Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Mermerli Plajı
Mermerli Plajı - Görsel 1
Mermerli Plajı - Görsel 2
Mermerli Plajı - Görsel 3
Mermerli Plajı - Görsel 4
7 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretli

Mermerli Plajı Hakkında

Mermerli Plajı, Kaleiçi’ nde, yat limanının iki yanında uzanan yüksek traverten kayalıklar arasındaki tek kumsal. Limanın güneyinde yer alan küçük bir girintide yer alan Mermerli Plajı, ismini bir zamanlar limanın güneydoğusundaki yüksek teras üzerinde bulunan Mermerli Köşk’ ten alıyor. Bu köşk şimdilerde yok tabi. Antalya

henüz bu denli turizm patlaması yaşamamışken, halkın kullandığı, Kaleiçi’ nin tek, şehrin ise ilk plajıydı Mermerli. Kıyısında yat limanı, arkasında sur duvarları ve kuleleri ile Mermerli Plajı, binlerce yıllık bir tarihi mirasa ev sahipliği yapıyor aslında.

Sahip olduğu tarihi dokunun yanı sıra, traverten kayalıkların, Antalya Körfezi’ nin, Akdeniz’ in ve Beydağları’ nın ihtişamlı manzarasıyla da oldukça büyüleyici bir atmosferi var Mermerli Plajı’ nın. Mermerli Plajı için yerel tarihçiler, 1930’ lu yıllarda deniz üzerinde kıyıya yakın bir alanın ahşap paravanlarla çevrilerek, plajın yıkanma yeri olarak kullanıldığını söylüyor.

Plajın kamuya açılma tarihi ise 1970’ li yıllara tekabül ediyor. Hatta o dönemler öğle öncesi kadınlar, öğleden sonra ise erkekler tarafından kullanılıyormuş Mermerli Plajı. Tarihi dokusu ve eşsiz manzarasıyla görenleri kendine hayran bırakan Mermerli Plajı’ nı, Antalya’ ya yolunuz düştüğünde mutlaka görmelisiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Mermerli Plajı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?