Ortaca Gezilecek Yerler

Tarihin birçok sahnesine tanıklık etmiş olan ve büyük medeniyetler tarafından yerleşim alanı olarak kullanılan Ortaca, günümüze yaz turizminin en önemli noktaları arasındadır.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Ortaca Gezilecek Yerler

Toplam 5 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
 • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

İztuzu Plajı

"Caretta carettaların yumurtlama alanıdır"

"Korunması gerekli"

10

Misafir yorumu

3 yorum

Dalyan Gölü

"dalyan golu"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Dalyan Kral Kaya Mezarları

"Bunca emekle oyulmuş mezarlar"

10

Misafir yorumu

1 yorum
Yakut Apart Hotel
Yakut Apart Hotel

Otelz.com

En uygun oda fiyatı

91 TL

En Uygun Fiyata Git

Ortaca Tarihi Mekanlar

Tarihin birçok sahnesine tanıklık etmiş olan ve büyük medeniyetler tarafından yerleşim alanı olarak kullanılan Ortaca, günümüze yaz turizminin en önemli noktaları arasındadır.

Ortaca, Muğla'nın en güzel ilçelerinden biridir. Gerek doğasıyla büyüler insanı, gerekse gezilecek yerleriyle keyifli bir yolculuk sunar. Bölgede gezilebilecek sayılı nokta bulunsa da, gittiğiniz yer zengin bir doğanın parçasını veya köklü bir tarihin izlerini taşır.

Ortaca'da nereler gezilmeli, Ortaca'nın tarihi mekanları nelerdir gibi soruları merak ediyorsanız, bu yazımızda sizlere cevap vereceğiz. İşte Ortaca'nın gezilecek yerleri ve tarihi mekanları:

Kaunos Antik Kent Dalyan: Bir liman kenti olan Kaunos Antik Kent Dalyan, Ortaca'nın en çok ziyaret edilen gezi noktalarından biridir. Kent, Miletos'un çocuklarından biri olan Kaunos tarafından kurulmuştur. Kentteki sur duvarları, agora, çeşme, tiyatro, hamam ve tapınak kalıntıları görülmeye değer niteliktedir.

Dalyan Kral Kaya Mezarları: Ortaca'nın zengin tarihini gözler önüne seren Dalyan Kral Kaya Mezarları Kaunos Antik Kenti'nin en önemli kalıntıları arasında. Antik kentin girişinde yer alan kaya mezarlarının krallara ait olduğu biliniyor. Kaunos Antik Kenti'nin en önemli parçalarından biri olan kral mezarları görkemli halleriyle sizleri çok eskilere götürecek.

İztuzu Plajı: 4,5 kilometrelik uzunluğuyla dikkatleri üzerine çeken İztuzu Plajı, belli saatlerde denize girebileceğiniz bir noktadır. Caretta carettaların yumurtalarını bıraktığı bir bölge olmasından dolayı saat 20:00'den sonra denize girilmemektedir. İztuzu Plajı'nda 08:00 – 20:00 saatleri arasında dilediğiniz kadar denize girebilir ve güneşlenmenin tadını çıkarabilirsiniz.

5 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
5
10
İztuzu Plajı
İztuzu Plajı
Ortaca / Muğla
Türkiye
Caretta carettaların yumurtlama alanıdır

-

Bir tarafınız göl, diğer tarafınızda deniz, daha ne olsun? 4,5 km'lik bir plaj. Girişte otopark ücreti ödüyorsunuz. Şezlong ve şemsiyeler ayrıca ücretli. Kum plaj ve ne kadar açılırsanız açılın su belinizi bir türlü geçmiyor. Hem çocuklar için hem de yüzme bilmeyenler için çok ideal. Bu plajın bir diğer özelliği de caretta carettaların yumurtlama alanıdır. Bu alanlar özellikle işaretlenmiştir. Carettalar rahatsız olmasın diye plajın giriş-çıkış saatleri bellidir. Bölge koruma altındadır ve bu nedenle herhangi bir işletmenin olmaması doğal güzelliğin bozulmaması çok önemlidir. Pamukkale Üniversitesi'nin desteğiyle çalışmaları yürütülen carettaları koruma ve bakım hizmetinin verildiği bakım evi mevcuttur, burayı ziyaret edip carettalar hakkında bilgi alıp, tedavi gören carettaları görebilirsiniz.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
10
İztuzu Plajı
İztuzu Plajı
Ortaca / Muğla
Türkiye
Korunması gerekli

-

Plajı gerçekten eşsiz, zaten karetta karettalar bu işi bilir, onların ziyaret ettiği her plaj eşsizdir. Bu nedenle gözünüz kapalı gidebileceğiniz bir plajdır. İnşallah doğallığını bozmazlar, çok sayıda küçük teknenin Dalyan'da ticari faaliyette bulunması benim gözümü biraz korkuttu, sonuçta hepsi az da olsa doğallığa zarar veriyor. Umarım bir takım sınırlamalara giderler, Karpaz (Kıbrıs) Plajı gibi ıssız olmasını isterdim, o zaman belki yunuslar ile yüzebilirdik.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
10
İztuzu Plajı
İztuzu Plajı
Ortaca / Muğla
Türkiye
Kum sevenler için ideal

-

Denizin temizliği zaten malum, Akdeniz... Plaj da hayli temiz tutulmayı başarmış. Yemek yiyebileceğiniz tek bir yer var, plajın iki ucunda bulunuyor. Ancak yemek yiyebilmek için oturma alanı çok az ve gölge oluşturma çabaları yetersiz kalmış. Yemek yerken sıcaktan ciddi rahatsız oluyorsunuz. Masalar temizlenmiyor. Yine de plajdaki kumsal çok çok büyük. Kum sevenler için ideal.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
10
Dalyan Kral Kaya Mezarları
Dalyan Kral Kaya Mezarları
Ortaca / Muğla
Türkiye
Bunca emekle oyulmuş mezarlar

-

Krallar halka yüksekten bakabilsin diye bunca emekle oyulmuş mezarlar... Görülmeli. Dalyan Merkez'den İztuzu Plajı'na tekneyle giderken olabildiğince yakınından geçiyorsunuz. Tekne için kooperatifin teknelerini öneririm. Özel tekneler 3 katı fiyat veriyor ve arada hiçbir fark yok. Çünkü toplamda 35 dakika süren bir seyahat. Fethiye Oniki Adalar gezisi gibi tüm günlük bir aktivite değil. 12 Adalar gezisi içinse az kişi alan tekneleri tercih etmenizi öneririm. Orada ödediğiniz fiyata değiyor çünkü.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
5
10
Dalyan Gölü
Dalyan Gölü
Ortaca / Muğla
Türkiye
dalyan golu

-

DALYAN GÖLÜ BURSA KARACABEYDE, KAUNOS ANTİK KENT DALYAN İSE MUĞLA DA ARADA 550 KM. MESAFE VAR NASIL KAUNOS ANTİK KENT DALYANIN YAKININDA BULUNUR DALYAN GÖLÜ ? YANLIŞ BİLGİYİ DÜZELTMENİZİ ÖNERİRİM.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)