Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Niğde Gezi Rehberi

+ 6 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Niğde Gezi Rehberi

Tarihi ve kültürel değerleriyle öne çıkan Niğde Orta Anadolu'da konumlanıyor. Kış ve kent turizminin aktif olduğu şehrin bereketli florası ve doğal kaynakları ziyaret sebepleri arasında yer alıyor. Keyifli Anadolu kentini tatil rotanıza eklemeden önce hazırlanan Niğde gezi rehberi yazısını inceleyebilirsiniz.

Niğde Hakkında

Antik dönemlerde Nakita ve Nikde olarak anılan Niğde hangi bölgede sorusuna karşılık olarak şehir günümüzde İç Anadolu'nun orta kısmında yer alıyor. Kuzeyinde Nevşehir, güneyinde Mersin bulunan kentin doğusunda Kayseri bulunurken batısında Aksaray ve Konya bulunuyor.

Niğde haritası göz önüne alındığında, şehir çevre illerin de zengin kültürel özelliklerinden etkilenerek öne çıkan ayrı bir turizm potansiyeli sergiliyor. Sınır komşularıyla devamlı bir etkileşim halinde olan Niğde tarihi ortalama 10. 000 yıl kadar eskiye dayanıyor.

Asur kolonilerinden Hititlere, Hititlerden Perslere kadar tarihte iz bırakan pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığı tarihi mirasların ışığında anlaşılıyor. Osmanlı hakimiyetine 1470'li yıllarda giren Niğde'de birçok tarihi mekan ve cami ziyaretçilere yıl boyu açık olabiliyor. Genel olarak karasal iklimin etkin olduğu şehri, kişisel tatil tercihlerinize göre dilediğiniz zaman gezebilirsiniz.

Nem oranı İç Anadolu bölgesinin diğer illerine göre nispeten yüksek olan Niğde'nin temel gelir kaynaklarının başında tarım yer alırken kimya, un ve çimento gibi sanayi üretimleri de yer alıyor. Tarım ve sanayinin yanı sıra turizm ve hizmet sektörü de gelişim gösteriyor.

Öte yandan ülkemizin geleneksel değerleri arasında bulunan el sanatları Niğde'nin yerel zenginliklerini artırıyor. Altunhisar, Çiftlik, Bor, Ulukışla, Çamardı ve merkez olmak üzere kentin 6 ilçesi bulunuyor. Yerel halkın büyük çoğunluğu şehir merkezi ve çevresinde ikamet ediyor. Tarım faaliyetlerinin yapıldığı kırsal alanlar merkeze göre daha seyrek yerleşime sahip.

Ova ve dağlık alanları bir arada barındıran Niğde, Aladağlar ile Bolkar Dağları'nın yakınına kurulmuş bir kent olarak artan üretim faaliyetleri doğrultusunda devamlı bir gelişim sergiliyor. Tatil rotanızda Orta Anadolu yer alıyorsa, Niğde sizlere tarih, kültür ve doğa olarak üç farklı alanda keyifli bir tatil sunabiliyor.

Günübirlik olarak da çevre illere seyahat imkanı veren şehirde bütçenize uygun konaklama gerçekleştirerek kapsamlı bir Niğde deneyimi edinebilirsiniz.

Niğde Harita ve Yol Tarifi

Tatile başlamadan önce bazı planlamalar yapmak süreç boyunca olumlu etkiler yaratabiliyor. Bu planlamaların başında ise ulaşım geliyor. Niğde'ye yapmayı düşündüğünüz seyahat için kara yolu ile hava yolunu kullanabilirsiniz. Ankara'ya 346 kilometre, İstanbul'a 795 kilometre, Kayseri'ye 130 kilometre iken İzmir'e 800 kilometre mesafede bulunuyor.

Otobüs ve kişisel araç ile İstanbul'dan 8 saat süren kente Ankara'dan 4 saatte gitmek mümkün oluyor. İzmir-Niğde arası karayolu ile 9 saat sürerken Kayseri'den ulaşmak 1 saat 50 dakikayı bulabiliyor. Kişisel yolculuk tercihleri ve planına göre belirlenen ulaşım türü kişilerin zaman, enerji ve bütçelerini doğrudan etkileyebiliyor.

Şahsi araçlar dışında bir tercih yapanlar için çeşitli araç kiralama ve transfer hizmetleri şehir merkezinde yer alıyor. Otobüs terminali ile havaalanı transferi gerek iş gerekse özel seyahatlerde pratik bir ulaşım sağlıyor. Şehir içinde ise kiralık araçlar, minibüs ve taksiler arzu edilen aktarmaları yapabilmenize yardımcı oluyor.

Yola çıkmadan önce Niğde yol tarifi almak ve güzergahı öğrenmek kesintisiz ve keyifli bir yolculuk için önemli olabiliyor.

Niğde Hava Durumu ve İklimi

İç Anadolu'da bulunan ve bölgenin tipik olan karasal iklimi etkisinde kalan Niğde kışları soğuk ve kar yağışlı geçirirken yaz aylarında sıcak ve kurak geçiyor. Kış sıcaklıkları ortalama -4 ile -5 derece arasında seyrederken yaz mevsiminde en yüksek sıcaklık değerleri 29-30 dereceyi bulabiliyor. Niğde hava durumu açısından yıl boyunca ziyaretçilerini ağırlayabiliyor.

