romalıların eline geçmiş, M. S. 395 yılında Doğu Romanın Bizans'a dönüşmesiyle Bizans hakimiyetine geçmiş. M. S. 10. yılın ikinci yarısına kadar bu hâkimiyet altında kalmıştır.

Yüzyıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmasının sonucu olarak da birçok tarihi eseri bünyesinde barındırmaktadır.

Kapadokya'nın en büyük peri bacası olan Ortahisar Kalesi, bu bölgenin en önemli jeolojik yapılarından biridir. Hititler zamanında oyulmuş olan kale, yaklaşık 90 metre yüksekliğindedir. Kale ve etekleri yaşam alanı olarak kullanılmıştır. Günümüzde de kale eteklerinde birçok tesis ve konaklama yerleri bulunmaktadır.

Gerek bitki örtüsü, gerekse de doğal kaya oluşumları ve renkleriyle bölgenin en önemli doğal oluşumlarından birisi Kızılçukur Vadisi'dir. Akşamüzeri, vadinin görünümü en güzel haline bürünmektedir. Vadi içerisinde yürüyüşler yapabilir ve doğayla baş başa olmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Ortahisar'da birçok kilise bulunmaktadır: Cambazlı Kilise, Balkan Deresi Kiliseleri, Pancarlık Kilisesi, Kepez Kilisesi, Fırkatan Kilisesi, Saklı Kilise, Sütunlu Kilise ve Üzümlü Kilise'dir.

Kızılçukur Vadisi'nin hemen başındaki yoldan 1 km uzaklıkta Üzümlü Kilise, keşişlerin yaşadığı bir manastır kompleksi gibi oyulmuştur. Peri bacasının alt kısmında ise duvarları kısmen yıkıldığından dışarıdan rahatça görülebilen tavanında kabartma haç bulunan bir mekân yer alır. Kilise, tek apsisli, tek nefli ve kare planlıdır. Nefin arka kısmına mezar nişi bulunur. Kilisenin ithaf yazısında Stylite Nichitas'a ait bir yazıt bulunduğundan dolayı bu kilise St. Nichitas Kilisesi olarak da anılır. Düz tavanlı nef oldukça zengin bir bezeme ile dekore edilmiştir.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın