Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Antalya Merkez Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Antalya civarında görülmesi gereken 0 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kriterlerinize uygun sonuç bulunamadı.

Antalya Merkez Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Türkiye’nin turizm lideri olan Antalya “Akdenizli” olmanın getirdiği bütün güzellikleri ve daha fazlasını bünyesinde barındıran muhteşem bir şehir. İtalyanların “Satalia” adını verdiği bu güzel şehir Lidya, Pers, Roma gibi büyük uygarlıkların izlerinin görüldüğü, Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden biri. Elbette Antalya’yı yalnızca tarihi güzelliklerinden söz ederek anlatmak mümkün değil.

Antalya doğal güzellikler açısından da çok zengin bir kent. Antalya’ya bağlı Alanya, Kaş, Kalkan gibi birçok doğa harikası ilçenin güzellikleri malum ama Antalya merkez gezilecek yerler açısından onlardan hiç de geri kalmıyor. Biz de sizler için bu güzel ilimizi gezerken size rehberlik edecek bir Antalya gezilecek yerler listesi hazırlamak istedik.

Antalya merkez otelleri de sitemizden inceleyebilir, bütçenize ve keyfinize uygun seçenekler bulabilirsiniz. Herkese şimdiden iyi tatiller diliyoruz!.

Antalya Merkez Görülmeye Değer Yerler

Antalya Kalesi: Antalya merkezde gezilecek yerler arasında en başta akla gelen yapı elbette Antalya Kalesi. Doğal güzellikleri ve tarihi eserleriyle dört mevsim turistleri kendine mıknatıs gibi çeken Antalya’da sosyal hayat ve eğlence Kaleiçi bölgesinde yoğunluk kazanıyor.

Şehir kurulurken güçlü sur duvarlarıyla denizden ve karadan gelebilecek tehlikelere karşı kenti koruması için inşa edilen Antalya Kalesi Akdeniz ruhunu daha iyi anlamak için mutlaka görülmesi gereken yapılardan.

Antalya Tarihi Saat Kulesi: 1901 yılında veziri Küçük Sait Paşa tarafından II. Abdülhamit için yaptırılmış olan Antalya Tarihi Saat Kulesi, Antalya merkez gezilecek görülecek yerler arasında bulunan önemli yapılardan. Saat kulesinin en tepesinde bir çan mevcutken, dört cephesinde de saat bulunuyor.

Yaklaşık on beş metre yüksekliğindeki yapı Antalya merkezin sembol yapılarından biri.

İskele Camii: Antalya merkez tarihi mekanlar turuna mutlaka dahil edilmesi gereken yapılardan biri de Antalya’nın en küçük camisi olan İskele Camii. Kaleiçi Yat Limanı’nda yer alan bu farklı yapı çoğu zaman dikkatlerden kaçsa da Antalya’nın önemli ve görülmeye değer mimari değerleri arasında bulunuyor.

Yaklaşık 45 metrekarelik kullanım alanı ve altıgen biçimiyle dikkat çeken bu yapı oldukça sade bir mimariye sahip. 1903 yılında Kenan Paşa tarafından yaptırılan caminin bulunduğu noktada daha önce Selçuklu Dönemi’nden kalma bir caminin olduğu düşünülmektedir.

Tekeli Mehmet Paşa Camii: Antalya Kalesi girişinde, Saat Kulesi’nin hemen arkasında yer alan bir Osmanlı eseridir. Antalya merkez turistik yerler arasında bulunan bu caminin cephesinde ve binanın içindeki pencerelerin alınlıklarında çini işlemeler yer almaktadır.

Caminin kim tarafından ve ne zaman inşa ettirildiği bilinmemekle birlikte 1590-1605 yılları arasında bir tarihte yapıldığı sanılmaktadır.

Aslanlı Lahit: Antalya merkez doğal güzellikleri dışında Kaş’ta yer alan Aslanlı Lahit de Antalya’da görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Tüm coğrafyada görülen Likya medeniyeti kalıntılarından bir diğeri olan ve MÖ 4. yüzyılda inşa edildiği düşünülen Aslanlı Lahit Kaş ilçesinin simgesi niteliğinde.

Adını iki yanında bulunan dört aslan figüründen alan bu anıtsal lahidin üzerinde çeşitli insan figürlerinin yanı sıra Likyaca bir takım yazıtlar da bulunuyor.

Mermerli Plajı: Antalya merkez plajları deyince ilk akla gelenlerden biri de bu her yıl birçok turist ağırlayan plaj. Mermerli Plajı Konyaaltı Plajı ile birlikte Antalya’nın en önemli plajları arasında yer alıyor. Bu farklı yapıdaki taş plaja dik bir merdivenden inerek ulaşılıyor.

Girişi ücretli olan plaj yapısı nedeniyle çocuklu aileler için pek de uygun olmasa da Antalya’ya yolu düşen herkesin bu plajı en az bir kere mutlaka ziyaret etmesini tavsiye ediyoruz.