Kış turizminin aktif olduğu bölgede özellikle ocak ayında kış aktivitelerine yönelik yoğun bir talep yaşanıyor. Yoğun yağışlı dönemi nisan ayında yaşanırken haziran itibariyle kuru sıcaklar baş gösteriyor. Eğer açık havalarda şehri gezmek isterseniz mayıs ile eylül ayları ideal sıcaklıkları sunuyor.

Kış aylarında kayak gibi kış turizmi aktivitelerini gerçekleştirmek isterseniz ise ocak ayları uygun dönemi sağlıyor. Yaklaşık nem değerleri %56 civarında olan şehrin en yüksek nem derecesi şubat ayında yaşanıyor. Niğde'ye gerçekleştireceğiniz seyahatler öncesinde hava durumunu değerlendirebilir, olası hava koşullarına önceden hazırlıklı olabilirsiniz.

Böylece ister bireysel isterseniz sevdiklerinizle beraber seyahat boyunca eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Niğde Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Niğde'nin Neyi Meşhur?

Nevşehir ve Kayseri'nin kardeş ili olan Niğde İç Anadolu'daki Kapadokya bölgesi olarak anılan alanda bulunuyor. Konum itibariyle pek çok farklı ziyaretçi kitlesini çeken Niğde neyi meşhur ve özellikle denenmeli denildiğinde akla kaplıcaları ve mutfağını getiriyor. Doğal kaynaklar açısından bereketli olan şehir hem sağlık turizmi hem de dağ turizmi için önemli noktalardan sayılıyor. Şifalı suların çıktığı kaplıcalarda varsa rahatsızlıklarınızı iyileştirebilir, stresten arınabilirsiniz. Kaplıcaları dışında Niğde gazozu ve yemekleri de adından sıklıkla söz ettiriyor. Niğde restoranlarının gözde lezzetleri arasında ana yemeklerden Arabaşı çorbası, ayva borani ile pirinçli elma dolması yer alırken, tatlı olarak kaymak tatlısı, halveter ve beyaz kiraz reçeli öne çıkıyor. Mutfağı genel olarak et yemekleri ağırlıklı olan Niğde'nin tüm bu lezzetlerini yerinden tadabilir, adeta bir tat şöleni yaşayabilirsiniz. Özellikle gurmeler kent mutfağının lezzetlerini ilgi çekici ve denemeye değer bulabilir. Şehirden ayrılmadan önce bölgedeki yöresel ürünler ile seramik gibi el emeği ürünleri hediyelik veya hatıra olarak alabilirsiniz.

Niğde'ye Nasıl Gidilir?

Tatil planları yaparken Niğde'ye nasıl gidilir diye düşünüyorsanız havayolu veya karayolu ile şehre ulaşım sağlayabilirsiniz. Kolay ulaşılabilir alanıyla Niğde harita açısından Kapadokya bölgesinde yer alıyor. Otobüs ile gidilebildiği gibi arzu ederseniz kişisel araç ile de Niğde'ye gidebilirsiniz. Şehre varış süresi ulaşım türüne, hızına ve güzergaha göre değişiklik gösteriyor. İstanbul'dan ulaşım 8 saat sürerken Ankara'dan 4 saat sürüyor.

Niğde'de Nerede Kalınır?

Niğde'ye nasıl gidileceğini planladıktan sonra akla nerede kalınacağı sorusu gelebiliyor. Niğde nerede kalabileceğiniz ile ilgili bütçe ve kişisel tercihlerinize göre farklı seçenekler sunuyor. Lüks bir konaklama arayanlar için uygun Niğde otelleri hizmet verirken, küçük işletmeler düşünenler için ise butik oteller bulunabiliyor. Aileler, kalabalık gruplar veya ekonomik geceleme planlayan kişiler bölgede birçok pansiyon işletmesinde yıl boyunca konaklama sağlayabiliyor.

Niğde'ye Ne Zaman Gidilir?

İçinde bulunduğu coğrafi konum gereği Niğde hava koşulları karasal iklimden doğruca etkileniyor. Kışların kar yağışlı ve soğuk geçtiği şehirde bahar mevsimi yağmurlu geçerken yaz mevsimi ise kurak geçiyor. Yapmak istediğiniz tatil türüne göre kış veya yaz mevsiminde Niğde'yi ziyaret edebilirsiniz. Tırmanış veya kayak yapmak için ocak ayı uygun olurken turistik geziler için yaz ayları ideal ortamı sunabiliyor.

Niğde'de Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nerelerdir?

Niğde turizm faaliyetleri açısından sağlık, dağ ve kış turizmi olarak farklı alt hizmet alanları sunuyor. Her yıl binlerce ziyaretçi ağırlayan şehirde gezilecek pek çok yer bulunuyor. Bunlar arasında Niğde Kalesi, Niğde Müzesi, Aladağlar Milli Parkı, Tyana Ören Yeri, Narlı Göl Kaplıcası, Gümüşler Manastırı ve Roma Havuzu dikkat çekiyor.

Niğde Alt Bölgeleri

Çamardı OtelleriUlukışla Otelleri
Daha fazla gör